Jump to content

Tko odlučuje o nasljedstvu i isplata nasljeđene imovine


Zaistatuzno

Preporučene objave

Poštovani,

molim Vas kratak odgovor na dva pitanja proizašla smrti mojeg oca i postupanjem majke i brata. 

1) Zanima me da li je nakon očeve smrti majka imala pravo pokloniti/prodati (radilo se o simboličnoj cifri od 500€ i o njezinoj rodbini) očev automobil, iako sam ja kao kćer molila mogu li ga kupiti da mi ostane uspomena (plus, potreban mi je kao i osobi kojoj je dodijeljen)? Auto je prodan prije imovinske rasprave, iako je naveden na ostavinskom listu, no doduše nigdje se ne spominje kome je pripao. 

2) Drugo pitanje veže se uz slučaj raspodjele nekretnine - kuće, naime majci sam u stresi i da pomognem dala punomoć za ostavinsku raspravu s dogovorom da kuću ne stavlja na moje ime (odnosno podijeli sa sobom i bratom) jer sam radila u inozemstvu, no ona je odlučila prekršiti dogovor (a ja sam dala "općenitu" punomoć, bez specifikacija mojih želja) i četvrtinu kuće prepisala na moje ime. Mogu li ja tražiti da mi se taj moj dio isplati i pod kojim uvjetima? Naravno, ona tu opciju ne bi prihvatila pa me zanima kako to izgleda u stvarnosti i zakonski. 

Molim Vas za bilo kakav savjet i unaprijed se zahvaljujem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 22 minuta, Zaistatuzno je napisao:

Auto je prodan prije imovinske rasprave, iako je naveden na ostavinskom listu, no doduše nigdje se ne spominje kome je pripao. 

Tko je prije prodaje bio upisan kao vlasnik tog vozila? Što Vam ovo znači "iako je naveden na ostavinskom listu, no doduše nigdje se ne spominje kome je pripao"?

prije 23 minuta, Zaistatuzno je napisao:

četvrtinu kuće prepisala na moje ime.

Temeljem čega je izvršen upis u zemljišnim knjigama? Temeljem pravomoćnog rješenja o nasljeđivanju?

prije 25 minuta, Zaistatuzno je napisao:

Mogu li ja tražiti da mi se taj moj dio isplati i pod kojim uvjetima?

Možete, ali ako nema dogovora oko isplate, tada jedino sudskim putem - razvrgnućem suvlasničke zajednice.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija