Jump to content

Ugovor o darovanju za slučaj smrti


denis_ri

Preporučene objave

Ukoliko se  ugovor o darovanju za slučaj smrti sklopi prije nego obdarenik stupi u brak, a Darovatelj umre nakon što obdarenik sklopi brak, da li se darovana nekretnina smatra bračnom stečevinom ili ne?

Molim vas za savjet, na koji način se djetetu može darovati nekretnina, ali da vlasništvo nad istom stekne nakon moje smrti, a da se ta nekretnina ne smatra njegovom bračnom stečevinom. Opuruka mi nije opcija zbog mogućnosti traženja nužnog dijela.

Puno hvala na odgovoru i savjetima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , denis_ri je napisao:

Ukoliko se  ugovor o darovanju za slučaj smrti sklopi prije nego obdarenik stupi u brak, a Darovatelj umre nakon što obdarenik sklopi brak, da li se darovana nekretnina smatra bračnom stečevinom ili ne?

Molim vas za savjet, na koji način se djetetu može darovati nekretnina, ali da vlasništvo nad istom stekne nakon moje smrti, a da se ta nekretnina ne smatra njegovom bračnom stečevinom. Opuruka mi nije opcija zbog mogućnosti traženja nužnog dijela.

Puno hvala na odgovoru i savjetima.

Važno je raščlaniti nekoliko stvari:


1. Bračna stečevina i dar

- ni dar, ni nasljeđeno ne ulaze u bračnu stečevinu, nego su vlastita imovina obdarenika. Tako da kronološki slijed stupanja u brak i Vaše smrti ne igraju neku ulogu

- dar može biti bračna stečevina isključivo ako je svrha dara bila da se obdari bračni par. 
 

2.) Nužni nasljedni dio

- darovanje Vas ne spašava od pobijanja zbog nužnog nasljednog dijela

jer osoba koja bi smatrala da joj je povrijeđen nužni nasljedni dio mogla bi tražiti pobijanje darova ako se ispune pretpostavke iz čl. 77. i 78. Zakona o nasljeđivanju.

uređeno: od Ivo Kermartin
tipfeler
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija