Jump to content

Izvršitelj oporuke


MatejL

Preporučene objave

Pozdrav,

mama sad pise vlastorucnu oporuku koju bi meni dala na cuvanje. Koliko sam shvatio ja sam s tim izvrsitelj oporuke. U jednom primjeru oporuke vidim da pise "Za izvrsitelja ove oporuke odredujem xxxyyyxxyy odvjetnika, iz xxxyyxyy kome cu predati ovo oporuku"

To pise ona i upisuje moje ime i otkud sam? Da li ja tu negdje moram potpisat se da bi to vrijedilo? Da li da to pise prije svog potpisa i datuma koji bi trebao bit na kraju oporuke ili bolje ispod?

Da li je problem ako je mama jednu rijec krivo bila napisalka u oporuci pa izšarala sa kemijskom da se ne vidi?

Bio bi zahvalan na savjetima

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma ne, to za odvjetnika sam vidio u jednom primjeru oporuke na netu.. Samo ja bi bio izvrsitelj.

Mene zanima da li je ok da mama napise "Za izvrsitelja ove oporuke odredujem svog sina Peru Perica, iz Zagreba kome cu predati ovo oporuku", taj dio je jasan, ali da li se ja moram potpisat u oporuci, tipa "Izvrsitelj oporuke: moj potpis

I da li je problem ako je jednu rijec krivo napisala i izsarala?

uređeno: od MatejL
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 20 minuta, MatejL je napisao:

taj dio je jasan, ali da li se ja moram potpisat u oporuci,

Ne. U oporuci se potpisuju samo svjedoci ako je oporučitelj pred svjedocima izjavio da je to njegova oporuka i potpisao se pred njima (npr. kada se radi o tiskanoj oporuci), a kada se osoba koja je oporukom određena za izvršitelja prihvaća ili ne te dužnosti propisuje čl. 60 st. 4 i 5 Zakona o nasljeđivanju.

prije 28 minuta, MatejL je napisao:

I da li je problem ako je jednu rijec krivo napisala i izsarala?

Bilo bi poželjno da je vlastoručno pisana oporuka čitka i jasna po pitanju kome točno i što točno im se ostavlja bez šaranja i sličnoga a što ne bi dovodilo do eventualnog osporavanja. Ako joj se ne piše ponovno, valjalo i barem naglasiti da je ta i ta riječ krivo napisana te prekrižena ili ako je moguće da se potpiše pored prekrižene riječi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija