Jump to content

Tumačenje oporuke iz 1958


Ivana I

Preporučene objave

Poštovanje svima,

Javljam se za pojašnjenje i savjet za sljedeću situaciju.

Davne 1958 godine iza smrti moje prabake u rješenju o nasljeđivanju stoji kako  oporukom ostavlja svoju  polovicu  imovine svojim unucima(to su i oni sad već pok.otac i moj pok.stric).Navedena su njihova imena i prezimena u tom riješenju,dok ostali polovicu ostavlja svim ostalim nasljednicima 4 kćeri i još 1 unuk.

U tom riješenju piše kako po oporuci u polovicu imovine koju ostavlja svojim unucima J.( moj pok.otac)i M.(moj pok.stric)trebaju pripasti zemlje Su...i Be...,te stara kuća, ali bez broja zemljišne čestice - samo naziv stoji u oporuci a ostala polovica na sve nasljednike.

Te konkretne zemlje Su..i Be,,su za života i do danas koristili moj otac i moj stric i poslije njih ,njihovi nasljednici.

U posjedovni list su upisani još od 70 tih godina moj otac i moj stric.

Te su parcele poljoprivredna zemljišta na kojima su oni još 70 tih godina proveli vodu,struju i napravili malu kućicu 4*5.To se zaista ne ometano koristi od tih 70 tih godina.

U vlasničkom listu su upisani moj otac i moj stric za 9/30 svaki ,a ostalo svi nasljednici.Ti ostali nasljednici su ustvari pok.sestre mog pok.djede i one su  bile žive dok se to neometano koristilo kako je i oporučno navedeno.

Njihova djeca koja su 1.rodaci mom  pok.ocu i pol.stricu  isto upoznati jer su tu živjeli i bili u dobrim odnosima.

Sad nas zanima kako bi smo trebali postupiti da se mi ( nasljednici mog oca i nasljednici mog strica)upišemo kao vlasnici 1/2 svaki.

Lijep pozdrav

Ivana 

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Budući da su stric i otac upisani u katastarskom operatu, možete na temelju tog posjedovnog lista i rješenja o nasljeđivanju iza strica i oca pokrenuti pojedinačni zemljišnoknjižni ispravni postupak i predložiti vaš upis (razmjerno suvlasničkim udjelima koje svaki suvlasnik ima). 

Napominjem da pojedinačni ispravni postupci jako dugo traju (po par godina), ali mislim da vam je to najbolje rješenje. Budući da se prijedlog za otvaranje i provođenje pojedinačnog ispravnog postupka podnosi gruntovnici, za podnošenje tog prijedloga će vam biti potreban odvjetnik (ne možete sami predati prijedlog gruntovnici). 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...
Dana 11. 02. 2024. u 10:43, LjuboZG je napisao:

Budući da su stric i otac upisani u katastarskom operatu, možete na temelju tog posjedovnog lista i rješenja o nasljeđivanju iza strica i oca pokrenuti pojedinačni zemljišnoknjižni ispravni postupak i predložiti vaš upis (razmjerno suvlasničkim udjelima koje svaki suvlasnik ima). 

Napominjem da pojedinačni ispravni postupci jako dugo traju (po par godina), ali mislim da vam je to najbolje rješenje. Budući da se prijedlog za otvaranje i provođenje pojedinačnog ispravnog postupka podnosi gruntovnici, za podnošenje tog prijedloga će vam biti potreban odvjetnik (ne možete sami predati prijedlog gruntovnici). 

Pozdrav!

Lijepo bih molila objašnjenje zašto mi za to treba odvjetnik ako recimo imam slijed u zadnjih 85 godina sa kupoprodajnim ugovorima, vlasničkim listovima i rješenjima? Zar ne mogu samo ispuniti onaj obrazac za PIP i predati sa kopijama svih dokumenata. Mogu eventualno priložiti i dokument "Identifikacija čestica" da bi dokazala o kojoj točno se čestici radi...

Hvala! :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija