Jump to content

ne možemo se složiti oko podjele imovine preminulog


ana ban

Preporučene objave

Moj pokojni izvanbračni suprug uvijek je govorio da njegov stan ako umre ostavlja mome sinu. Eto, nažalost , preminuo je. Majka mu je još uvijek živa i sama je rekla da je on tako uvijek htio da bude. Međutim, dva tjedna prije ostavinske rasprave gospođa je promijenila mišljenje, traži pola stana ili da je isplatim ( financijski je osigurana, živi u stanu od 90m2, ima vikendicu na moru i uredno prima mirovinu). Prvotni dogovor je bio da joj ustupim svu njegovu ušteđevinu s time da ona ustupi meni svoje pravo na njegov stan.

Još jedna stvar, suprug ima kći s kojom nikad nije imao kontakt , mama i suprugova sestra zabranile su mi da spomenem kći za poziv za ostavinu, ja znam njeno ime i prezime ali ništa drugo. ako ja spomenem tu kći, automatski izbacujem mamu i sestru ( otac je pokojni) i rasprava se prekida dok se kći ne javi ? kakav je postupak , što da učinim ? 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 8 minuta, ana ban je napisao:

Moj pokojni izvanbračni suprug uvijek je govorio da njegov stan ako umre ostavlja mome sinu. Eto, nažalost , preminuo je. Majka mu je još uvijek živa i sama je rekla na početku da je on tako uvijek htio da bude. Međutim, dva tjedna prije ostavinske rasprave gospođa je promijenila mišljenje, traži pola stana ili da je isplatim ( financijski je osigurana, živi u stanu od 90m2 u centru grada, ima vikendicu na moru i uredno prima mirovinu). Prvotni dogovor je bio da joj ustupim svu našu ušteđevinu na njegovom računu s time da ona ustupi meni svoje pravo na njegov stan.

i da napomenem, zbog prirode posla , bili smo prijavljeni na različitim adresama, 12 godina. da li će javni bilježnik to sve proslijediti dalje na sud , da se dokaže vanbračna zajednica?

Još jedna stvar, suprug ima kći s kojom nikad nije imao kontakt , mama i suprugova sestra zabranile su mi da spomenem kći za poziv za ostavinu, ja znam njeno ime i prezime ali ništa drugo. ako ja spomenem tu kći, automatski izbacujem mamu i sestru ( otac je pokojni) i rasprava se prekida dok se kći ne javi ? kakav je postupak , što da učinim ? 

I još jedna stvar, ima dosta novaca u 2. mirovinskom stupu ( bio je zaposlen u trenutku smrti), i ta sredstva bih ustupila njegovoj sestri pošto majci ne mogu jer prima mirovinu. sestra je zaposlena i imati će uvjete za mirovinu ali javni bilj mi je rekao da se ta sredstva mogu podići u cjelosti bez obzira na uvjete za mirovinu? u Regosu mi ne znaju odgovoriti da li sestra može tražiti taj novac , ako bude navedena u ostavini

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ajmo krenuti od najbitnijeg - ako ne navedete da suprug ima kćer (a očito znate za to), činite kazneno djelo. Tako da vas molim da za početak preispitate tu odluku i u ostavinskom postupku date potpune podatke kojima raspolažete. Nije vaš problem što ne znate prebivalište ni druge podatke, javni bilježnik će ih saznati. 

To što je vaš suprug uvijek govorio da stan ostavlja sinu nažalost ne vrijedi baš previše ako nije sastavio takvu oporuku ili ako ne postignete takav dogovor s drugim nasljednicima. 

Nadalje, i najbitnije, budući da sigurno postoje nasljednici prvog nasljednog reda (sin i vi kao izvanbračni drug, a dodatno i kćer), ne vidim što se majka i sestra uopće miješaju, one uopće neće biti pozvane na nasljedstvo. Može ona tražiti da joj još tri stana kupite ako želi, ali pravnog temelja za to nema nikakvog. 

Ne slušajte suprugovu majku i sestru jer ćete samo sebi napraviti dodatne probleme. Dakle, na ostavinskoj raspravi recite da su nasljednici prvog nasljednog reda vi, sin i kćer za koju znate da postoji, ali joj znate samo ime. Ako to ne napravite, pa kćer naknadno sazna da ste ju zatajili, može protiv vas podnijeti kaznenu prijavu. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mamu i sestru sam navela jer su mu one uz mene najbliži rod,a one su mi rekle da ne navodim kci jer se on nje odrekao a kasnije kako sam proucavala vidim da to odricanje ne utjece na nasljedstvo mada je nikada nije ni upoznao.Hvala na savjetu,puno mi znači to što ste mi napisali. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 minuta, ana ban je napisao:

Mamu i sestru sam navela jer su mu one uz mene najbliži rod,a one su mi rekle da ne navodim kci jer se on nje odrekao a kasnije kako sam proucavala vidim da to odricanje ne utjece na nasljedstvo mada je nikada nije ni upoznao.Hvala na savjetu,puno mi znači to što ste mi napisali. 

Sretno (i pametno) dalje :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 2 sati , čudo je napisao:

Slažem se s LjuboZG, jer kada čovjek ostari, nije mu ništa važno, ni koliko kuća ima, ni koliko je materjalnih stvari stvorio, samo žali za nekim lošim postupcima i lošim odnosima.

Naravno, ako je normalan.

Nažalost, nismo svi isti, u to sam se sada uvjerila, sve te prošle godine su bile ispunjene očito lažnim osmjesima i zagrljajima.... čak se izmišljaju i nepostojeći dugovi što se za života mog supruga riješilo....  svaki normalan roditelj da je  dijete i dužno , zaboravilo bi i oprostilo dug ali... pohlepa je jača.....ljubo ZG mi je dao konkretan i pametan savjet , nemam što dalje razmišljati, savjest će mi biti čista .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija