Jump to content

promjena zakona i obveza


mk2022

Preporučene objave

pozdrav.

interesira me ako mi netko moze objasniti...

kada se neki odredeni zakon promjeni, kao sto se desilo ove godine, i kada odredena osoba/djelatnost odjednom postane dio tog donesenog/promjenjenog zakona o dodatnom porezu, zar nebi nadlezna sluzba trebala poslati nekakvu obavjest/dopis/pismo...da obavjesti tu osobu(e)/djelatnost(i) o tome da su od sada duzni prijavljivati taj dodatni porez?

meni zdrav razum govori da da, ali cesto puta u ovoj zemlji zdrav razum nema veze sa zdravim razumom 🤥.

da objasnim opsirnije.

do ove godine mali iznajmljivaci koji imaju kategorizirane stanove/kuce/prostore za iznajmljivanje turistima, nisu bili dio poreza na vikendice i kuce na odmor. od ove godine su postali i dio tog poreza, ali to nigdje nije sluzbeno obavjesteno osim na sluzbenom portalu od grada rijeke i po razno raznim portalima sa kojima jako treba bit oprezan jer novinari svasta pisu.. daklem kako ce isti ti navedeni ljudi uopce znati da trebaju to prijaviti, ako nisu sluzbeno bili obavjesteni o tome 🤔? a navedena sluzba vec na veliko prijeti sa kaznom od 3300€, ako doticni ne naprave tu prijavu do 31.03. i ne zanima ih uopce dali je stan koristen ili nije ako se nema kao dokaz ugovor o dugorocnom najmu. to je naravno sve povezano sa velikom borbom vlasti sa pogrdno nazivanim "rentijerima" da ih se natjera da pozatvaraju i krenu u dugorocne najmove, al to je neka druga tema.

mislim nije mi bas jasno da ce se odma na ljude sa kaznama i to u tim visinama, bez da ih se prvo opomene/obavjesti da su to uopce duzni raditi.

nedavno je bilo slucajeva kada je porezna pocela hvatati pametnjakovice koji godinama nisu placali PDV na usluge vanjskih agencija (air i booking.com) pa je to koliko sam shvatio zavrsilo sa opomenama da se ti ljudi "prestanu praviti" pametni i naprave to i plate unazad neznam koliko godina. mislim da su im oprostili i kazne i kamate. tako da mi nije jasno, pravis se blesav i na kraju platis samo ono sto si duzan, a sa druge strane neznas da nesto moras i za to budes kaznjen sa prilicno visokom kaznom. zar je moguce da to tak funkcionira kod nas?

hvala.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dana 20. 03. 2024. u 13:11, mk2022 je napisao:

zar nebi nadlezna sluzba trebala poslati nekakvu obavjest/dopis/pismo...da obavjesti tu osobu(e)/djelatnost(i) o tome da su od sada duzni prijavljivati taj dodatni porez?

Ne. Odavno je poznato da nepoznavanje prava šteti, te da se nitko ne može ispričavati da nije znao da nešto zakonom nije zabranjeno ili regulirano...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija