Jump to content

Problem sa suvlasnikovim psom


pixi_942

Preporučene objave

živimo u obiteljskoj kući s 2 etažirana stana, te etažirana 3 vrta od kojih sam ja vlasnik dva vrta, a treći vrt je vlasništvu drugog stanara. Cijela parcela je ograđena ogradom, no nema ograde između naši vrtova. Problem nastaje s novom vlasnicom koja ima psa te ga po cijele dane ostavlja u vrtu jer nje nema od jutra do kasno po noći. Pas obavlja nuždu po cijelom dvorištu, tj. po mojim vrtovima i njenim vrtom. Više puta smo pokušali s njim razgovarati o tome i ponavljali joj da smo joj dozvolili da pas bude i u našim vrtovima sve dok ne obalja nuždu u vrtu. Pas skače na ogradu i laje na djecu koja prolaze ulicom tako i na druge pse koje se vode uz ogradu. Također pošto imam jedan zajednički ulaz na ogradi, nitko ne može ući u dvorište niti doć do mene bez pratnje jer pas laje i reži na sve koji se pojave na ogradi. Vlasnica ne želi ograditi svoj dio vrta i u njemu držati psa. Što mogu učiniti u vezi toga. Palo mi je na ideju da uklonim dio vanjske ograde koja se nalazi na mom dijelu vrta (dio ograde između mog vrta i ulice tako da više nije zatvoreno dvorište) da ju prislim da nešto poduzme po tom pitanju. Da li imam pravo na to?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Baš i ne. A takav zahvat mogao bi vas skupo koštati ako pas, kad uklonite ogradu nekog ugrize i ozlijedi. Budite oprezni ne treba prenagliti. Po vašem pisanju to je neki hudi i nedisciplinirani pas.

Najbolje rješenje ja da između vaših čestica podignete ogradu, naravno uz odobrenje drugog vlasnika. Danas ima dosta jeftinih žičanih ograda i taj zahvat ne bi puno koštao.

Ali treba uzeti u obzir da mnogi vlasnici pasa više drže do svoje životinje nego  bilo što drugo, pa i svojih susjeda. Zato oprezno i sa razumijevanjem pristupite svojoj susjedi koja svakako zna u čemu je problem i zamolite da omogući rješenje koje može zadovoljiti obje strane.

Ja također imam psa, dobermana, ali poduzimam sve da on ne nanosi nikakvu štetu i ne smeta drugima. Baš me zanima što će biti. Poznavajući dosta vlasnika pasa kojih ima i u mojem susjedstvu nisam baš optimist, ali treba vjerovati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

iskreno ne znam zašto bi mene koštalo ako uklonim svoj dio ograde i ako pas nekog ugrize...nisam ja vlasnik psa... zar nije vlasnik odgovoran za držanje psa i njegovo ponašanje? po toj logici ako ja izlazim na cestu i on protrči kroz vrata dvorišta i nekoga ugrize ja bi trebala biti odgovorna koja je otvorila vrata a ne vlasnik psa????...u zakonu o zaštiti životinja stoji da se pas može držati u dvorištu o ograđenom dijelu dvorišta...vlasnica ne želi trošiti novac na ogradu, a isto tako niti ja jer to nije moj pas...pas na žalost nije socijaliziran i sam je po cijele dane i nije čudo što je takav i nama ga je žao jer iskreno mislim da je zaslužio vlasnika koji će se brinut o njemu, a ne ga ostaviti 5 dana bez prestanka vani na 40 stupnjeva...pas nema kućice, nema se gdje sklonit od sunca, voda je kipuća i na kraju ju ja i moj suprug mijenjamo par puta dnevno a da ne pričam o stanju hrane na ovoj temperaturi....i na kraju zašto bi ja imala troškove ograde zbog tuđeg psa??

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, vlasnik je dužan brinuti se o svom psu i držati ga na siguran način i nisi dužna svojom ogradom osiguravati tuđeg psa. To što uđe na tuđi dio dvorišta je privatni odnos između vas kao vlasnika te bi oko toga mogli eventualno podnijeti privatnu tužbu.

Što se tiče uklanjanja svog dijela ograde, to ne smiješ napraviti ako je pas u tom trenutku tu, tj. ne smiješ otvoriti ogradu i pustiti ga van, jer u tom slučaju snosiš dio odgovornosti što on nije pod nadzorom. Ali ako poželiš imati dvorište bez ograde, tvoje pravo i izbor.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 1 sat, drot13 je napisao:

Da, vlasnik je dužan brinuti se o svom psu i držati ga na siguran način i nisi dužna svojom ogradom osiguravati tuđeg psa. To što uđe na tuđi dio dvorišta je privatni odnos između vas kao vlasnika te bi oko toga mogli eventualno podnijeti privatnu tužbu.

Što se tiče uklanjanja svog dijela ograde, to ne smiješ napraviti ako je pas u tom trenutku tu, tj. ne smiješ otvoriti ogradu i pustiti ga van, jer u tom slučaju snosiš dio odgovornosti što on nije pod nadzorom. Ali ako poželiš imati dvorište bez ograde, tvoje pravo i izbor.

 

Da, upravo to, nikako nebi otvarala ogradu dok je pas sam u dvorištu, jer nebi željela da pas odluta niti da mu se što dogodi jer kakav god da je, ipak mi je drag i nije on problem nego vlasnica, tj njeno ponašanje

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 7 sati , pixi_942 je napisao:

Problem nastaje s novom vlasnicom koja ima psa te ga po cijele dane ostavlja u vrtu jer nje nema od jutra do kasno po noći.

Ja to ne mogu shvatiti, toliki nehaj prema životinji ni krivoj ni dužnoj. Zašto uopće ima psa - za druženje s njim samo preko vikenda?

Možete joj priprijetiti prijavom Veterinarskoj inspekciji pri Državnom inspektoratu zbog zanemarivanja životinje bez obzira što vas je susjeda snimila kao nekoga kome je drag njen pas, a ako ne bude reagirala u interesu SVOGA psa, tada prijavu provesti i u djelo...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija