Jump to content

Kad je presuda pravomoćna?


anonimno

Preporučene objave

Kad presuda postaje pravomoćna?

Naime,u uredu Državne uprave vodio se spor između mene i grada kao stranaka.

Ured državne uprave je donio djelomično rješenje u moju korist.Grad se na to rješenje žalio ministarstvu pravosuđa.Isto je žalbu odbilo i potvrdilo djelomično rješenja Ureda državne uprave.

U pouci o pravnom lijeku stoji da se na ovo rješenje ne može izjaviti žalbu,ali se može pokrenuti upravni spor.

Da li je ovo rješenje sada pravomoćno bez obzira pokrene li se ili ne upravni spor?

 

Ovo pitam zato jer je ista stvar kod građevinske dozvole,odnosno građevinska dozvola postaje pravomoćna,ali ne i konačna te se može sa njom legalno započeti gradnja.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

Kad presuda postaje pravomoćna?

Naime,u uredu Državne uprave vodio se spor između mene i grada kao stranaka.

Ured državne uprave je donio djelomično rješenje u moju korist.Grad se na to rješenje žalio ministarstvu pravosuđa.Isto je žalbu odbilo i potvrdilo djelomično rješenja Ureda državne uprave.

U pouci o pravnom lijeku stoji da se na ovo rješenje ne može izjaviti žalbu,ali se može pokrenuti upravni spor.

Da li je ovo rješenje sada pravomoćno bez obzira pokrene li se ili ne upravni spor?

 

Ovo pitam zato jer je ista stvar kod građevinske dozvole,odnosno građevinska dozvola postaje pravomoćna,ali ne i konačna te se može sa njom legalno započeti gradnja.

 

 

Rješenje je konačno u upravnom postupku kada se protiv njega više ne može izjaviti redovni pravni lijek (žalba), a kojim je stranka stekla kakvo pravo ili joj je određena kakva obveza.

Pravomoćno rješenje je ono protiv kojeg se ne može izjaviti žalba niti pokrenuti upravni spor, a kojim je stranka stekla kakvo pravo ili joj je određena kakva obveza.

 

Onaj dio vašeg posta koji govori o građevinskoj dozvoli koja postaje postaje pravomoćna, ali ne i konačna nije mi baš jasan.

Naime, prvostupanjsko rješenje postaje konačno danom dostave stranci ako žalba nije dopuštena; istekom roka za žalbu ako ista nije izjavljena ili danom dostave stranci drugostupanjskog rješenja kojim je odbijena žalba.

Drugostupanjsko rješenje je konačno u upravnom postupku danom kada je dostavljeno stranci.

Prvostupanjsko rješenje postaje (formalno) pravomoćno: protekom roka za žalbu ako ista nije izjavljena ili istekom roka za pokretanje upravnog spora kada žalba nije dopuštena.

Drugostupanjsko rješenje postaje (formalno) pravomoćno: istekom roka za pokretanje upravnog spora ako isti nije pokrenut; danom dostave stranci ako se (iznimno) nije mogao pokrenuti upravni spor ili danom dostave odluke Upravnog suda ako je pokrenut spor.

Sukladno navedenom, svako (formalno) pravomoćno rješenje je istovremeno i konačno u upravnom postupku. S druge strane, konačna rješenja u pravilu nisu pravomoćna (tako dugo dok postoji mogućnost pokretanja upravnog spora). Ako je protekao rok za žalbu, a ista nije izjavljena, istekom žalbenog roka rješenje istovremeno postaje konačno i pravomoćno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vidite radi se o slijedećem.

Grad je uložio žalbu na rješenje o povratu zemljišta bivšim vlasnicima.

Ministarstvo pravosuđa je žalbu odbilo,te im je ostala mogućnost pokretanja upravnog spora.

 

Moje konkretno pitanje je:da li mogu zatražiti upis u zemljišnje knijge ne čekajući rješenje upravnog spora.

 

Građevinsku dozvolu sam konkretno spomenuo iz razloga što se s gradnjom može započeti,neovisno o tome da li je upravni spor pokrenut ili ne,te se gradnja smatra legalnom.

 

Eto, zato sam usporedio.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

je napisao:

 

Moje konkretno pitanje je:da li mogu zatražiti upis u zemljišnje knijge ne čekajući rješenje upravnog spora.

 

Ako je uvjet upisa u ZK pravomoćno rješenje, onda treba čekati završetak upravnog spora ili istek roka za podnošenje tužbe Upravnom sudu ako ista nije podnesena (drugim riječima, treba čekati pravomoćnost rješenja).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija