Jump to content

Vanknjižno vlasništvo


trajekt

Preporučene objave

Radi se o staroj nekretnini, štali staroj vjerovatno više od 200 godina, a koja nije upisana u katastru. Kakav je status te nekretnine kod kupoprodaje? Da li je kupovina takve nekretnine legalna? Da li se jednostavnim kupoprodajnim ugovorom stječe vlasništvo od prednika. Da li postoji način, odnosno procedura da se takva građevina unese u katastar, jer građevina stvarno postoji?  

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 3 sati , trajekt je napisao:

Radi se o staroj nekretnini, štali staroj vjerovatno više od 200 godina, a koja nije upisana u katastru. Kakav je status te nekretnine kod kupoprodaje? Da li je kupovina takve nekretnine legalna?

Ona kao takva, postojeća u naravi, a neupisana u zemljišne knjige (i katastar) predstavlja vanknjižno vlasništvo, te može biti predmet kupoprodaje uz naglasak da je vanknjižno vlasnišvo - pa tko voli, nek izvoli.

 

prije 3 sati , trajekt je napisao:

Da li se jednostavnim kupoprodajnim ugovorom stječe vlasništvo od prednika.

Ovaj dio je malo nejasan - pod pretpostavkom da vi trenutno niste vlasnik te građevine, ona može bilo kojom vrstom pravnog posla preći u vaše vlasnišvo, između ostalog i kupoprodajnim ugovorom. Što podrazumijevate pod "jednostavnim" kupoprodajnim ugovorom? 

 

prije 3 sati , trajekt je napisao:

Da li postoji način, odnosno procedura da se takva građevina unese u katastar, jer građevina stvarno postoji?  

Može se ishoditi uporabna dozvola za građevine izgrađene prije 15. veljače 1968. godine u nadležnom tijelu graditeljstva. Prilozi uz zahtjev su kopija katastarskog plana i dokazi kojima se raspolaže da je građevina izgrađena do 15. veljače 1968. Najčešći dokaz je državna snimka iz zraka učinjena prije 15. veljače 1968. godine (predmetno uvjerenje sa snimkom iz zraka učinjenom prije 15. veljače 1968. godine dobije se u katastru).

Jasno da građevina mora biti izvedena u prvobitnim gabaritima, te ne bi smjela biti u ruševnom stanju (bez krova i slično).

Pod pretpodstavkom da ćete uporabnu dozvolu dobiti, trebate naručiti od geodeta izradu elaborata za evidentiranje građevine u katastru, te uz dokaz vlasnišva upisati tu građevinu u katastar, a koji će, nakon njene provedbe u svojim evidencijama,  službenim putem dostaviti zahtjev za upis u ZK odjel Općinskog suda. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru. Ja sam kupio tu staju u sklopu više zgrada koje su inače upisane u katastru i zemljišnim knjigama. Samo ta staja nije uvedena u katastru.  Radi se o starom ličkom mlinu sa pratećim objektima. Inače sam ishodio rješenje nadležnih(ured za graditeljstvo i urbanizam)  da je zgrada izgrađena prije 68. Također imam i geodetsku snimku ovlaštenog geodeta. Imam i kupoprodajni ugovor od prednika. Pod "običnim ugovorom" smatram uobičajeni ugovor za kupoprodaju nekretnina. Sad sam u poziciji da prodajem cijelo imanje i nebi želio da kupac pomisli da je nešto mutno. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 12 sati , trajekt je napisao:

Radi se o starom ličkom mlinu sa pratećim objektima. Inače sam ishodio rješenje nadležnih(ured za graditeljstvo i urbanizam)  da je zgrada izgrađena prije 68.

Sada mi više ništa nije jasno, tj. nejasno mi je zašto nadležni ured nije uključio i spomenutu građevinu u uporabnu dozvolu za građevine izgrađene prije 15. veljače 1968. godine. Iz nekog razloga nije uključena u tu UD, jesu li vam rekli, odnosno napisali u obrazloženju  uporabne dozvole koji je bio razlog njenog nezadovoljavanja kriterija za izdavanje UD?

Da li je ovlašteni geodet i staru staju prikazao u svom geodetskom elaboratu za upis u katastar?

A sad da riješimo eventualnu nedoumicu - u kakvom stanju je danas ta građevina stara više od 200 godina?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kad je bio zadnji prijavni list proveden? Pogledajte povijesni ZK.

Imajte na umu bez obzira što je upisano u A listu u ZK izvatku, da je mjerodavno prema ZV, ali ZZK ČL.4:

Članak 4.

(1) Zemljište je u smislu ovoga Zakona dio zemljine površine koji je u katastru označen posebnim brojem i imenom katastarske općine u kojoj leži (katastarska čestica).

(2) Sve što je sa zemljištem trajno povezano na površini ili ispod nje, u pravnom smislu, sastavni je dio zemljišta i dijeli njegovu pravnu sudbinu te se sve odredbe ovoga Zakona utvrđene glede zemljišta odnose i na to, ako ovim Zakonom nije drukčije određeno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 17 sati , trajekt je napisao:

Radi se o starom ličkom mlinu sa pratećim objektima. Inače sam ishodio rješenje nadležnih(ured za graditeljstvo i urbanizam)  da je zgrada izgrađena prije 68.

Opet se moram opravdavati da sam (ne)ispravno shvatila upit - da je za stari lički mlin ishođena uporabna dozvola za zgradu izgrađenu prije 1968. U suprotnom, ne razumijem pitanje korisnika @trajekt u slijedećem smislu:

prije 23 sati , trajekt je napisao:

Da li postoji način, odnosno procedura da se takva građevina unese u katastar, jer građevina stvarno postoji?  

kada on već ima iskustvo izdavanja UD za građevine izgrađene prije 15. veljače 1968. godine :-?, te sam kao moguće postavila pitanje o nezadovoljavanju kriterija za izdavanje UD te vrste, odnosno u kakvom se danas stanju nalazi stara staja. A, ako je korisnik ishodio UD za staru staju, te također ima i "geodetsku snimku" od ovlaštenog geodeta u tom slučaju ne razumijem svrsishodnost cijelog upita. Mislim u postavljenom upitu manjka malo mesa -  i ispravne terminologije...(katastar - gruntovnica, geodetska snimka - geodetski elaborat, zgrada - zgrade iz UD).

Inače, pod uvjetom da je stari lički mlin s pratećim objektima upisan u gruntovnici (bez stare štale) ili bez ikakve pozitivne zabilježbe ili s pozitivnom zabilježbom da nije priložena uporabna dozvola, za cijeli taj sklop je potrebno ishoditi uporabnu dozvolu za građevine izgrađene prije 15. veljače 1968. godine da bi predmetni upis bio posve zakonit, a činjenica tog statusa upisa može se provjeriti uvidom u povijesni ZK izvadak, kako je naveo @Ivan Orgulje - stari mlin s pratećim zgradama je također mogao biti upisan prema prethodnim Zakonima koji uređuju područje gradnje na temelju tada propisane dokumentacije kojom se ostvarivo upis u ZK, što bi također trebalo biti vidljivo iz povijesnog ZK izvadka.

prije 2 sati , Ivan Orgulje je napisao:

Imajte na umu bez obzira što je upisano u A listu u ZK izvatku, da je mjerodavno prema ZV, ali ZZK ČL.4:

Članak 4.

(1) Zemljište je u smislu ovoga Zakona dio zemljine površine koji je u katastru označen posebnim brojem i imenom katastarske općine u kojoj leži (katastarska čestica).

(2) Sve što je sa zemljištem trajno povezano na površini ili ispod nje, u pravnom smislu, sastavni je dio zemljišta i dijeli njegovu pravnu sudbinu te se sve odredbe ovoga Zakona utvrđene glede zemljišta odnose i na to, ako ovim Zakonom nije drukčije određeno.

Ne bih se htjela miješati u odgovore @Ivan Orgulje jer je očigledno da je vrlo stručan u poznavanju poslova oko ZK, ali nešto se pita i Zakon o gradnji...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija