Jump to content

Alimentacija i apsolventski status?


rosa978

Preporučene objave

Pozdrav svima, 

Otac mi je redovno uplaćivao alimentaciju, od ovog mjeseca je prestao uplaćivati.

Prvo sam upisala jedan fakultet na kojem mi je ostao završni rad koji ću obraniti u desetom mjesecu.

Nakon tog fakulteta sam odmah sljedeću godinu upisala drugi studij i redovno sam upisivala godinu za godinom te sam imala status redovnog studenta cijelo vrijeme. Ovu jesen mi pripada pravo na apsolventski staž zbog par ispita, što znači da još uvijek imam status redovnog studenta te je to i navedeno u dokumentima.

Sljedeće godine punim 26 godina i ne očekujem da mi otac nakon navršene 26te godine uplaćuje alimentaciju, ali do tad želim iskoristiti svoje pravo. Druga redovna primanja nemam, osim povremenih primanja preko studentskog posla (iznosi nisu bili dovoljni jer sam studirala redovno te sam morala polaziti vježbe i predavanja)

Želim izbjeći sud, ukoliko će doći do tog izhoda - zanima me kako sud gleda na to? Ukratko, cijelo vrijeme imam status redovnog studenta.

 

Hvala svima na odgovoru


 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jeste li razgovarali s ocem o razlozima prestanka plaćanja alimentacije?

Na alimentaciju imate pravo do navršenih 26 godina pod uvjetom da ste redovito studirali, a što prema vašoj izjavi jeste. Svaki sud će stati na vašu stranu, ako dođe do sudskog postupka. Možda ćete na sudu (ako do suda dođe) trebat dokazati nedostatnost povremenih primanja za podmirenje životnih troškova ostvarenih radom preko student servisa. Želim vam da što prije završite oba faksa i stanete na vlastite noge. Lp 🙂:palac:

uređeno: od Van Gogh
korekcija odgovora
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 6 sati , Van Gogh je napisao:

Jeste li razgovarali s ocem o razlozima prestanka plaćanja alimentacije?

Na alimentaciju imate pravo do navršenih 26 godina pod uvjetom da ste redovito studirali, a što prema vašoj izjavi jeste. Svaki sud će stati na vašu stranu, ako dođe do sudskog postupka. Možda ćete na sudu (ako do suda dođe) trebat dokazati nedostatnost povremenih primanja za podmirenje životnih troškova ostvarenih radom preko student servisa. Želim vam da što prije završite oba faksa i stanete na vlastite noge. Lp 🙂:palac:

Zahvaljujem na lijepim zeljama… :) 

S ocem nazalost nemamo dobar odnos prakticki oduvijek, komunikacija je minimalna (cestitam blagdane ili rodendan) 

brine me jedino da nece ispostaviti to jer nisam jos diplomirala na prvom fakultetu pa da ce ispast da ne izvrsavam obaveze na vrijeme. Inace redovno sam davala ispite pa tako i upisivala godine. 
 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Trebat ćete prekinuti tu minimalnu komunikaciju, ipak je otac do sada redovno ispunjavao svoje obveze u pogledu vašeg izdržavanja, te istražiti uzroke prestanka plaćanja alimentacije. Možda stvarno ima neke jake razloge ili ga je jednostavno prebacilo da vi studirate na dva faksa pa na taj način samo produžujete njegovu obvezu uzdržavanja, te da on nije dužan podržati vašu odluku o paralelnom školovanju, ukratko – u njegovim očima (i džepu) to bi postalo vaša otegotna okolnost. Ionako, potvrde o vašem redovnom upisu služe samo njemu i eventualno u sudskom postupku.

Dosadašnje redovno uplaćivanje alimentacije bih ipak uzela u obzir i činjenicu da je otac posustao na samom cilju, te bih radije digla neki studentski kredit nego ga tražila putem suda nastavak uplaćivanja alimentacije. Razmotrite situaciju – da li je vođenje sudskog postupka vrijedno truda, izgubljenog vremena i živaca, odvjetničkih troškova - radije se posvetite završetku studija, a koji ćete vjerojatno završiti prije donošenja pravomoćne sudske presude.

Sudski ishod nikad nije apsolutno izvjestan, nego samo vrlo vjerojatan zbog specifičnih momenata koji mogu iskrsnuti u svakom postupku, čega ste i sami svjesni. Na sudu se obično upotrebljava teška artiljerija - pa ako je otac odlučio da vas više neće uzdržavati, poduzet će sve i na sudu da tu obvezu otkloni od sebe.  

uređeno: od Van Gogh
ispravak pravopisne greške
Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 28 minuta, Van Gogh je napisao:

Trebat ćete prekinuti tu minimalnu komunikaciju, ipak je otac do sada redovno ispunjavao svoje obveze u pogledu vašeg izdržavanja, te istražiti uzroke prestanka plaćanja alimentacije. Možda stvarno ima neke jake razloge ili ga je jednostavno prebacilo da vi studirate na dva faksa pa na taj način samo produžujete njegovu obvezu uzdržavanja, te da on nije dužan podržati vašu odluku o paralelnom školovanju, ukratko – u njegovim očima (i džepu) to bi postalo vaša otegotna okolnost. Ionako, potvrde o vašem redovnom upisu služe samo njemu i eventualno u sudskom postupku.

Dosadašnje redovno uplaćivanje alimentacije bih ipak uzela u obzir i činjenicu da je otac posustao na samom cilju, te bih radije digla neki studentski kredit nego ga tražila putem suda nastavak uplaćivanja alimentacije. Razmotrite situaciju – da li je vođenje sudskog postupka vrijedno truda, izgubljenog vremena i živaca, odvjetničkih troškova - radije se posvetite završetku studija, a koji ćete vjerojatno završiti prije donošenja pravomoćne sudske presude.

Sudski ishod nikad nije apsolutno izvjestan, nego samo vrlo vjerojatan zbog specifičnih momenata koji mogu iskrsnuti u svakom postupku, čega ste i sami svjesni. Na sudu se obično upotrebljava teška artiljerija - pa ako je otac odlučio da vas više neće uzdržavati, poduzet će sve i na sudu da tu obvezu otkloni od sebe.  

Hvala na prijedlozima, studij nije paralelan dapače nije niti isti stupanj (studiji nisu u RH pa ne znam kako se to kod nas gleda) 

On je vjerojatno izjednacio akademsku i skolsku godinu pa je na svoju ruku prestao uplacivati alimentaciju. Svakako cu iskomunicirati na uljudan nacin jer mi nije cilj povlacit se po sudu. Pravno gledano i dalje mislim da imam pravo do napunjenih 26 godina, od tad svakako ne ocekujem nista. 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

 

prije 1 sat , rosa978 je napisao:

Svakako cu iskomunicirati na uljudan nacin jer mi nije cilj povlacit se po sudu

Ispravno gledanje na životna rješenja - stara je stvar da "lijepa riječ i čelična vrata otvara". Samo tako nastavite i dalje, pa ćete imati ugodniji život i mirniju savjest, kada vas od samog početka život nije mazio.

Svejedno, ako otac ustraje pri svojo odluci - mladi ste, zdravi ste, zrelih pogleda na život,  ambiciozni - snaći ćete se već nekako, povlačenje po sudu je krajnja opcija, pa ni tada ako bi sudski postupak djelovao uznemirujuće na vas. Vi ste novi u ovom okružju, pa vam nije poznato da je nisam pravne struke, a što često u svojim objavama naglašavam, ali imam izvjesno životno iskustvo, uključujući i doslovno, višegodišnjeg povlačenja po sudu ... i vjerujte, nije ni najmanje ugodno, a kamo li vrijedno utrošene energije za dokazivanje da ste u pravu. 

 

prije 1 sat , rosa978 je napisao:

Pravno gledano i dalje mislim da imam pravo do napunjenih 26 godina, od tad svakako ne ocekujem nista. 

Vjerojatno vam se stoga nije javio nitko iz pravne struke jer je navršenje 26 godina gola činjenica od koje prestaju prava na uzdržavanje odraslog djeteta , osim u izvanrednim okolnostima, a što kod vas srećom nije slučaj. A okolnost što studij nije u RH ne bi trebala nije presudna - školovanje je školovanje, pa ste imali pravo upisati i dopisni studij bilo gdje na svijetu..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija