Jump to content

predugovor i ugovor o kupnji nekretnine


amexx

Preporučene objave

s obzirom da ne znam jesam li pogodio dio foruma, stavim temu ovdje 


 

imam jedno pravno pitanje koje meni nije dvojbeno, ali opet da provjerim kod ljudi iz struke.

naime vecini je poznato da drzava namjerava uvesti to da se vraća pola pdv-a kod kupnje nekretnine koje bi trebalo vrijediti od 1.1.2025. godine. pod uvjetom da se isto sve ostvari mene zanima 

koji je datum kupnje moje nekretnine?

Naime nekretninu sam prije par mjeseci "kapario" za što sam potpisao predugovor. 
Uporabna dozvola bi trebala doci iduce godine i tada bi trebao potpisati ugovor. 

Sada mene zanima koji bi se datum uzeo kao kupnja nekretnine ? datum sklapanja predugovora ili glavnog ugovora ?

gledajuci pravno predugovor je samo obveza izmedu i mene i prodavatelja o mogucnost buduceg sklapanja ugovora? i taj predugovor ne bi trebao imati utjecaja na to kad je kupljena nekretnina dok ne potpisem glavni ugovor ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

- pravilno su postupili nižestupanjski sudovi utvrđujući prava i obveze stranaka na temelju kupoprodajnog ugovora, a ne na temelju predugovora. Stupanjem na snagu ugovora prestaje važiti predugovor, jer predugovor obvezuje stranke sklopiti ugovor. Prava i obveze iz predugovora sastoje se od zaključivanju glavnog ugovora i nakon što je glavni ugovor sklopljen, odnosno nakon što su glavnim ugovorom određena prava i obveze ugovornih stranaka, prestaje postojati predugovor - Vrhovni sud RH, broj odluke Rev 3770/99-2 od 3. srpnja 2003.
 

Predugovorom ste se u nekom narednom periodu obvezali kupiti tu nekretninu, zar ne ? Dakle sve što ste naveli je točno, do potpisivanja glavnog ugovora ta nekretnina nije prodana/kupljena.

No moram napomenuti da još nije ni približno poznato kako će izgledati ta Vladina mjera u smislu uvjeta, znaju se samo obrisi iz probnih balona puštenih u medije.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija