Jump to content

Porezna olaksica student


Rubikon13

Preporučene objave

Radim preko student servisa i sljedeci mjesec prelazim 3000 eura. Znam da to inace znaci da prestajem biti porezna olaksica roditeljima ali zanima me vrijedi li to i za rvi mirovinu? I ako da koliko ce im morati vratiti na kraju godine. 

 

To i mene zanima, a vidim 2 dana nema nikakvi savjet ili sl.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prije 26 minuta, Rubikon13 je napisao:

Radim preko student servisa i sljedeci mjesec prelazim 3000 eura. Znam da to inace znaci da prestajem biti porezna olaksica roditeljima ali zanima me vrijedi li to i za rvi mirovinu? I ako da koliko ce im morati vratiti na kraju godine. 

 

To i mene zanima, a vidim 2 dana nema nikakvi savjet ili sl.

Prema Zakonu o porezu na dohodak, porez se ne obračunava na sljedeće primitke koje isplaćuje Zavod:

  • obiteljske mirovine koje djeca ostvaruju nakon smrti roditelja prema Zakonu o mirovinskom osiguranju i Zakonu o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji 
  • doplatak za djecu
  • naknadu plaće hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata prema posebnom zakonu, od dana stjecanja prava na profesionalnu rehabilitaciju, za vrijeme profesionalne rehabilitacije i od završene profesionalne rehabilitacije do zaposlenja, a najduže 12 mjeseci od dana završetka profesionalne rehabilitacije
  • zaštitni dodatak uz mirovinu planiran u državnom proračunu
  • novčanu naknadu zbog tjelesnog oštećenja
  • doplatak za pomoć i njegu druge osobe
  • naknadu plaće invalidu rada s pravom na profesionalnu rehabilitaciju, od dana nastanka invalidnosti do najduže 24 mjeseca od dana završetka profesionalne rehabilitacije
  • dodatak na mirovinu isplaćen u skladu sa Zakonom o dodatku na mirovine ostvarene prema Zakonu o mirovinskom osiguranju koji korisniku mirovine pripada za razdoblje do 31. prosinca 2011.
  • nacionalnu naknadu za starije osobe
  • jednokratno novčano primanje koje se isplaćuje uz mirovine na temelju odluke Vlade Republike Hrvatske ili na temelju posebnog propisa.

 

Koliko ja vidim vrijedi i za RVI mirovinu, da.

Mislim da će im stići tek negdje u svibnju 2025. obavijest da trebaju uplatiti razliku, ne mogu znati koliko ali ako je olakšica na dijete koeficijenta 0,5 na osnovicu 560 to vam je 280e mjesečno. Ukoliko je mirovina dovoljno visoka, mislim da će se tu raditi o nekih 100 eura neto po mjesecu. Ovaj odokativni obračun uzmite s velikom rezervom.

**napomena** ovo što Vam govorim je ono što ja iščitavam iz zakona, nemam dubljeg iskustva s mirovinama, molim da me se ispravi ako je netko ovdje upućeniji, ulijećem samo zato što nitko drugi ne odgovara na ponovljeni upit.

 

Moja iskrena preporuka je da nazovete Poreznu upravu, Vaš područni ured.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija