Jump to content

Rodiljni - drugih 6 mj.


algida

Preporučene objave

U ZOR-u čl. 66 kaže kako otac može biti na rodiljnom. Mene zanima mora li otac ići odmah na rodiljni nakon 6 mj., dakle od prvog dana sedmog mjeseca djeteta? Nadalje, ako otac djeteta bude npr. 7. i 8. starosti djeteta na rodiljnom (dva mjeseca), može li majka nastaviti dalje s rodiljnim?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Oba moraju biti u radnom odnosu. Vidi uvjete dolje inače ovo dolje je copy paste s hzzovih stranica, pa svima toplo preporučam da tamo potraže odgovore koji su relativno jasni.

 

Zaposlena žena može početi koristiti rodiljni dopust 45 dana prije očekivanog poroda i može ga koristiti do godine dana djetetova života. Za blizance, treće i svako sljedeće dijete zaposlena žena može koristiti rodiljni dopust do navršene treće godine djetetova života. Obvezni rodiljni dopust obvezno mora započeti koristiti 28 dana prije planiranog termina porođaja i koristiti ga do navršenih šest mjeseci djetetova života.

 

Rodiljni dopust koji koristi otac djeteta

 

Otac djeteta ima pravo na rodiljni dopust u sljedećim slučajevima

1. Nakon isteka obveznog rodiljnog dopusta zaposlene žene, majke koje obavlja samostalnu profesionalnu ili drugu djelatnost, te poljoprivrednice koja je po osnovi svog rada obvezno osigurana na mirovinsko i zdravstveno osiguranje, ako se roditelji djeteta tako suglase, djetetov otac može koristiti pravo na rodiljni dopust do godine, odnosno tri godine pod uvjetom da je i on zaposlen, odnosno da obavlja samostalnu profesionalnu ili drugu djelatnost odnosno da je poljoprivrednik.

 

2. Ako nakon isteka obveznog rodiljnog dopusta zaposlene žene, otac djeteta koristi pravo na rodiljni dopust u trajanju od najmanje tri mjeseca, rodiljni dopust se produžuje za dva mjeseca.

 

3. Ako majka umre, napusti dijete ili ako je zbog bolesti ili drugoga važnog razloga onemogućena brinuti se o djetetu, djetetov se otac može koristiti svim pravima koja su predviđena Zakonom o radu ili Zakonom o rodiljnom dopustu majki koje obavljaju samostalnu djelatnost i nezaposlenih majki, radi zaštite majčinstva i podizanja djeteta. U ovom slučaju nije propisan uvjet zaposlenja oca, odnosno obavljanja samostalne djelatnosti.

 

 

Zahtjevi za donošenje rješenja o pravu na novčanu naknadu za rodiljni dopust u svim slučajevima predaju se u područnom uredu Zavoda nadležnom prema mjestu prebivališta osigurane osobe.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ok i hvala na pojašnjenjima.

Ali, mene i dalje zanima je li moguće :-? , tj. je li netko takvo što već napravio, da je otac bio na rodiljnom nakon majke npr. dva mjeseca pa se majka ponovo, do kraja, vratila na rodiljni! Odnosno, ima li pravne osnove za takvo što.

Kod mene u uredu HZZO zaposlenice upućene u moje traženje manje nego ja :-D

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija