Jump to content

koliko bodova iz fonda hrv.br.dobiva udovica


udovica

Preporučene objave

udovica sam poginulog hrvatskog branitelja, nismo imali djece. Koliko bodova dobivam ja kao udovica a koliko roditelji, tko je u tom slučaju prvi nasljedni red? ja sam dobila samo pola od max.a roditelji nisu do dana danas dobili ništa. neki je pravnik u minis.rekao da sam ja u tom slučaju prvi naslj.red i da bi ja dobivam sve bodove. hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije svega, poštovanje.

Ukoliko vi primate obiteljsku mirovinu iza vašeg poginulog supruga, vi imate i pravo na udjele u fondu HB u ukupnom iznosu od 5296 bodova. U skladu s time, roditelji vašeg pokojnog supruga, nemaju pravo na udjele , jer ste ih vi ostvarili.

udovica je napisao:

udovica sam poginulog hrvatskog branitelja, nismo imali djece. Koliko bodova dobivam ja kao udovica a koliko roditelji, tko je u tom slučaju prvi nasljedni red? ja sam dobila samo pola od max.a roditelji nisu do dana danas dobili ništa. neki je pravnik u minis.rekao da sam ja u tom slučaju prvi naslj.red i da bi ja dobivam sve bodove. hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

ja ne primam mirovinu jer nemam 40 godina i nemam djecu, dobila sam 2.6oo i nešto bodova, roditelji nisu dobili pa me zanima gdje su ostali bodovi, službenik u uredu za branitelje je nazvao nekoga neznam niti ja koga u ministarstvo jer je otac od pokojnog supruga došao pitati za bodove i taj netko je rekao da sam ja u tom slučaju prvi nasljedni red i da ja dobivam dionice u ukupnom iznosu. Zanima me gdje su ostali bodovi ja sam dobila pola a polovice po tome svemu nema. ne mogu nigdje u zakonu naći tko je u tom slučaju prvi a tko drugi nasljedni red.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala na trudu, stvarno ste mi puno pomogli ali roditelji imaju mirovinu dok ja ne navršim godine starosti i do sada smo mi svi bili prvi nasljedni red. neznam ne želim da ostavim dojam da se ja borim za te sve bodove ali činjenica je ta da pola bodova nema do danas sam bila u uvjerenju da smo pola dobili ja a pola roditelji kako mi nismo u dobrim odnosima saznala sam da oni nisu dobili bodove. dali posotoji gdje u zakonu da je točno definirano tko je nositelj u ovakvoj situaciji kao što je moja?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Udjele smrtno stradalih, nestalih i zatočenih HB iz DR nasljeđuju članovi njihovih obitelji sukladno Zakonu o nasljeđivanju

A Zakon o nasljjeđivanju određuje:

Ostavite­­lja koji nije ostavio potomke nas­­ljeđuju ­­nje­govi rodite­­lji i ­­nje­gov bračni drug (Drugi nasljedni red).

Ostavite­­ljevi rodite­­lji nas­­ljeđuju jednu polovicu ostavine na jednake dijelove, a drugu polovicu ostavine nas­­ljeđuje ostavite­­ljev bračni drug.

Dakle, roditelji bi trebali dobiti svoju polovicu od pripadajućeg ukupnog broja dionica (5296 :2), bez obzira na udovicu i bez obzira na to tko je ostvario pravo na obiteljsku mirovinu (pravo na obiteljsku mirovinu regulira ZOMO). Bitno je samo da imaju rješenje kojim im se priznaje status člana obitelji smrtno stradaloga HB iz DR.

Da li se vode kao članovi obitelji smrtno stradaloga HB iz DR, treba provjeriti kod MOBMS-a (ne znam telefon - ako tko zna neka objavi), jer je navedeno Ministarstvo trebalo ustrojiti i voditi tzv. "Registar nasljednika", a podaci iz tog Registra su se trebali dostaviti u Erste invest doo upravo radi slanja obavijesti o udjelima članovima obitelji smrtno stradalih HB iz DR.

Kažem "trebalo / trebali" jer nisam baš nešto u toku s tim Registrom. Zadnja informacija je stara 30-40 dana i kaže: "Registar je u fazi ustrojavanja" - što god to značilo.

 

:-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija