Jump to content

Uvoz motocikla - naplaćena veća carina


anonimno

Preporučene objave

Poštovani,molim hitan odgovor. Uvozio sam motocikl iz Austrije (Honda VTR 1000 F) 98 g.,Motor sam platio 2200 € od fizičke osobe u Beču. Papire sam predao na carinu kada su me zvali iz špedicije da je motor ocarinjeni (ne)ugodno sam se iznenadio.Na carini su mi odredili carinu sa trošarinom i PDV-om 16.873,16 kn(tolika je i cijena motora).Na upit kako je to moguće odgovorili su mi da je motor išao na procjenu jer je bio premali iznos na ugovoru i da je motor procijenjen na veći iznos,zatim me pitao dali se slažem sa iznosom, na koje sam odgovorio da normalno da ne da mi je bilo rečeno da će iznos biti manji tj.oko 10.000 kn,nakon togo pitao sam što mi je činiti a gospodin mi je odgovorio da se iznos mora platiti ,a nakon toga se mogu žaliti. Nije mi ništa preostalo nego sam platio taj iznos da mi nebi naplatili ležarinu ako bi roba bila na carinskom smjestištu.Kada sam dobio papire uvidom u Jedinstvenu carinsku deklaraciju primjetio sam da je osnovica na koju su oni meni računali carinu,trošarinu i PDV-e viša od kupovne cijene, ali iznenadivši se što je cijena veća i od kataloške vrijednosti motocikla koji izdaje CENTAR ZA VOZILA HRVATSKE D.D.. Sljedeći dan otišao sam na carinu kod šefa carinarnice na razgovor kako je moguće da pa je procjena veća od kataloške vrijednosti vozila koji se koristi kod svi Auto kuća i osiguravajućih kuća, odgovorili su mi da katalog nije mjerodavan da su oni gledali vrijednost vozila na internet stranicam koliko se kreću cijene takvog motocikla u inozemstvu i na temelju toga su oni meni odredili procjenu motocikla.Motor sam platio 2200€ ( cca 16.000 kn ), kataloška vrijednost motocikla u RH iznosi 18.640 kn(za 98 g.), a oni su meni kao osnovicu stavili 23.381 kn.Mene zanima kako oni mogu koristiti s interneta informacije o vrijednosti vozila iz druge zemlje, znaći naši katalozi koji svi koristimo za njih ne vrijede, a primjer kad Vam osiguravajuće kuća treba isplatiti za nastalu štetu na vozilu onda vrijede kataloške vrijednosti....!??? i zašto nisu skinuli kod procijene porez koji je u toj državi iz koje su uzeli tržišnu vrijednost motocikla koji mi nismo dužni platiti. Zatim sam pitao šta se sad može poduzeta,dobio sam odgovor da ništa da sam se trebao odmah žaliti na njihovu procjenu koju mi nisam dobio na špediciji zajedno sa svim ostalim papirima, zatim su išli tražiti procjenu i ustanovilo se da pravovaljana procijena nije još napravljena jer nisu stigli napraviti( znaći to je bio njihov propust), a usmenim putem je dogovoreno sa špediterom da on može napraviti JCD na temelju njihove procjene. Propust kod špeditera je bio da mene nije obavjestio da se ja mogu žaliti na procijenu prije nego platim carinu troš. i PDV-e i nije mi dao procijen kod preuzimanje gotovih papira.Zatim sam pitao kako da se to sad riješi, na carini su mi odgovorili da moram na špediciju ako oni mogu što riješiti onda tek oni mogu primiti žalbu na procijenu. Kontaktirao sam špediciju telefonski putem dali mogo napraviti storno dokumenta koji su napravili pošto je bilo pogrešaka u poslovanju odgovorili su mi da to nije moguće, jedino ako netko sa "većeg položaja" da zeleno svjetlo tek onda se može. Molio bih pomoć pošto sam ja "mali čovjek" koji nema nikoga na većem polažaju da mi izađe u susret, ako se da kako pravno riješiti ovaj slučaj ( pošto za nekog vrijede zakoni a za nekog ne).

p.s.

carina za rabljeni motocikl iznosi 12% + trošarina 26 % i na to sve PDV-e

 

njihova osnovica: 23.381+12% = 2805,72 kn

26.187+26% = 6808,54 kn

32.995+22% = 7258,10 kn

prisojbe + 313,63 kn

-------------------

= 17.176,79 kn

 

katal.vrijedost: 18.640,00+12 % = 2236,80 kn

20.876,00+26 % = 5427,97 kn

26.304,77+22% = 5787,05 kn

pristojba cca +300,00 kn

--------------------

= cca 13.751,81 kn

 

 

 

Minimalna razlika između iznosa je 3424,97 kn.

Još jednom molim ako mi tko može pomoći pravnim savjetom da mi se jevi.

Unaprijed se zahvaljujem.

 

e-mail :boris.g1@vip.hr

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Inaće nisam pravnik ali imam firmu i bavim se uvozom rabljenih automobila . Tu i tamo sam uvezao i par motocicikala a i sam ih vozim . Inaće je moguće u dogovoru sa špedicijom čak i smanjiti katalošku vrijednost vozila ali nisam još ćuo da bi ih carina povećala osim ako nije bilo neke posebne prepirke s njima. Naime , valja shvatiti da tu imaju odriješene ruke i da mogu ućiniti svašta ako im se neko zamjeri i da onda idu na foru ; nema pravila! Isprva niste trebali platiti , motor ide iz "žice " van odmah nakon carinskog pregleda a špedicija je odgovorna za davanja ako vi ne platite. Onda ste trebali uložiti prigovor carini putem špedicije , to bi se "pacalo " par mjeseci....pa žalbe...itd... al sad na žalost više ne možete ništa ! ode baba s kolačima!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija