Jump to content

naknada plaće/ozljeda na radu


Curious

Preporučene objave

Prekopao sam cijeli forum,ali nisam uspio naći odgovarajuće informacije u mom slučaju.

 

Naime,dana 25.04.2007.g. dozivio sam tezu ozljedu na radu kod poslodavca kod kojeg sam zaposlen od 26.03.2007( "prvi" ugovor o radu, na 6 mjeseci).Ozljeda je uredno prijavljena itd., a ja sam jos uvijek na bolovanju,najvjerojatnije do kraja 7.mjeseca...Ovih dana stigla mi je na tekući račun plaća za 6.mjesec u iznosu od svega 1.600,00 kn...

Što iznosi otprilike 1/3 "normalne" plaće...Kada sam nazvao platni ured tvrtke, objašnjeno mi je da je to zbog toga što nemam nikakav "prosjek" plaće jer nisam zaposlen godinu dana,te da se, navodno po zakonu,u ovom slučaju primjenjuju nekakvi najmanji bodovi,pa to HZMO plaća na taj način(bolovanje preko 42 dana...)

 

Ovdje se pitam da li to uopće više ima smisla,kakvo je to bolovanje od 100%,ako dobijem jedva trećinu od uobičajene plaće za taj posao (Brodomonter)? Drugim riječima, da se slučajno radilo o "običnoj" bolesti, da li bih onda ja morao platiti poslodavcu, a ne on meni...?Znam da ovo zvuči pomalo sarkastično, ali vjerujte mi,nije mi nimalo do šale i smijeha,jer se s ovim jednostavno ne može preživjeti....Nisam potpuni pravni laik, ali ove grane prava ne poznajem, no osjećam da jednostavno tu nešto nije u redu,u najmanju ruku ima tu previše nejednakosti ,samim tim i neustavnosti...

 

Što se tiče odštete,s obzirom na ove okolnosti, već sam odlučio da ću je sigurno zatražiti,pa i sudskim putem ako bude potrebno...no ovaj topic je postavljen zbog pitanja u vezi naknade plaće

 

Zahvaljujem se na bilo kakvoj pomoći.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Dobro su ti objasnili u tvrtki. Bolovanje do 42 dana isplaćuje poslodavac, a iznos se regulira Pravilnikom o radu ili nekim drugim aktom (kolektivni ugovor npr). Osnovica za isplatu naknade računa se kao šestomjesečni prosjek plaće ili na neki drugi način koji mora biti povoljniji za radnika. U šestomjesečni prosjek ulazi samo dio plaće na koji se plaćaju doprinosi i porez. Uvjet koji je propisan po novom Zakonu o zdravstvenom osiguranju je da radnik mora biti prijavljen na HZZO 12 mjeseci neprekidno ili 18 mjeseci s prekidima, (ne znam točno u kojem periodu). Ukoliko se ne ispuni gore navedeni uvjet primjenjuje se najmanje osnovica za isplatu naknade (mislim da je 823 kn).

Nemoj se previše žiliti u tvrtki jer možda nisi u pravu...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

1) nisu ti dobro objasnili u firmi

2) gore si dobio pogrešan, netočan i laički odgovor

 

Obrazloženje:

 

Imaš pravo na naknadu plaće u 100% iznosu, odnosno na onaj iznos koji ti je obračunat isplatnom listom za prethodni mjesec prije nastanka ozljede, jerbo "novi" Zakon o obveznom zdravstvenom osiguranju ("Narodne novine", broj 85/06, 105/06 i 118/06) doduše propisuje uvjet prethodnog staža osiguranja kojeg pogrešno navodi ovaj gore jer se on u ovom slučaju NE PRIMJENJUJE. On ni je spominje ozljede na radu, već ima uputu za primjenu starih propisa, odnosno novog Zakona o zdravstvenom osiguranju zaštite zdravlja na radu ("Narodne novine", broj 85/06), a koji još nije u primjeni.

 

Dakle, primjenjuje se "stari" Zakon o zdravstvenom osiguranju (94/01)i prema tome imaš pravo na 100% nadoknade plaće, od prvog do posljednjeg dana bolovanja po toj osnovi.

 

Prigovori poslodavcu, traži ono što ti pripada.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam nigdje napisao da radnik nema pravo na 100% naknadu plaće, samo da se osnovica za naknadu računa kao šestomjesečni prosjek ili na neki drugi način koji mora biti povoljniji za radnika (članak 45 "novog " Zakona). Da bi ti bile jasnije praktične stvari kod obračuna naknade slobodno pregledaj RRIF, TEB i RIF. Svi su oni tiskali članke s praktičnim primjerima obračuna naknade plaće...

Najlakše je pametovati...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da bi ti bile jasnije praktične stvari kod obračuna naknade slobodno pregledaj RRIF, TEB i RIF. Svi su oni tiskali članke s praktičnim primjerima obračuna naknade plaće...

 

Dobro si me oraspoložio, samo tako nastavi, pogotovo što se prakse tiče.......

 

Uvjet koji je propisan po novom Zakonu o zdravstvenom osiguranju je da radnik mora biti prijavljen na HZZO 12 mjeseci neprekidno ili 18 mjeseci s prekidima, (ne znam točno u kojem periodu). Ukoliko se ne ispuni gore navedeni uvjet primjenjuje se najmanje osnovica za isplatu naknade (mislim da je 823 kn).

 

Eto prijatelju to si napisao gore, quotam, da ne bi obrisao.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala Vam puno na iscrpnim odgovorima i pojašnjenjima...sada mi je situacija mnogo jasnija i odmah se dajem u "nabavku" gore pomenutih zakona kako bih mogao tražiti točno ono što me i pripada....

 

Žalosno je to što u ovoj zemlji preko 90% socijalnih i radnih prava čovjek uvijek mora iskamčiti i boriti se svom silom za ono što bi mu automatski trebalo pripasti,kao u normalnom, razvijenom svijetu...

Sad mi samo ostaje problem kako ih natjerati da pravilno primjenjuju zakon...

 

Veliko hvala još jednom.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

...samo jos jedan komentar;

 

Upravo sam pregledao spomenute propise i tek sada jasno vidim da su mi objasnili u firmi zaista kako i je u zakonu, sve to točno stoji ,što se tiče "najniže" naknade plaće(čl.39.st.1. Zakona o zdravstvenom osiguranju (94/01) ....ALI.....

Izgleda da im je "promakla" jedna sitnica, a to je da postoji i st.2. istog članka, u kojem se jasno i nedvosmisleno navodi da se spomenuto NE ODNOSI na slučaj bolovanja uzrokovanog ozljedom na radu.....

 

Zamislite samo ,s čim se sve mi,građani ove zemlje moramo susretati u svakodnevnom životu... e , Europo moja.......

 

 

Hvala još jednom.... rubens, ti si zakon!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija