Jump to content

prava samohrane majke u hrvatskoj??!!


Dijanavotec

Preporučene objave

bok,nasla sam vas slucajno posto sam trazila odgovor na neka moja pitanja.Zivim u njemackoj sa 2 djece i muzem kupli smo stan i sve je do sada bilo ok....,posto ga mama i tata jos glupostima hrane prijeti mi ako mi se ne svida nek idem u hrvatsku,bojim se toga jer mi veli ko ce njega u njemackoj trazit da plati alimentaciju...da ce rade bez posla ostat nego za djecu ista platiti,da on nije nas sponzor.na zalost.sinovi su mi 14g i mali 2 godine,on je i hrvatski drzavljanin.Njegovi roditelji su isto hrvati i radili su ovdje 30 godina izgradili kuce tu i u hr...a ja iz familije mama alkoholicar 4 djece kuca siromaka... :-(:-o sad nakon 14 godina braka rade sve da mi se zivot zgadi u njemackoj,i da sama odem u hr.gdje i punica sa tastom zivi i jos to u kucerini udaljenoj od mojih 300m.koja prava i zastitu ima samohrana majka u hrvatskoj?na sta se moram pripremiti :-? jer je iz dana u dan nepodnosljivo i za mene a najvise za djecu.... :bjezi::bjezi:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prava samohrane majke u hrvatskoj!!!

 

Ne mogu odgovoriti pravno ali mogu iz osobnog iskustva.17 godina braka sve skupa napravili stekli imali obrt,a onda ga ponijela moć novca,....alkohol ,preljubi,agresija i vrijeđanje prema meni.Došlo je do razvoda braka što je u takvoj situaciji dobro,međutim slijedi ono što nije dobro.

1.OTKAZ

šalje mi otkaz o radu zbog razvoda braka i ja ostajem bez prihoda zadužena za kredite koje sam uložila u obrtna sredstva kojeg je ON vlasnik.

2.DIJETE

skrbništvo je pripalo meni međutim alimentaciju ne plaća,pa sam prisiljena ju poslati kod njega jer nemam posao i nikakve prihode.

3.STAN

svekrva mi isključuje struju tuži me da izađem iz stana i platim joj zaostatke stanarine unazad godinu i pol,jer je stan proknjižen na NJENO ime (bez obzira što smo svi troje sudjelovali u kupovini a bivši suprug i ja ga renovirali sa našim sredstvima).

 

 

Tužbu o neopravdanom otkazu sam dobila u svoju korist,međutim do dana današnjeg nije počeo uplaćivati,nalog za ovrhu sam predala u 5mj ove godine zajedno sa sa ovrhom za alimentaciju jer sam u međuvremenu našla posao i dijete mi se vratilo.TAKOĐE DO DANAS NIŠTA.

Dijete je u međuvremenu ucjenjivao da joj on daje džeparac i nek izvoli ići kod njega,pa je i džeparac koji je uzimala od njega prestala uzimati ali takav pritisak je za nju bio previše pa je od 7mj opet kod njega.

tužbu o suvlasništvu stana sam izgubila i imam rok od mjesec dana da iselim.

 

Tako da nakon 17god braka ostanete bez obitelji,posla,stana i uskraćeni da sudjelujete u ljepoti odrastanja svog djeteta i tako već dvije godine.

 

ZAKLJUČAK

 

Ne samohrana majka u hrvatskoj još uvijek nema svoja prava.I sve je sporo a upitno je hoćete li živi i zdravi dočekati rasplet situacije.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sudeći po vlastitom i tuđim iskustvima (nažalost) i po nekim saznanjima kako to jest u Njemačkoj, u Hrvatsku se nedajte stjerati, jer u Njemačkoj ćete zasigurno imati veća prava, te ste kao majka sa djecom barem zaštićeniji od njemačkog sustava i u njemačkom sustavu nego tu kod nas

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U teoriji u RH, postoje neka prava za samohrane majke.

U praksi, gotovo da uopće nemaju nikakvih prava, i mislim da je bolje imati aids nego biti samohrana majka u Hrvatskoj.

Prvo, nitko Vam neće dati posao jer imate dijete od 2 godine, a i ako slučajno dobijete neki posao, ne računajte na plaću veću od 2500 kn. Ako vas poslodavac ne prijavi nemojte se čuditi jer je to uobičajena praksa.

Drugo, najam stana za troje je otprilike 300 eura, pa je to 2100 kn, i ostaje vam od plaće 400 kuna z avas troje za 30 dana. Imat ćete lagodan život kada podijelite taj iznos na 30 dana.

Treće, ukoliko se obratite pravosuđu, pakao tek počinje. Ne znate što vas čeka ... Godine, godine i godine .... uzalud. Dobit ćete presudu o uzdržavanju, a on će nestati, dati otkaz, biti nedostupan našem pravosuđu, ili se jednostavno, razboljeti ...

U Njemačkoj postoji institut koji se zove Bundesverwaltungsamt u Bonnu, to je instanca kada se rješava nešto između dvaju zemalja, a sve temeljem Konvencije UN iz 1956. godine, kojom se regulira naplata alimentacijskih potraživanja u Njemačkoj.

U Njemačkoj ćete, uz solidnu plaću nekako preživjeti sa dvoje djece. Ovdje nemate nikakve šanse za samostalan život iz gore navedenih razloga. Jedino da se preudate i da si natovarite još jednog na leđa i riskirate reprizu ...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

moram se nasmijat....strasni odgovori...super klika ste ...ali aids svejedno nebi rade..steta da u hrvatskoj majke slabo stoje,sve to izgleda kad sam u hr ko u prici...hr kao prijatelj djece itd...rade bih bila kod familije u hr baram imam bracu koji stoje uz mene a tu si sam ko mulac!a i ovi turci u njemackoj su ko kakalake,zacas cemo tu pricat turski i nosit turbane a ne njemacki ako udu u eu!hm!!??neznam sta je bolje a i naseg hr naroda je tu jako malo da covjek ima drustva ko i doma zabave malo veselja itd...iskreno i to nije stvaran zivot i realitet,ali sa svojih 35 nebi rado poludela od samoce i nekih sudbina,u koje ne vjerujem!! ;-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nisam pravnik, ali sam se zadnjih mjeseci, zbog brakorazvoda, silom prilika našao u situaciji da se moram osobno angažirati oko pravne regulative i problematike situacije u kojoj sam se našao...pa mislim...suprug je i po hrvatskom, i po njemačkom zakonu dužan uzdržavati djecu do njihove punoljetnosti, a također i vas ukoliko zbog opravdanih razloga nemate sredstava za život.

Također, sva zajednička imovina (stan, auto...) stečena tijekom trajanja braka se dijeli na pola (u slučaju brakorazvoda). Ne znam kakva je procedura i koje se institucije u Njemačkoj bave tim problemima, no svakako trebate otići na razgovor u nešto slično hrvatskom Centru za socijalnu skrb, gdje će Vas sigurno znati savjetovati i uputiti dalje na pravu adresu. Ne znam, doduše, kako je pravna regulativa za osobe koje su u Njemačkopj (EU) na privremenom radu, pretpostavljam da Vi imate takav status. Što se tiče Hrvatske, kod nas zaista ima podosta teškoća u takvim situacijama, ali puno toga ovisi o osobnom angažmanu i ljudi koji rade na Vama, prema mjestu prebivališta u HR, nadležnom Centru za s.s. Toliko. Nadam se da sam Vam bar malo posvijetlio u mraku koji su stvorili prethodni odgovori. Svako dobro!

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

dobro jutro,hvala vam na savjetu za s.s.u hrvatskoj,gdje cu se sad kad cemo imat jesenske praznike pobrinuti.ja imam dozivotnu dozvolu boravka,i nemogu je izgubit cijeli zivot;posto imamo i obrt tu u njemackoj ali na moju srecu ili nesrecu sve stoji na moje ime...ziroracun,auto samo je stan pola pola uvedeni.nadam se da ce taj cirkus zacas prestat .najveci su problem tast i punica muz se nece snjima upustat neznam sta su mu obecali financijski samo da se me rijesi...neznam ali jako zalosno..ja to nemogu shvatit oni ve c 15 godina cackaju u braku nasem svaki puta mislim ajde roditelji su....sve do dana kad mi je djetetu kad je bio 8 godina davala tablete za spavati;.sto mi je rekao mali sam da mu je bakica dala tableticu jer je bio nemiran kad sam je suporostavila sa time ah kaj mu verujes kaj on zna :-?:-x kaj sam mu ja dala...zvali tu u njemackoj advokata kak da me stjeraju iz njemacke...posto imaju kucu tu u njemackoj su nas zvali kad smo kao podstanari zivjeli dodite deca tu je kuca velika ima mjesta......sve ukupno 8 puta su nas selili ko mlade majmune...i ja budala...ajde roditelji su...maltretira mi roditelje u hrvatskoj jer zive nedaleko njih..nazalost...ma da sam ja takva mama bacila bi se kroz prozor...ja neznam ili sam ja ko ona sto mi veli;ti si nora..... :-o ili je to normalno...kak ona veli u svakoj familiji je to tak!!pa smo bili na moru ove godine i evo i njih 10 minuta poslje nas na istom mjestu u isto vrijeme..he..he.. :-x i onda ajde deca nejdite tam na plazu tam je kanalizacija ne decu tam kupati ...???kraj pjesme je tamo nema kanalizacije nego se nesmeju psi kupat i doci na plazu::::znaci hajde decu kupat gde psi se kupaju!!imaju psa koji jede ZA stolom!!ok ??evo i dopust je bil super odmor jos bolji ali jedno znam hrvatska je najljepsa!!steta sto to nasi ljudi ne cijene previse!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija