Jump to content

Osim moralne ima li i zakonske odgovornosti ?


zerjav

Preporučene objave

Zelene površine se svugdje štite i paze ,

u Baškoj se radi zarade uništavaju i gaze .

 

Čelnici Baške , na zelenom otoku Krku ,

na travnate površine dižu pohlepnu ruku .

 

U glavama im je opasno profitersko stanje ,

umjesto da je humano i ekološko promišljanje .

 

U hladu i na travi , svi od sunca tražimo spas ,

njihovom odlukom , auti se stiskaju tik uz nas .

 

Uz minigolf je ta livada zgažena ,

ekološka svijest je i tu poražena .

 

Sramota je da i malo školsko dvorište ,

smrdljivim autima služi kao parkiralište .

 

Dječje igralište , kraj škole i vrtića ,

posebna je žalosna i strašna priča .

 

Njihaljke su potrgane , a tobogan je prepolovljen ,

zar se čeka da dio dječjeg tijela bude slomljen ?

 

Pjesmicom ovom bacam odgovorne na stup srama ,

vjerujem da uzaludna neće biti ova rimovana galama

 

Ima li tu elemenata za proganjanje pravno ?

Kao i obično svima želim zdravlje odlično !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Poštovani ,

Danas ( četvrtak ) pjesmica je objavljena u Večernjem listu , pa su tako čelnici Baške nabijeni na stup srama i izloženi sudu javnosti .

 

Na žalost niti nakon 16 dana nitko od poštovanih pravnika nije odgovorio na moje postavljeno pitanje .

Vjerojatno je poezija strana pravničkim dušama , pa evo pitanja u prozi :

 

1.Smije li se naplaćivati parkiranje na livadi bez označenih parkirnih mjesta ?

To je ograđena zelena površina u sklopu koje je nogometno igralište i minigolf .

Pitao sam policajca na motorčeku ( nije Mrljavac na kawiću ) zbog ćega ne intervenira , a on je odgovorio da je to legalizirano odlukom gradskih tata i mama .

 

2.Smije li se školsko i vrtičko dvorište koristiti kao parkiralište , te naplačivati parkiranje bez parkirnih oznaka .Čak se parkira i na košarkaškom igralištu .

 

3.Tko je odgovoran u slučaju ozljede djeteta na dječjem igralištu , a zbog neodržavanja sprava za igranje ?

 

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru .

 

Svima želim odlično zdravlje !

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Budući da Vam pravnici ne odgovaraju, usudit ću se dati Vam svoje ne'pravničko mišljenje.

 

Ako se radi o površinama u vlasništvu lokalne samouprave, očito oni mogu donijeti odluke o takvom korištenju tih površina.

 

Pravo pitanje bi bilo postoji li propis koji pri tome povređuju, a koji bi opravdao postupak odgovarajućih inspekcija. On može biti u području prometnog zakonodavstva (odredbe o minimalnim tehničkim zahtjevima za parkiralište), zaštite okoline ili nekim drugim. Da li takav propis postoji, ne znam.

 

Što se tiče odgovornosti za dječje igralište, odgovoran je vlasnik pod uvjetom da se na igralištu igraju djeca kojima je igralište namijenjeno. Npr. u mojem susjedstvu postoji dječji vrtić u kojem se poslije radnog vremena igraju djeca iz susjedstva koja preskaču ogradu. Mislim da vrtić ne može biti odgovoran za nesretni slučaj koji nastaji pri takvoj upotrebi.

 

Dodat ću i svoje skromno mišljenje zašto Vam nitko ne odgovara:

 

Da bi se tu nešto poduzelo treba razvaliti hrpu propisa koji su više stručne prirode i malo su poznati, i nakon toga pokrenuti jedan sasvim neuobičajeni postupak. Šanse da kroz našu upravu progurate jedan takav postupak su Vam samo teoretske, uz neizmjerno gubljenje vremena i živaca. Oni na jedvite jade izlaze na kraj sa savim rutinskim postupcima.

 

Dakle, na kraju se sve svodi na uobičajeno ključno pitanje - a tko bi to platio?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 10 mjeseci kasnije...

Poštovani KronicnaStranka ,

najljepše se zahvaljujem na Vašim nepravničkim no nadasve logičkim promišljanjima .

Mislim da ste u pravu glede svega napisanog .

Jedino bih dodao da mi je malo žao kaj u vrijeme objave ove teme na Legalisu nije bio novootkriveni stihoklepac Floki , a koji bi sigurno o svemu dao pravni osvrt .

 

Nedavno se vratih iz Baške i moram priznati da sam bio više nego ugodno iznenađen viđenim :

1.Parkiranje na livadi je onemogućeno postavljanjem zapreke :)

2.Na košarkaškom igralištu nisam nikada vidio aute nego jedino haklere košarice i malog nogaća :)

3.Dječje igralište je u potpunosti obnovljeno , obogaćeno novim sadržajima i maštovitim spravama za igranje :)

 

Nadam se da je i moj pjesmuljak malo pripomogao u ostvarenju gore nabrojenog , jer nije samo objavljen u Večernjaku nego je visio i na oglasnoj ploči u Baškoj .

Pisanje ću završiti citiranjem istinite misli poštovane Margaret Mead :

 

" Nikada nemojte sumnjati u činjenicu da mala skupina promišljenih i zabrinutih ljudi može promijeniti svijet. Uistinu, dosad su ga jedino oni i mijenjali."

 

Želim Vam odlično zdravlje :)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija