Jump to content

Obaveze gradova i općina iz zakona o pravima hrvat. branit.


zozef

Preporučene objave

Kod obaveze komunalnog opremanja objekata i građevinskog zemljišta od strane JLS ne smije biti različitih tumačenja:

Članak 40.

(1) Jedinice lokalne samouprave dužne su, u slučaju kad osoba iz članka 36. ovoga Zakona koristi stambeni kredit za izgradnju obiteljske kuće u mjestu prebivališta sukladno članku 39. stavku 2. ovoga Zakona, ustupiti bez naknade građevinsko zemljište i komunalno opremanje.

(2) Pravo na komunalno opremanje stambenog objekta imaju i osobe iz članka 36. ovoga Zakona ako ostvaruju pravo na dodjelu stambenog kredita za poboljšanje uvjeta stanovanja na istome stambenom objektu, kao i osobe koje nisu podnijele zahtjev za stambeno zbrinjavanje, ako se u posebnom postupku utvrdi da bi imale to pravo, o čemu Ministarstvo obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti izdaje odgovarajuću potvrdu.

(3) U komunalno opremanje građevinskog zemljišta iz stav¬ka 1. ovoga članka podrazumijevaju se:

– uređenje pristupne ceste, javne rasvjete i okoliša potrebnih za korištenje građevine izgrađene na ustupljenom zemljištu,

– priključci i mreža za osiguranje priključka i elektro priključak, priključak na vodovod i odvodnju, instalacije DTK (distributivne telefonske kanalizacije) te ako na tom području postoji medij za grijanje – plin i/ili toplovod.

(4) Jedinice lokalne samouprave dužne su u slučaju iz stavka 1. i 2. ovoga članka snositi i troškove komunalnog doprinosa, odnosno povrat istih za odgovarajuću BRP (bruto razvijenu površinu).

 

Dakle, Zakon jesno kaže "... dužne su ..." te precizno navodi što spada u "komunalno opremanje stambenog objekta", odnosno "komunalno opremanje građevinskog zemljišta."

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Članak 36. Zakona, koji se spominje u gornjem tekstu odnosi se na osobe koje po Zakonu imaju pravo na stambeno zbrinjavanje.

Iako pretpostavljam da je to većini poznato, radi mogućih nejasnoća, evo stavka 3. i 4. navedenog članka.:

"(3) Pravo na stambeno zbrinjavanje dodjelom stambenog kredita, odnosno mogućnost kupnje stana uz obročnu otplatu po pristupačnijim uvjetima od tržišnih u pogledu kamata i rokova otplate imaju:

1. članovi obitelji smrtno stradaloga hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata,

2. članovi obitelji zatočenoga ili nestaloga hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata,

3. HRVI iz Domovinskog rata od I. do X. skupine.

(4) HRVI iz Domovinskog rata 100% I. skupine koji se kreću isključivo u invalidskim kolicima stambeno se zbrinjavaju po posebnom Programu Vlade Republike Hrvatske izgradnjom kuće s posebnom prilagodbom."

 

:-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

nešto iz ovog zakona mi nije jasno,dali to znači da su jedinice lokalne uprave dužne prključke kao što su plin,struja,kanalizacija itd dovesti do objekta bez naknade,i dali mi moramo kao invalidi i branitelji koji imamo pravo na stambeno zbrinjavanje platiti prikljućke ili smo oslobođeni plaćanja

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vidi kolega ovako, jedinice lokalne uprave i samouprave neće tebi dovući struju, plin itd. ali ako postoje vodovi, oslobođen si plaćanja mreže, točnije recimo kod plina, mreža je 4000 kuna e toga si oslobođen a daljnje uvođenje instalacija i to , to je tvoje. Znači jedan veliki dio ne pačaš.. zahtjev podneseš Gradskoj upravi. Kod nas to sada jako dobro šljaka, recimo uvođenje plina tj. Priključak te izađe 900 kuna, e onda plus sat i daljnji vodovi to je na tebi.

 

Ne znam kako to šljaka u drugim županijama i gradovima jer i kod nas u svim gradskim upravama ne šljaka pa su onda ljudi prisiljeni podnositi tužbe.

 

poki

 

pročitaj gore što veli članak 40.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iako su odredbe ZOPHB iz DR sasvim jasne opet ovisimo od lokalnih močnika, koji će ili neće uzeti u obzir rečeni zakon, tako se nemojte začuditi da je netko oslobođen plačanja određenog priključka, a drugi ne. Stvar je u lokalonoj samoupravi, pa im malo pomašite s "našim" ZOPHB iz DR. Moj promjer, priključak za plin sam platio, dok evo sada kanalizaciju nisam. Valjda sam bio malo pametniji, samo da ovo ne pročita netko iz neke komisije. :-P

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prijatelji postupak je ovakav, ako nemate riješeno stambeno pitanje ili ako ga rješavate sami, morate imati trajni status HRVI, podnesete zahtjev Gradskom poglavarstvu vašega grada i pozovete se na članak 40. ZOPHB , djelatnici poglavarstva šalju jedan dopis Ministarstvu branitelja u kojemu se ministarstvo branitelja mora očitovati da li imate pravo na stambeno zbrinjavanje, ako se očituje da imate pravo tada gradsko poglavarstvo mora to odobriti, ako ne odobre na žalost morate podnijeti tužbu jer se neki gradonačelnici ponašaju kao bogovi i smatraju da branitelje to ne sljeduje, tako je to bilo kod nas prije ali sada ide,

Kako se dolazi do zemljišta ???

Isto tako , ja znam branitelje HRVI kod nas koji su od grada dobili sve, zemlju, struja, voda, plin itd. jednostavno su podnijeli gradu zahtjev i odobreno im je. Gradonačelnik kod nas samo poštuje zakon, a tako bi trebalo biti svuda samo velim tako je kako je.

Ovaj kolega koji je platio mrežu 6000 kuna a ima trajni status HRVI nije trebao to platiti.

To vam kolega ne može odobriti HEP ili neki drugi tko ima koncesiju na plin, to vam odobrava samo lokalna uprava i samouprava.

Mogao bih ovdje iznositi imena i prezimena a to ne bi bilo dobro, jer neki se gradonačelnici danas kunu da će vratiti dostojanstvo braniteljima a ovo oslobođenje od komunalnih doprinosa nisu dali ni roditeljima poginulih Hrvatskih branitelja, te su roditelji bili prisiljeni podignuti tužbu, što da dalje govorim…sramota, kako ih nije stid , vratit će dostojanstvo braniteljima..

 

poki

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja stvarno nisam u zakonu naišao (pročitao sam ga bar 10 puta)na taj član gdje piše da se mora imati trajna invalidnost da bi ostvario pravo stambenog zbrinjavanja.Možda mi je nešto promaklo ali molim upućene da to izvuku iz zakona pa da ja lijena buba vidim o ćemu se zapravo radi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Čitajući sve ovo dolazim do zaključka da su lokalne uprave i samouprave same to izglasale, jer ako imate privremeni status a oni vam daju može se desiti da ga recimo nakon nekoga vremena izgubite a oni su vam dali pravo koje sada nemate, pa tako se ponaša i mirovinsko, ako imate privremeni status HRVI zašto vam ne daju trajnu mirovinu nego privremenu mirovinu, ma ima tu nešto, ja osobno mislim da riba smrdi iz glave , zašto predlagatelj zakona nije dao tumačenje zakona i svakog članka nego je nas ostavio na milost i nemilost da se zajebavamo i tumačimo zakon kako kome paše.

Koliko ja poznam zakon u članku 40. piše „Jedinice lokalne samouprave dužne su“, ovo je bitno, da su dužne , što znači da nama tu ima pravo ili nema, imate pravo i one moraju. Nema ovako ili onako. Jasno piše, a što se neki gradonačelnici prave budale to je njihov problem,

SAMO NEKA ZNAJU DA NIJE NAS NIKADA NE BI SJEDILI U FOTELJAMA, UŽIVAJU NA PROLIVENOJ KRVI NAŠIH SUBORACA, SRAM IH BILO DA SE TAKO PONAŠAJU

 

poki

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakon kao zakon je jasan, ali jesu li pod zakonski akti decidirano u skladu s Zakonom, to je drugo pitanje. Ima jedna stvar, nekad stvarno dosta branitelja nije znalo koja prava imaju po ZOPHB i nekim drugim zakonim ili njihovim pod aktima, te su mutikaše tu iskoristile svaku priliku da je iskoriste u svoju korist. Sada je stvar malo drugačija, imalo se vremena upoznati sa oderdbama Zakona i malo pokazati zube, normalno da i lokalni čelnici sada drugačije "dišu".

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Slažem se samo jedan veliki dio branitelja još uvijek luta, nemaju svi pristup internetu, ne razumiju zakon itd. u uredima gdje trebaju dobiti savjet jako puno ljudi čeka a često puta dobiju pogrešne informacije što sam se često i sam uvjerio, zašto na takvim mjestima ne rade ljudi koji taj zakon imaju u malom prstu i koji znaju čovjeka uputiti.. A što se tiče ovih da drugačije gledaju u općinama na nas, ne bi se složio jek kod nas u županiji to samo šljaka u jednoj općini, u ostalima ne i napisao sam gore da roditelji poginulih moraju tražiti pravo putem tužbe a gradonačelnik se zaklinje u vračanje dostojanstva braniteljima.. nije mi jasno.

 

poki

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

flak je napisao:

Ja stvarno nisam u zakonu naišao (pročitao sam ga bar 10 puta)na taj član gdje piše da se mora imati trajna invalidnost da bi ostvario pravo stambenog zbrinjavanja.Možda mi je nešto promaklo ali molim upućene da to izvuku iz zakona pa da ja lijena buba vidim o ćemu se zapravo radi.

 

5. PRAVO NA STAMBENO ZBRINJAVANJE

Članak 36.

(1) ...

(2) ...

(3) ...

(4) ...

(5) ...

(6) ...

(7) ...

(8) ...

(9) Pravo na stambeno zbrinjavanje korisnici prava ostvaruju na temelju pravomoćnog rješenja o trajno utvrđenom statusu.

 

:-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pozdrav svima,

Ja sam se time pokusao pozabaviti prije par godina ali neuspjesno. Situacija je (bila i jos je) sljedeca: Trajni status HRVI, podnio zahtjev, pozvao se na odgovarajuće članke da ne lutaju previše, priložio očitovanje Ministarstva, čak naveo i jednu od parcela u vlasništvu grada koje je grad tada prodavao (ne računajući da ću istu i dobiti, čisto da izbijem argument da nema parcela). Stigao je odgovor da zemljište mogu dobiti tek kada mi bude odobren stambeni kredit (kako sada stvari stoje, to je sve dalje i dalje). Ako se dobro sjećam, u Zakonu stoji da kredit mogu dobiti tek ako imam odgovarajuće zemljište i građ. dozvolu. Začarani krug. Zvao sam Ministarstvo i u razgovoru mi je osoba s kojom sam razgovarao rekla da je to stvar lokalne samouprave i da čak ni ministarstvo ne može narediti da se zemljište dodijeli, da to u drugim gradovima uglavnom ide bez problema ali ja, eto, nisam te sreće.

Ima li rješenja za ovu situaciju?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Kolega ako ti imaš to pravo onda ti moraju dati , samo se Ministarstvo branitelja mora očitovati da imate pravo na stambeno zbrinjavanje i tada nema može ne može, moraju dati, tako u zakonu piše.. naveo sam gore kako veliki Hrvati ne poštuju zakona ove države bez obzira što sjede u foteljama zahvaljujući nama, ma ljudi ne treba šutjeti, pa hoće li nama kojekakvi nesposobnjakovići krojiti zakon, ja sam za udruženje svih branitelja u jednu cjelinu pa da vidiš kako će biti bježanja,, razjebali su nas na 500 udruga samo da ne budemo zajedno, jer nas se boje, a ako se ponovo ujedinimo teško njima..

 

Najgore je šutjeti i pustiti budale da nas jebu, a mi smo još veće budale koji damo da nas jebu, ljudi porazili smo 3 silu Evrope i sposobni smo za sve

poki

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija