Jump to content

Nedostojnost nasljeđivanja


biglebowski

Preporučene objave

Za sebe i moju majku koja je bila zlostavljana od muža do smrti (prijetnje, maltretiranje, prodaja njezine imovine i raspolaganje njezinim novcima po vlastitoj volji i koristi a na štetu svih nas mene sina i moje sestre i nje same) želio bih dokazati da je otac nedostojan nasljeđivanja njezine kuće koja je u potpunosti napravljena prodajom njezina nasljeđenog zemljišta ali je napravljena na njegovoj zemlji na čiji račun on sad polaže pravo nad cijelom kućom što je izjavljivao za njezina života tako i sada nakon njezine smrti. Zlostavljao je sve nas i radije bi nas pobio nego dopustio da podmirimo račune ili da tražimo svoja prava. Sada kada je ostario i nema više fizičke snage zove policiju za svaku glupost kako bi predstavio mene kao problematičnog sina a pri tome mi još prijeti i ubojstvom. Bio sam uz majku od rođenja i nikada je nisam napustio, branio sam je od njega i oba dvoje hranio (nju i njega sebe) u posljednjih 5 godina ali i više od toga jer sam izgubio vrijeme i novce..slobodu i propuštene mogućnosti, ostao neoženjen i trpio sve što i naša majka jer je sve nade polagala u mene. Sva njezine radosti i želje ostale su neispunjene a meni je ostala samo tuga i krivica zašto joj nisam pomogao dok je bila živa. Majka je umrla bez oporuke i od bolesti u kratkom vremenu. Uvijek mi je govorila da mi ostavlja kuću i da su to njezini novci (tihim glasom u strahu). Sve se to događalo između 4 zida ali se ionako sve zna jer je to malo mjesto. Otac je obični psihopat i za rastavu ona nije imala snage niti mogućnosti. Kakva je praksa i mogućnost riješenja u moju korist jer iako je to njegova nasljeđena zemlja mislim da sam je ja otkupio svojim radom i žrtvom za našu majku. Kad je ostao bez posla prijetio je da će nas pobiti i zapaliti kuću ako ga ne budemo hranili Ako sam ja svjedok i žrtva kako dokazati da su događaji istiniti (moja sestra je svjedok nekih događanja ali ne i sviju jer je živjela sa dečkom). Kako izaći na kraj sa psihopatom čija logika nema logike.

Eto, ako tko zna što reći o ovome unaprijed hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iz Zakona o nasljeđivanju:

 

Nedostojnost za nasljeđivanje

Članak 125.

Nedostojan je naslijediti, kako na temelju zakona tako i na temelju oporuke, kao i dobiti bilo što na temelju oporuke:

1. onaj koji je namjerno usmrtio ostavitelja, ili je to pokušao;

2. onaj koji je silom ili prijetnjom natjerao, ili prijevarom naveo ostavitelja da napravi ili opozove oporuku ili neku oporučnu odredbu, ili ga je spriječio da to učini;

3. onaj koji je uništio ili sakrio ostaviteljevu oporuku s namjerom da spriječi ostvarenje ostaviteljeve pos-ljednje volje, kao i onaj koji je krivotvorio ostaviteljevu oporuku;

4. onaj koji se teže ogriješio o obvezu uzdržavanja prema ostavitelju prema kojemu je imao zakonsku obvezu uzdržavanja, onaj koji nije htio pružiti ostavitelju nužnu pomoć, koju mu je mogao pružiti bez opasnosti za vlastiti život, ili ga je ostavio bez pomoći u prilikama koje su opasne za život ili zdravlje.

 

Po mojem mišljenju, unatoč svemu tome što ste napisali ne postoji zakonska mogućnost da isključite svoga oca iz nasljeđivanja.

 

Mislim da ima puno slučajeva sličnih Vašemu, neki su mi osobno poznati. Brojni su nasilnici iz vrlo široke "sive zone" za koje laički s punim pravom smatramo da su psihopati, ali s medicinskog stajališta ne može ih se "strpati u ludnicu". To su nažalost one situacije kad pravo ne ide pod ruku sa subjektivnim osjećajem pravde. No, za pravdu se treba i izboriti, a vidljivo je da ni Vi ni Vaša majka za života niste iskoristili zakonske mogućnosti da zaštitite svoje interese.

 

Pravno gledano, ako nema oporuke, iz zajedničke stečevine se izdvaja dio Vašeg oca, a ostalo nasljeđujete Vi, Vaša sestra i on. Dakle, u svakom slučaju postajete suvlasnici makar u nekom dijelu, i to Vam daje određena prava.

 

Što čini ostavninu u formalnom smislu, tj. glasi na Vašu majku ili je nedvojbeno njezino bez obzira na to (zajednička stečevina) iz Vašeg pitanja nije jasno.

 

Postoji mogućnost i da potražujete povrat svojega doprinos u imovini ako ga možete dokazati.

 

Za provedbu svega toga svakako vam treba odvjetnik, nije jednostavno. Ako uđete u spor, možda Vaš otac shvati da mu se to ne isplati jer će dugo trajati, a za to vrijeme je imovina zbog spora blokirana. Stavite mu do znanja da niste dužni izdržavati roditelja koji ima imovinu, a nije nesposoban da se sam za sebe brine. Dakle, ili ima kuću (pa nek je proda ako može uz Vas kao suvlasnika), ili ćete ga Vi uzdržavati - ali ne oboje. Možda se onda možete nagoditi. Odvagnite, računica Vam je vrlo jednostavna: ne možete ništa izgubiti jer ništa i nemate, možete samo dobiti više ili manje. Vrijeme je na Vašoj strani. Rizik je velik, ali je tako.

 

I sasvim ljudski savjet: većina nasilnika toga tipa hrani se tuđim strahom. Prestanite ga se bojati. Ako zaprijeti da će spaliti kuću, slegnite ramenima. Nećete amo Vi ostati bez kuće nego i on - budite uvjereni da on to vrlo dobro zna

 

Kad on shvati da sve njegove prijetnje više nemaju nikakvog utjecaja na Vas, bit će izgubljen jer će ostati bez jedinog svog oružja - straha. Onda Vi vodite igru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala na odgovoru, ali nije mi jasno:

 

- iz zajedničke stečevine se izdvaja dio Vašeg oca...nema tu nikakve zajedničke stečevine jer je kuća napravljena u potpunosti njezinim novcima odnosno

imovinom koju je majka posjedovala prije braka i to po meni nije zajednička stečevina.. njegova zemlja i ostavština me ne zanima

 

- Pravno gledano, ako nema oporuke, iz zajedničke stečevine se izdvaja dio Vašeg oca, a ostalo nasljeđujete Vi, Vaša sestra i on. Dakle, ¸

u svakom slučaju postajete suvlasnici makar u nekom dijelu, i to Vam daje određena prava....neznam uopće koliki je to mogući njegov dio kuće

 

- ili ćete ga Vi uzdržavati ...on je dobio nekakvu nadoknadu od rada u bivšoj firmi

 

- ne možete ništa izgubiti jer ništa i nemate...nemam pojma što ovo znači

 

Jedini razlog zbog čega sam ja 'stražario' sve ove godine je moja majka koja je molila da ostanem uz nju i da je ne ostavim samu, ja sam mogao

otići gdje me bilo volja i raditi što me volja i zaraditi koliko mi treba bez problema i danas imati novaca i ne trpjeti ništa...jeli sve ovo znači da

je zlostavljanje moje majke i nas bilo pa prošlo za ništa, da je ona patila i umrla od narušenog zdravlja njegovog ponašanja za ništa ?... i to zato što nema dokaza

jer mi sud nebi vjerovao na moju i sestrinu riječ ?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Morat ćete razdvojiti Vaša stajališta i Vašu pravnu situaciju.

 

Kao prvo, pitanje je na koga kuća gruntovno glasi.

 

Drugo. zajedničkom stečevinom se smatra ono što je stvoreno u toku trajanja bračne zajednice. Ako je kuća stvorena samo imovinom Vaše majke, ali to nije jasno iz papira (npr. kuća ne glasi samo na nju), morat ćete dokazivati to što tvrdite.

 

Meni se čini da u Vašem slučaju uopće nije jasan status imovine, odnosno što doista pravno čini imovinu Vaše pokojne majke. Tu može biti različitih varijanti, puno je elemenata u igri, i zato trebate s dokumentima (ne s Vašim stavovima nego s dokumentima) otići kod odvjetnika da raščistite pravni status imovine i bolje se informirate. Niti sam kvalificiran da to objasnim, niti je to uopće moguće ovako u par postova.

 

Čak i da dokažete da je kuća samo majčina, Vaš otac je zakonski jedan od njezinih nasljednika.

 

Vaši razlozi zbog kojih ste ostali kod roditelja su pravno irelevantni.

 

Uvjeti pod kojima ste dužni uzdržavati roditelja su zakonski definirani.

 

Što se tiče navoda da nemate ništa: ja sam iz Vaših navoda shvatio da niiste zabilježeni kao vlasnik niti jednog dijela imovine o kojoj pričamo, nego ste samo nasljednik nekog dijela koji još nije utvrđen i za koji nemate nikakvo valjano rješenje. Da li imate neku drugu imovinu osim ove o kojoj je ovdje riječ, u to ne ulazim niti se moja izjava odnosi na to.

 

Preporučujem Vam: razdvojite u glavi Vaš osjećaj pravde od Vaše pravne situacije. Na sudu nećete dobiti pravdu nego prava, i to samo ona za koja se uspijete izboriti, a mislim da Vam je za to nužan odvjetnik. S odvjetnikom raspravite i to da li se ponašanje Vašeg oca može podvesti pod neki od gore navedenih uvjeta da bi ga se proglasilo nedostojnim nasljeđivanja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija