Jump to content

krađa i prijevara?


silvester

Preporučene objave

Zanima me da li je moguć stjecaj krađe i prijevare u sljedećem slučaju.

Osoba A otuđi osobi B neku stvar pa joj potom lažno prikaže u namjeri da se okoristi kako je ona zapravo tu stvar kupila u dobroj vjeri od treće osobe te je spremna prepustiti joj je za iznos koji je ona navodno za nju platila. Dakle, oduzimanje stvari je zapravo bilo usmjereno na to da bi se od vlasnika prevarno izmamio novac.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zanimljiva situacija. Meni to miriše samo na krađu jer je osoba A išla na oduzimanje stvari s ciljem da se okoristi samo jednom.

Kasnija "prevara" je samo bila klasična prodaja ukradene stvari i nema oštećenja imovine jer se za novac dobiva stvar.

 

Kako imam i drugih razmišljanja ne bi bilo loše da čujem i druga mišljenja

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma našla sam u sudskoj praksi (Bačić, Pavlović: Komentar Kaznenog zakona) tumačenje da bi se ovdje zapravo radilo o krađi, a prijevara da kao nova kriminalna aktivnost predstavlja u biti samo raspolaganje ukradenom stvari odnosno nekažnjivo naknadno kazneno djelo koje je dakle konzumirano krađom, napose u slučaju kad je riječ o istom oštećeniku, a novim djelom šteta nije povećana. Dakle, ispada da realni stjecaj nije moguć. Ali, crv sumnje i dalje ostaje...

Ako netko ima kakvo drugo stajalište ili praksu molim da javi!

:-?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 mjeseci kasnije...

ma ne nemozete govoriti tako ...

 

uzeo je stvar odnosno nezakonito steko klasicna KRAĐA,, kada bi se ona otkrila tu bi se moglo dogoditi IZNUDA jer je ukrao pa potom htio iznuditi novac od oštečenoga.

 

cisti primjer ukrao automobil pa pokuso prodati isti samom vlasniku ,

 

znaci ukrao sam ti auto zatim htio ti ga prodati a tebii sam ga ukrao. cilj mi je bio iznuditi novac od tebe. a

a lazno prikazivanje da sam kupio auto od trece osobe sud shvaca da pokusavam se izvuć od kazneneog progona.sto je i istina.

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija