Jump to content

Nema oporuke,neslozna porodica


neupucena

Preporučene objave

Kao prvo, pozdrav svima.

Nova sam na forumu i imam jednu jako komplikovanu situaciju,a s obzirom da nemam pojma o ovome nadam se da ce mi neko moci dati odgovore...

Odakle poceti...

Davne 1990 moje dedo (majcin otac) je napravio kucu za moju majku i njenog jednog brata,nazvacu ga brat2 (srednji a ima ih trojicu).Kuca je trebala biti na 2 sprata i prizemlje je trebalo biti garaza.Medjutim u zadnjem momentu je dosao i brat1(najstariji) i "uvalio" se. Mojoj mami su ispravljene 2 sobe u toj garazi. Kucu je komplet finansirao moj dedo.Nakon rata je kupio zemljiste na kojoj su planirane 2 kuce, za brata3(najmladji) i brata2. Dedo je planirao i da finansira izgradnju,ali nazalost on je umro ne ostavivsi oporuku. Njegova zelja je bila da moja mama i brat1 podjele ovu kucu na 2 djela a da brat3 i brat2 naprave sebi kuce na tom zemljistu sto su i uradili.

Eh,problem je sto on nije ostavio nikakvu oporuku.

Sada kuca koju moja mama treba da djeli izgleda ovako: prizemlje,prvi sprat,drugi sprat i potkrovlje,3 ulaza. S obzirom na to da jer mama zensko dijete braca ne zele da sestra dobije svoj dio tj misle da joj je dovoljno prizemlje jer ni ona nema muske djece tj ima mene i jos dvije kcerke. Nena je jos ziva,ali mislim da ce se ona odreci sve imovine u korist djece. Zanima me kako ce se ovo zavrsiti,jos nije pokrenut nikakav proces niti se prica o tome.

Postoje svjedoci o dedovoj zelji. Da li to ista znaci?

Molim vas pomozite...

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iz Zakona o nasljeđivanju:

 

Clanak 78.

Usmena oporuka

 

Oporucitelj može izjaviti svoju posljednju volju usmeno pred dva svjedoka samo ako uslijed izuzetnih prilika nije u mogucnosti da napravi pismenu oporuku. Usmena oporuka prestaje važiti kad protekne 30 dana od prestanka izuzetnih prilika u kojima je napravljena.

 

Dakle, mislim da se u Vašem slučaju ne može raditi o usmenoj oporuci. Poštivanje djedove volje je u tom slučaju samo moralna obaveza nasljednika, ali ne i zakonska.

 

Ako se ne dogovorite u smislu djedove volje ili drugačije, dijeli se po zakonu što znači da je svejedno što netko misli da bi netko drugi treba ili ne bi trebao dobiti.

 

U ostavinskoj raspravi dijeli se imovina na idealne dijelove, a nakon toga novopečeni suvlasnici se mogu i fizički razdijeliti. Ako se ne dogovore, čekaju ih godine navlačenja po sudovima.

 

No, ovdje postoji i element darovanja, tj. djed je napravio kuću za točno određene osobe. Kako stoji sa darovanjem bez pisanog dokumenta, ne znam. Ako bi se to darovanje moglo dokazati onda se situacija djelomično mijenja. No, darovanje nije niti u stvarnosti provedeno kako je zamišljeno, pa mislim da su male mogućnosti za to.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija