Jump to content

Muž dvojni (USA, HR) državljanin, žena hr i strane tablice


Soly

Preporučene objave

Pozdrav!

 

Ovako, imam dvojno državljanstvo. HR i USA, u Hrvatskoj živim već 10 godina. Oženio sam se imam djecu te radim ovdje. Želim si kupiti novi auto i razmišljam da si ga dovedem iz USA. Sada moje pitanja su sljedeća

 

1) Dali ja mogu voziti auto na USA tablice imam njihovo državljanstvo od rođenja)

2) Dali moja žena može voziti taj auto pošto je moja žena

3) Dali postoji nešto više što bi trebao znati o tome?

 

thx!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nije to baš tako jednostavno. To što netko ima američku dozvolu ne znači i da ispunjava uvjete kojim ne bi trebao staviti vozilo u jedan od dozvoljenih carinskih postupaka. Naime svako vozilo koje nema redovnu registarsku oznaku RH smatra se robom koja je privremeno uvezena (Anex C Istambulske konvencije)

U koliko nekog više zanima oko svojih prava obavezno pročitati Uredbu za provedbu carinskog zakona NN161/03... ( pogotove članke od 262 do 270 i od 295 do 297) kao i Uredbu o pristupanju Konvenciji o privremenom uvozu NN Međunar. ugovori 16/98, u tim dokumentima može se naći i pravo upravljanja vozila sa stranim reg oznakama od strane hrvatskih državljana bez radne ili boravišne dozvole izvan RH, a i nakon toga uputno jeposavjetovati se sa carinom

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zato jer kada te policija zaustavi, njih ne zanima koje drzavljanstvo ti imas, niti ce o tome raspravljati sa tobom.Njima je dovoljno, da je vozilo uredno registrirano i tehnicki ispravno i da vozac ima vozacku dozvolu zemlje gdje je vozilo registrirano.Po tvoj logici svi koji imaju dvojno drzavljanstvo ( Istra ih je puna ) mogli bi voziti vozila registrirana u Italiji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

borisc je napisao:

Nije to baš tako jednostavno. To što netko ima američku dozvolu ne znači i da ispunjava uvjete kojim ne bi trebao staviti vozilo u jedan od dozvoljenih carinskih postupaka. Naime svako vozilo koje nema redovnu registarsku oznaku RH smatra se robom koja je privremeno uvezena (Anex C Istambulske konvencije)

U koliko nekog više zanima oko svojih prava obavezno pročitati Uredbu za provedbu carinskog zakona NN161/03... ( pogotove članke od 262 do 270 i od 295 do 297) kao i Uredbu o pristupanju Konvenciji o privremenom uvozu NN Međunar. ugovori 16/98, u tim dokumentima može se naći i pravo upravljanja vozila sa stranim reg oznakama od strane hrvatskih državljana bez radne ili boravišne dozvole izvan RH, a i nakon toga uputno jeposavjetovati se sa carinom

 

 

Ma sve to stoji, ali ako je netko dosao na godisnji odmor on ne mora privremeno uvoziti vozilo :-D Buduci da je rijetki slucaj da ti udare u putovnicu zig ( zato i postoji institucija dvojnog drzavljanstva :-) )kada si usao u zemlju, nitko ti ne brani da na godisnjem u Hrvatskoj budes i 10 godina :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

nije istina da ne moze strane tablice/cro dozvola....ja vozim auto sa engleskim tablicama i cro vozackom, stim sto imam englesko drzavljanstvo i englesku putovnicu, zivim u engleskoj i svake godine idem u dalmaciju ...

...englesku vozacku nemam zato jer englezi ne priznaju hr vozacku, tako da je ne mogu zamijeniti za englesku, a ja iz principa nisam htjeo da polazem u engleskoj...

 

a kerumu nisu zbog vozacke oduzeli auto, njemu su oduzeli auto zato jer nije dokazao da zivi vanka...i vozio je auto dvije godine u hr a po zakonu je mogao samo tri mjeseca...

 

----------------------------------------------

 

SPLITSKI poduzetnik Ž.... K.... bio je primoran platiti kaznu od 730 tisuća kuna te vratiti svoj Hummer u SAD, i to nakon što je dvije godine vozio automobil sa stranom registracijom.

 

Kako piše Slobodna Dalmacija, Kerum je platio 730 tisuća kuna kazne, što je cijena svih davanja uvećana za kaznu za izbjegavanje carinskog nadzora. Automobil je, kako nadalje donosi list, morao vratiti u Ameriku, ali je navodno najavio kupnju europske verzije istoga.

 

Po zakonu vlasnik vozila dužan je registrirati ga u Hrvatskoj ako ne može dokazati da je u inozemstvu proveo više od 182 dana godišnje, što Kerumu, kako piše list, nije uspjelo.

 

Kerum, koji je nedavno završio u medijima nakon što je izvrijeđao novinare Slobodne Dalmacije, splitske poduzetnike i slične "anithrvate" - kakvima ih je nazvao, zbog svojih je automobila nekoliko puta već završio u novinama.

 

U svibnju 2005. godine tako se pisalo kako je Kerum svojim automobilom Hummer udario u parkiranu Hyundai Lantru na kružnom toku ispred ACI Marine u Splitu, nakon čega se udaljio s mjesta nezgode, a krajem listopada 2005. godine teško je ozlijedio vozača skutera XXXX XXXXX na kojeg je naletio terencem.

 

 

Editirao Utjerivačzakona

 

 

 

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Članak 38. Zakona o strancima

Stranac koji ima višestruko državljanstvo dužan je izaći iz Republike Hrvatske s putnom ispravom s kojom je ušao u Republiku Hrvatsku.

 

 

XV. KAZNENE ODREDBE

 

Članak 203.

Novčanom kaznom u iznosu od 500,00 do 3.000,00 kuna kaznit će se stranac koji:

1. nije izašao iz Republike Hrvatske s putnom ispravom s kojom je ušao u Republiku Hrvatsku (članak 38.),

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

kada stranac ili osoba koja ima pravo upravljanja vozilom stranih registarskih oznaka dođe na granicu RH, ne mora na graničnom prijelazu posebno naglašavati da privremeno uvozi vozilo već se to podrazumjeva. Takvo vozilo je pod tzv "carinskim nadzorom" i carina ima pravo i obvezu nad takvim vozilom provoditi mjere carinske provjere.

To ne znači da će carinski službenici kontrolirati svakog stranno vozilo, ali u svakom "neobičajnom" slučaju kao na primjer sumnja na napušteno vozilo, obavljanje djelatnosti sa takvog vozila (prodaja robe iz stranog vozila i sl) carina će svakako reagirati na za to propisani način.

Što se tiče žiga, njega u putovnicu utiskuje granična policija, a za utvrđivanje ulaska robe može poslužiti samo kao jedan od mnogih elemenata dokaza o vremenu ulaska robe, a auto je vjerovali ili ne za carinu samo roba - u ovakvom slučaju privremeno uvezena roba koja ima svoj rok do kada se mora vratiti u inozemstvo ili staviti u jedan od "dozvoljenih carinskih postupaka."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija