Jump to content

Molim pomoć oko protuzakonite naplate mjenice


sportaš123

Preporučene objave

Može li mi netko pomoći savjetom, odgovorom ili me uputit.

Naime, ja sam kao vlasnik obrta 1997.godine na leasing od jedne firme kupio računalo (na otplatu 23.obroka), uplatio sam depozit u visini 1/3 vrednosti ukupnog iznosa te sam dao kao osiguranje plaćanja "Bjanko mjenicu".

Uredno sam 7.mj otplaćivao leasing i zatim se dogadja sljedeće:

Prvo u blokadu i stečaj odlazi firma gdje sam kupio računalo

Zatim u blokadu i stečaj odlazi banka preko koje se uplaćivao leasing (Ilirija Banka)

Zatim u blokadu i stečaj odlazi moja poslovna banka (Glumina Banka) preko koje posluje moj obrt i blokirao mi dio sredstava.

Ja zovem sve moguće i nemoguće i jednostavno nemam kome dalje plaćati i uplaćivati mjesečne rate za računalo.

Ukupna vrednost cijelog leasinga je (30.000,00 kn).

Do tog trenutka računajući depozit i sve uplaćene rate, ja sam uplatio preko pola vrednosti leasinga, tj ostaje mi za uplatu (14.000,00 kn).

Poslje 3 mj i ja objavljujem prestanak rada svog obrta i provodim stečaj.

 

I nakon 8.mj, nenadano, nenajavljeno mi stiže rješenje o ovrsi koje je pravomoćno, jer je neki dotični gospodin ("treća ili četvrta" strana), na tko zna koji način došao u posjed moje bjanko mjenice, te je bez ikakvih poziva, obavjesti, postupka,, na mjenicu upisao iznos od 36.000,00 kn na naplatu, i do tada naravno dodao kamate itd.

 

Kako je moguće da netko nakon takvog sljeda dogadjaja dodje do mjenice i upiše svojevoljno iznos?,,a šta sa novcem koji sam dao.??

 

Naravno to je sad naraslo na 90.000,00 kn

 

P.S.-Nemam nekretnine, pokretnine, i nezaposlen sam.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

prvo trebali ste prijaviti u stečajnu masu svoje potraživanje za jamčevinu - vjerovatno niste - isto tako trebali ste prijaviti svoje pravo na povrat mjenice

 

kad ste predavali mjenicu sigurno niste popunili sve detalje osim iznosa - bila je čisto binco - da ste popunili mjesto izdanja i remitenta sada bi na poleđeni mjenice bio indosman - vjerovatno nije

 

prodavatelj koji je u stečaju ima sigurno novi račun i do toga podatka ste mogli doći uvidom u jedinstveni registar računa koji se vodi pri FINA - treba znati matični broj poduzeća ili stari broj žiro računa

 

u slučaju da je "novi" vjerovnik kao prvi remitent naznačen u mjenici, prigovorite rješenju o ovrsi da između naznačenih stranaka nikada nije postojao pravni odnos - provjerite da li je nastupila zastara (po mjenici 3 god od dospjeća)

 

provjerite da li je mjenica podnesena na naplatu i kako

 

dakle formalih prigovora koliko hoćete

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija