Jump to content

Kako napraviti oporuku ako je osoba vezana uz krevet!


borbena

Preporučene objave

a) Vlastoručna oporuka - dakle osoba je mora vlastoručno napisati i potpisati (ovaj potpis je bitan uvjet valjanosti)

 

b) Pisana oporuka pred svjedocima - ne mora je sam napisati ali je mora potpisati (mora znati čitait i pisati), te izjaviti pred dva svjedoka da je to njegova oporuka, koji svjedoci se onda potpišu na oporuku (ne na kovertu nego na oporuku) i ti svjedoci moraju biti nepristrane osobe (dakle ne benefitori i njihovi srodnici i supružnici).

 

c) Javni bilježnik može izaći na lice mjesta i sastaviti oporuku (izlazak se dodatno plaća).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ogilvie ti je super objasnio sve...

sve zavisi koji je tvoj interes, ja sam otišla koj tete bilježnice, strpala djelatnicu u auto, odvezli je kod bake, sredila punomoć (jer je kod mene bila punomoć a ne oporuka u pitanju) i lijepo dodatno platila izlazak na teren bilježnika

Preporučujem ti ovu opciju, nisam zagovornik oporuka na dva svjedoka

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Što bi mi Vi od ova tri izbora preporučili kao najefikasniji u praksi, ali istovremeno i najjednostavniji s obzirom da se radi o teško bolesnoj osobi? Ako je oporuka pod "a)", mora li se ona negdje pohraniti ili se može držati u kući do ostavinske rasprave kada već do nje dođe jednog dana? Može li se oporuku pod "b)"napraviti tako da ju sama osoba napise i potpise, te je li upitna njena vjerodostojnost ako su kao svjedoci potpisani susjedi, i također mora li se takva oporuka negdje pohraniti ili ne? Te moguća opruka pod "c)", da li je osoba može sama vlastoručno sastaviti, a onda javni bilježnik kad izađe na lice mjesta i utvrdi vjerodostojnost volje osobe je može ovjeriti (nešto kao kombinacija opruke pod b) i pod c)? Hvala na odgovoru!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vidi, ti ili može i oporučitelj - možete sami sastaviti tekst oporuke, voditi računa o točnim podatcima, napisati da je osoba pri punoj svijesti, bez prisile, potpisati je sa svjedocima...

ako oporuku JB sastavlja, ili prisustvuje vlastoručnom potpisivanju oporuke - razlika je i u plaćanju

možeš je pohraniti kod jb na čuvanje ili na sudu, ali za taj dio nisam baš najsigurnija, nije baš moje područje :-)

 

svaka oporuka je podložna pobijanju

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

Dobro je napisala Notarica. Imam takav slučaj u svojoj obitelji.

Oporučiteljica je prvo diktirala oporuku pred 4 svjedoka i zapisničarem pa je potpisala. Bila je preslaba da piše. Potom pozvala suca i zapisničara koji su provjerili da je pri zdravoj pameti i odnijeli oporuku na sud gdje je pohranjena. To je koštalo 600-tinjak kn. I sada, oporuku će pokušati osporiti. Što neće uspjeti nema veze. Sramota je u selu i općenito, a i trajat će spor cijelu vječnost.

Dakle, nema obrane protiv gluposti i pokvarenosti.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ja osobno smatram da je najsigurnija oporuka koju je sastavila ovlaštena službena osoba: sudac ili sud. savjetnik, te javni bilježnik.

Ili oporuka sastavljena sudjelovanjem odvjetnika.

i to zato što su to stručne osobe - dipl. pravnici, koji su dužni vam dati pravne pouke i razjasniti sve moguće varijante i posljedice vašeg oporučnog raspolaganja.

Te osobe zbog svoje struke mogu preciznije uobličiti volju oporučitelja, tako da se izbjegne kasnije mjesta sumnji što je oporučitelj htio reći i što je točno mislio.

O tome da je bitno da se na dobar pravni način opiše imovina, ne treba posebno govoriti.

 

Naravno, takve oporuke jesu skuplje, jer stručnu pomoć treba platiti.

Odluka je na vama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija