Jump to content

Jos 1x slucaj alimentacija


silly

Preporučene objave

Pozdrav svima. Imam pitanje u vezi alimentacije, novog zakona i tako...imam blizance (4g) i sina (5g) vanbracne, otac nikada nije placao alimentaciju, pa sam na inzistiranje soc skrbi tuzila. Postupak je krenuo 26.09 prosle godine, pa me zanima kako ga uskladiti tj mogu li tuziti po novom zakonu iako je tuzba podnesena ranije? Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Netko?

silly je napisao:

Pozdrav svima. Imam pitanje u vezi alimentacije, novog zakona i tako...imam blizance (4g) i sina (5g) vanbracne, otac nikada nije placao alimentaciju, pa sam na inzistiranje soc skrbi tuzila. Postupak je krenuo 26.09 prosle godine, pa me zanima kako ga uskladiti tj mogu li tuziti po novom zakonu iako je tuzba podnesena ranije? Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala. Ali trebalo bi mi malo vise podataka. Naime, odvjetnica nije niti znala za novi zakon dok je ja nisam upozorila, a sad mi kaze da moram vodit posebni postupak kad se ovaj zavrsi...nekako mi je to malo blesavo...

pehista je napisao:

možeš, ja sam u sličnoj poziciji . sretno

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Obiteljski zakon NN 116/03

Članak 209.

Roditelji su dužni uzdržavati svoje maloljetno dijete

 

Izmjene i dopune Obiteljskog zakona NN 107/07

Članak 9.

U članku 209. dodaju se stavci 2., 3. i 4. koji glase:

»(2) Roditelj koji nije uzdržavao svoje dijete koje s njim ne živi u obiteljskoj zajednici, a bio je dužan to učiniti, dužan je djetetu isplatiti naknadu za uskraćeno uzdržavanje i unatrag od nastanka toga prava pa do podnošenja tužbe.

(3) Tražbina djeteta iz stavka 2. ovoga članka prema roditelju koji ga nije uzdržavao, zastaruje za vrijeme od 5 godina od dana nastanka obveze.

(4) Smatra se da je obveza uzdržavanja za pojedini mjesec nastala koncem mjeseca za koji je uzdržavanje trebalo dati.«

 

PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Članak 60.

Odredba članka 9. ovoga Zakona primjenjuje se i na odnose koji su nastali prije stupanja na snagu ovoga Zakona.

Članak 61.

(1) Ako je prije dana stupanja na snagu ovoga Zakona donesena prvostupanjska odluka suda ili centra za socijalnu skrb u vezi s postupcima uzdržavanja, tijekom daljnjeg postupka primjenjuje se Obiteljski zakon (»Narodne novine«, br. 116/03., 17/04., 136/04.).

(2) Ako poslije stupanja na snagu ovoga Zakona bude poništena ili ukinuta prvostupanjska odluka iz stavka 1. ovoga članka, tijekom daljnjeg postupka primjenjuju se odredbe ovoga Zakona.

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija