Jump to content

Ozljeda na radu


Josip.petr

Preporučene objave

Teško sam nastradao na poslu (višestruki prijelomi kralježnice,zdjelice,rebara,oštećenje jetre,itd. da ne nabrajam). Imam li pravo na naknadu štete od poslodavca s obzirom da je za ozljedu na radu krriva nepažnja drugog radnika. Međutim, poslodavac je u Prijavi o ozljedi na radu naveo da su korištena osobna zaštitna sredstva, da su primijenjena osnovna i posebna pravila zaštite na radu.

I druga stvar što me zanima gdje se mogu naći objašnjenja za šifre iz Prijave o ozljedi,naime meni za uzrok ozljede stoji šifra 829. Gdje bih mogao naći objašnjenje za ta brojeve odnosno šifre?

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Josip.petr je napisao:

Teško sam nastradao na poslu (višestruki prijelomi kralježnice,zdjelice,rebara,oštećenje jetre,itd. da ne nabrajam). Imam li pravo na naknadu štete od poslodavca s obzirom da je za ozljedu na radu krriva nepažnja drugog radnika. Međutim, poslodavac je u Prijavi o ozljedi na radu naveo da su korištena osobna zaštitna sredstva, da su primijenjena osnovna i posebna pravila zaštite na radu.

I druga stvar što me zanima gdje se mogu naći objašnjenja za šifre iz Prijave o ozljedi,naime meni za uzrok ozljede stoji šifra 829. Gdje bih mogao naći objašnjenje za ta brojeve odnosno šifre?

Hvala

 

kod ozljede na radu je bitno da je poslodavac pozvao inspekciju rada kad se ozljeda desila to je duznost poslodavca i ta inspekcija utvrđuje da li su bila osigurana sredstva zaštite na radu

 

značenje šifri je propisano nekim podzakonskim aktima

a sad kako se zaove konkretan propis to bi trebali pitati nekog tko radi na medicini rada

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Imam li pravo na naknadu štete od poslodavca s obzirom da je za ozljedu na radu krriva nepažnja drugog radnika.

 

Poslodavac objektivno odgovara za taj rizik.

 

I druga stvar što me zanima gdje se mogu naći objašnjenja za šifre iz Prijave o ozljedi,naime meni za uzrok ozljede stoji šifra 829. Gdje bih mogao naći objašnjenje za ta brojeve odnosno šifre?

 

Moguće da je to šifra bolesti prema Međunarodnoj klasifikaciji bolesti koju si očito krivo prepisao, prva bi trebala biti slovna oznaka, no o tome se možeš informirati kod svog doktora, odnosno kod doktora koji je ovjerio prijavu. Ako nije, onda je očito ovo kaj je dolje navela zbogzaštoja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

829 - pomanjkanje ili neispravnost sigurnosnih instrumenata, aparata i uređaja na sredstvima rada kao što su ventili sigurnosti, signalni, zvučni i optički uređaji, automatski elektronski i kompjutorski uređaji za kontrolu i vođenje procesa i sl. (Pravilnik o evidenciji, ispravama, izvještajima i knjizi nadzora iz područja zaštite na radu, N.N., br.52/84)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A to dakle znači ta šifra. Dakle, da li mogu onda teretiti odnosno tražiti od poslodavca odštetu za ozljedu ako je inspekcija utvrdila da je uzrok ozljede navedena šifra? Jer zanimljivo mi je da je poslodavac naveo da je uzrok ozljede pomanjaknje ili neispravnost sigurnosnih elemenata, a nakon što sam nastradao u jednom razgovoru mi je spominjao pregovore oko odštete (nekretnina ili novci), tj. da možemo pregovarati,itd.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da ne duljim puno, prvo ću te uputiti ne neke nepravilnosti u tvojem prvom postu. Naime, ne može biti da sve navedeno odgovara činjeničnom stanju: za ozljedu kriv drugi radnik (?), ali opet uzrok je neispravnost/pomanjkanje sigurnosnih naprava, a bila primjenjena sva osnovna i posebna pravila (naprave spadaju u osnovna pravila)? Sve skupa nema logike.

Prvo malo to pojasni. Ono na što definitivno imaš pravo je 100% plaće, ako nisi sam izazvao ozljedu neodgovornim ponašanjem (da, da, i to je propisano!) i novce od osiguranja ako vas je poslodavac osigurao (što pretpostavljam da nije ako nudi nagodbu). Sve ostalo je njegova dobra volja ili vaša da ga tužite ali ima i tu caka - naime, ako su zbilja u pitanju nedostaci oko naprava, onda je radnik prema Zakonu o zaštiti na radu, maltene obvezan odbiti takav rad, tj. njegov neposredni rukovoditelj mu ne smije dozvoliti da radi, bla, bla....ima tu toga, nije to tako jednostavno.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Događaj se dogodio upravo kako sam naveo. Drugi radnik je nenamjerno izazvao moje stradanje, poslodavac je u prijavi naveo da je uzrok ta šifra i da su korištena sva zaštitna sredstva i pravila za zaštitu na radu.

Meni je sve isto čudno zato sam i postavio pitanje na ovaj forum.

Mene ,dakle, zanima da li ja prema zakonu (koji kaže da poslodavac objektivno odgovara) mogu teretiti firmu ili se firma može ograditi i optužiti drugog radnika. Negdje sam dobio informaciju da ja teretim firmu, a to šta će firma s tim radnikom napraviti da nije nešto što se mene tiče.

Dakle, tko je pravnik kojiima iskustva s ovakvim stvarima, znat će odgovor.

Unaprijed mu se iskreno zahvaljujem.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma krivo smo se razumjeli...Rekao sam da trebam savjet od pravnika iz razloga što netko kao ja može pretpostavljati što napraviti u ovom slučaju, a meni ne trebaju prepostavke...

Dakle, ako mi tko zna točno odgovoriti na pitanje svejedno mi je ako je i saborski zastupnik...samo da znam odgovor.

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru!i

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A kaj ti još treba odgovoriti, poslodavac objektivno odgovara, kako sam ti i naveo. Odi do njega i pitaj ga da li ima policu osiguranja za taj slučaj, ako ima naplati se preko police, ako nema probaj dogovoriti nekakvu odštetu, vidi kakav će biti njegov stav po tom pitanju, da ne bi bilo u konačnici više štete nego koristi. U svakom slučaju imaš pravo na odštetu i to od poslodavca, ali oprez nije na odmet.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 7 godina kasnije...
  • 2 tjedna kasnije...

.. da ne otvaram novu temu, je li nekom poznato zasto mi je moj lijecnik opce prakse odbio nastaviti priznavati ozljedu na radu 100% prilikom odlaska na bolovanje, koja je uzgred budi receno, odprije priznata kao takva, ali se ista ozljeda ponavlja, te mi je sad tzv.sifra prebacena na opce oboljenje, ili takvo nesto slicno .. kao neko novo tumacenje

 

unaprijed zahvalan!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija