Jump to content

Razvrgnuće suvlasništva i povrat uloženih sredstava u nekretninu


winnerking

Preporučene objave

Nakon smrti oca, majka ima 50%, sestra 25% i ja 25% vlasništva nad nekretninom. Budući da ja ne živim sa obitelji u istom gradu a majka se želi doseliti k nama, želimo prodati kuću ali se sestra protivi, bez obzira što joj nudimo 35% od prodajne cijene. Kako da tražimo razvrgnuće suvlasništva i po kojoj osnovi? Koliko u prosjeku traje taj postupak? Prije 20g sam uložio ozbiljan novac u tu nekretninu (majka je svjedok). Imam li pravo, s kamatama, tražiti povrat tog uloga? I na kraju, budući da ne živim u toj kući, imamo li majka i ja pravo tražiti naknadu od sestre koja "uživa" tu nekretninu? HVALA!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Razvrgnuće suvlasništva na d nekretninama može se izvesti na više načina:

O tome pročitajte ovdje:

 

Pravo na razvrgnuće ostvarivat će suvlasnik u sporazumu sa svim suvlasnicima s kojima razvrgava suvlasništvo (dobrovoljno razvrgnuće), ili putem suda (sudsko razvrgnuće), ako nije što drugo zakonom određeno.

 

Kad se provodi sudsko razvrgnuće, sud odlučuje u izvanparničnom postupku, ako zakon ne određuje drukčije. Kad razvrgnuće provodi sud, vezan je u prvom redu strogim zakonskim odredbama, a podredno valjanim sporazumom stranaka o načinu razvrgnuća. Prigodom diobe nekretnine sud može osnovati služnost i stvarni teret na ostalim njezinim dijelovima, ako je to nužno za uporabu ili iskorištavanje dijela koji se diobom odvaja.

Ako dioba nije moguća, a da se znatno ne umanji vrijednost, sud će odlučiti da se stvar proda na javnoj dražbi ili na drugi prikladan način, a dobiveni iznos podijeli razmjerno suvlasničkim dijelovima (civilno razvrgnuće).

 

Suvlasnik ima pravo na razvrgnuće isplatom ako je to posebno određeno zakonom ili pravnim poslom, ili ako učini vjerojatnim da za to postoji osobito ozbiljan razlog, pa će sud odrediti da mu pripadne stvar u cijelosti, a da on ostalim suvlasnicima isplati vrijednost njihovih dijelova u roku koji će sud odrediti prema okolnostima.

 

U tom slučaju ostali suvlasnici imaju dio isplate založno pravo na stvari koja je pripadala tražitelju razvrgnuća. Ne isplati li ih u roku, oni mogu zahtijevati ispunjenje ili naplatu iz vrijednosti zaloga, a mogu i tražiti da se poništi odluka o razvrgnuću isplatom.

Ako suvlasnici suglasno odluče da će umjesto diobe nekretnine svoja suvlasnička prava ograničiti tako što će s određenim idealnim dijelom povezati vlasništvo posebnog dijela suvlasničke nekretnine (uspostaviti etažno vlasništvo), uzima se da je to njihova odluka o načinu razvrgnuća, pa se na odgovarajući način i na nju primjenjuju pravila o razvrgnuću .

 

Troškove razvrgnuća snose suvlasnici razmjerno svojim suvlasničkim dijelovima, osim ako zakon ili njihov sporazum određuju drukčije.

 

Nažalost, vaše ulaganje u zajedničku nekretninu, ukoliko nemate pismeno očitovanje, unatoč usmenom očitovanju teško da će vam se priznati. Vaš uloženi novac također se u obliku uloga u nekretninu dijeli na suvlasničke udjele prema nasljednom redu.

 

Good luck!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija