Jump to content

Solemnizacija - prodavatelj nekretnine sam ja


Brigitte

Preporučene objave

Prodajem nekretninu, potpisala sam kupoprodajni ugovor sa kupcem kod javnog bilježnika i sada trebam potpisati solemnizaciju opet kod javnog bilježnika sa kupcem (možda i Bankom gdje kupac diže kredit). Molim hitno odgovor NA ŠTO TREBAM OBRATITI POZORNOST, što nikako potpisati.?? Hajde pametni pravnici pomozite jednoj penzionerki. HvalaSolemnizacija

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Pretpostavljam da pristupate solemnizaciji ugovor o kreditu u svojstvu založnog dužnika.

Naime, obično stranke sklope predugovor o kupoprodaji, onda se diže kredit, a tek po isplati kupovnine iz kredita, sklapa se konačni ugovor za upis u gruntovnicu.

Ako imate takvu šemu, znači da se još formalno vlasnik nekretnine, te dajete suglasnost da se na toj nekretnini koju prodajete upiše hipoteka.

Nakon isplate i prijenosa vlasništva, vi izlazite iz hipoteke, te će ona teretiti kupca kao novog vlasnika nekretnine.

Kod solemnizacije bilježnik vam mora pojasniti i pročitati ugovor, tako da bez ustručavanja pitajte sve što vas zanima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 11 mjeseci kasnije...

notarica je napisao:

Pretpostavljam da pristupate solemnizaciji ugovor o kreditu u svojstvu založnog dužnika.

Naime, obično stranke sklope predugovor o kupoprodaji, onda se diže kredit, a tek po isplati kupovnine iz kredita, sklapa se konačni ugovor za upis u gruntovnicu.

Ako imate takvu šemu, znači da se još formalno vlasnik nekretnine, te dajete suglasnost da se na toj nekretnini koju prodajete upiše hipoteka.

Nakon isplate i prijenosa vlasništva, vi izlazite iz hipoteke, te će ona teretiti kupca kao novog vlasnika nekretnine.

Kod solemnizacije bilježnik vam mora pojasniti i pročitati ugovor, tako da bez ustručavanja pitajte sve što vas zanima.

 

notarice, možeš li me uputiti na neki pravilnik ili propis u vezi solemnizacije?

Ja naime kupujem stan, procjena je obavljena, kredit je odobren, a prodavatelja je strah napraviti solemnizaciju kredita i želi da se prije napravi konačni kupoprodajni ugovor i da ga se isplati. Ne znam kako da mu objasnim da je to uobičajena procedura, da ga ne mislim prevarit. :place:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da bi vam više mogao pomoći čl. 299 Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima:

"Založno pravo se ne može odvojiti od zaloga koji opterećuje, pa tko na bilo kojem pravnom temelju stekne zalog, stekao ga je opterećenog založnim pravom."

Znači da svagdašnji vlasnik nekretnine trpi hipoteku na toj nekretnini. Prodavatelj će formalno trpjeti sve dok se ne napravi prijenos na vas kupca.

Inače, ova šema koju sam opisala je jedan od načina koji se primjenjuje u praksi.

Ukoliko je vaš prodavatelj nesiguran, možete napraviti i ovako:

Sklopite konačan ugovor s tabularnom klauzulom, te ugovor pohranite kod javnog bilježnika, tako dugo sve dok prodavatelj ne izjavi jb da je dobio novac te da pristaje da se ugovor preda kupcu radi uknjižbe.

No, čak i u tom slučaju, banka će vam sastaviti ugovor o kreditu gdje će prodavatelj trebati potpisati kao založni dužnik. No, možda će prodavatelj psihološki biti mirniji, znajući da je ugovor već sklopljen. Naravno, deponiranje kod jb nosi i dodatne troškove.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija