Jump to content

Buka za vrijeme noći od šljunčare


mvdodatno

Preporučene objave

Pozdrav

 

Ne znam u koje pravo spada ovo pitanje, prvo sam ga stavio u Stvarno pravo ali sam skužio da to nije pravo pravo za moje pitanje :misli:

 

Zanima me koji zakon štiti moje opće pravo na to da u miru i bez buke prospavam cijelu noć?

 

Ovdje se ne radi o npr. buci iz kafića ili od bučnog susjeda (što je dobro pokriveno zakonima o Javnom redu i miru, Zakonima o radnom vremenu ugostiteljskih objekata itd.)

 

Radi se o tome da se na cca 500 m zračne linije od moje kuće nalazi šljunčara koja svaku drugu noć radi noćnu (iako ne zna točno kakvo im je radno vrijeme). Šljunčara inače proizvodu veliku buku (koja se tijekom dana toliko ne osjeti) ali po noći kada se sve stiša, strojevi, kompresori i kojekakvi agregati bruje i rondaju cijelu noć, a čuju se i bageri koji pište kad idu unatrag. Ne može se spavati.

 

Zanima me temeljem kojeg zakona ja imam pravo na mir i tišinu preko noći, koji zakon oni eventualno krše, po kojem to zakonu oni mogu raditi noćnu s obzirom da rade buku (a npr. kafićima ili susjedima se šalje policija ako se čuje glasna muzika), ili po kojem zakonu oni moraju obuzdati buku?

 

U kojem smjeru uopće krenuti (preko kojeg državnog ili lokalnog organa), kako utvrditi krše li oni zakon, i na kraju kako i preko koga ostvariti pravo da se naspavam u miru i tišini?

 

Došlo mi je par puta da jednostavo pozovem policiju i kažem da ne mogu spavati od buke (kao što se inače radi kad ti smeta kafić ili susjed) ali nisam, ne znam da li bi to u ovom slučaju imalo efekta.

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

slican problem prije par godina.

 

naime jedan covjek je napravio prijavu isto zbog buke kamiona koji su krali preko noci soder iz neke sljuncare.

 

na kraju je ispalo da nisu imali sve potrebne papire i da su preduboko otisli sa iskopom sljunka.

 

kasnije se pricalo da su ih ZELENI dobro po dzepovima udarili.

 

i dan danas je sve napusteno.

 

na koji nacin i kako a jednostavno je taj covjek uspio.

 

mozda netko zna i bolje rjesenje.

 

 

e sad ako je ta sljuncara u vlasnistvu neke jake tvrtke tesko da ces nesto uspjeti.

 

makar mislim da bi trebali imat postavljene one zastitne ograde protiv buke.

 

a za ono pistanje bagera kad ide u rikverc.

 

ako je mirna noc uz lagani povjetarac i izmedju gradilista ima samo prirodni zid protiv buke (suma,grmlje itd)

taj zvuk se moze cut i do udaljenosti od 15 km zracne linije.

 

isprobano,snimljeno,i izmjereno u mom slucaju je bilo 12km po cesti relativno ravnoj.

 

a mislim da na brisanom prostoru se moze cut i dalje. :palacdolje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

da....hvala na tvojim iskustvima i razmišljanjima.

 

Jasno mi je da je to sve klimavo (razina buke), mislim da zapravo buka ne prelazi tamo neke zakonske granice u decibelima, a po noći se sve puno više čuje, mislim da tu oni baš i ne krše nešto, nisam siguran.

 

Ali nije mi jasno od kud njima dozvola (ako je uopće imaju) za rad po noći? To mi zvuči sumnjivo i konfliktno! Jer oni prvi susjedi koji su oko 100 m od šljunčare SIGURNO ne mogu spavati! Kad bi se tamo kod njih mjerila buka po noći, siguran sam da bi bila prekomjerna. Kako i po kojem zakonu šljunčara može rondati i raditi cijelu noć, a npr. neki kafić ne može?! Mislim da se razumijemo, ja nisam vlasnik nikakvog kafića i ne navijam za njih, ali mi to izgleda jako licemjerno i od lokalnih ljudi (koji se često bune na buku iz lokalnih kafića u okolici, a tim istim ljudima ne smeta šljunčara) i od zakona kojem nije primarna zaštita zdravlje i dobrobit čovjeka nego koristoljublje.

 

u svakom slučaju....šuti i trpi! kao i za sve u ovoj državi!

 

možda bi trebalo krenuti od radnog vremena šljunčare, to ću ispitati.

 

hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 3 tjedna kasnije...

u zakonu o prekršajima protiv javnog reda i mira nigdje ne pište da po čl. 13 onaj koji buči mora biti caffe bar ili šljunčara, što bi značilo da po čl. 113 prekršajnog zakona

 

(Oštećenik tužitelj

 

Članak 113.

(1) Oštećenik, kojem je prekršajem povrijeđeno ili ugroženo kakvo imovinsko ili osobno pravo, ovlašten je sudu za taj prekršaj podnijeti optužni prijedlog.)

 

ti možeš napisati optužni prijedlog nadležnom prekršajnom sudu da je odgovorna osoba u tom poduzeču svaki dan od 06,00 do 18,00 sati) bučila sa strojevima što je remetilo tvoj mir....

 

i nemoj zaboraviti isto tako ga tužiti po kučnom redu za vremena od 14,00 do 17,00 sati (ako si u gradu zagrebu)?

 

inače za to je zadužena sanitarna inspekcija i državni inspektorat, nemoj se nadati puno od policije jer su neupučeni u sve to!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija