Jump to content

Molim savjet - czss, obiteljsko-pravna zaštita


Deuce

Preporučene objave

Prvo bih pozdravio sve članove foruma ;-) , do danas nisam niti znao da postoji, dakako da me nužda natjerala na surfanje koje bi mi pomoglo u mom problemu, pa naletih i na ovaj forum.

 

Fakti su sljedeći:

- negdje prije otprilike godinu dana na vrata stana mi zvoni soc. radnica iz nadležnog CZSS-a s upitom da li tu stanuje to i to dijete? Zbunjeno odgovaram da stanuje, ali ne dijete, nego moj najstariji punoljetni sin (btw, i tada već preko godinu dana u radnom odnosu). - "Ah, znate, dobili smo anonimnu telefonsku prijavu /pretpostavljam "Hrabri telefon"/ da tu živi to dijete i da ga se zlostavlja, moram provjeriti bla bla bla..." Naravno da sam bio u šoku ne vjerujući da čujem to što čujem :-o :-o :-o, nekako sam odgovorio na još par podpitanja soc. radnice (u tom trenutku, kao i dan danas, u zajedničkom domaćinstvu živimo supruga, ja i tri sina, od toga dvojica punoljetna)i ona je otišla uvjeravajući me da je sve ok, da oni moraju provjeriti i anonimne navode itd itd. Ok, pomislio sam da je nečija neslana šala (čak posumnjao da su se zahebavali frendovi najstarijeg sina, bilo je u prošlosti nekih šala koje su me navele na tu pomisao) i uglavnom zaboravio na to.

 

- u trećem mjesecu ove godine telefonski poziv, ja se javih, kad ono socijalna radnica, pita s kim razgovara, predstavih se - "joj, pa baš vas tražim /hm, baš čudno da se javih na telefonskom broju koji glasi na moje ime i prezime :-o /, recite možete li sutra vi i supruga doći u taj i taj CZSS. Pitam u vezi čega -"pa ne bih vam smjela ovako reći, ali opet smo dobili ozbiljnu anonimnu prijavu o nasilju u obitelji pa bi morali porazgovarati s vama, kad bi mogli doći kod nas?". Rekoh da se moram usaglasiti sa suprugom i da ću joj javiti, nazovem suprugu /koja se isto zabezekne/, dam joj broj soc. radnice i termine kada sam ja slobodan i neka dogovori sastanak.

Odemo mi (supruga i ja) tamo već sljedeće jutro, i saznamo sadržaj prijave, da skratim - "muž je teški neandertalac, seljačina koja šakom rješava sve, vidio/jela je kako tučem ženu i djecu..." itd itd, još dosta apsolutno izmišljenih i netočnih podataka /u netočnost nekih se uvjerila i soc. radnica obilazeći oko zgrade dan-dva ranije, netočnost nekih smo lako opovrgnuli u razgovoru s njom/, jednostavno za ne povjerovati :vrti: Nisam sigurno svetac, ali mislim da se mogu ponositi činjenicom da mi niti jednom u životu nije niti palo na pamet, a kamoli da sam udario suprugu, a i nekadašnji klinci /tj. dva punoljetna/ su prilično dobro prošli, svega nekoliko puta u životu su dobili par udaraca po debelom mesu stražnjice i to isključivo, nikada nije pao niti jedan udarac po nekom drugom dijelu tijela. Najmlađi (pohađa osnovnu školu) je još bolje prošao, ne mogu se sjetiti da je ikada kažnjen fizički, bilo s moje, bilo sa strane supruge...

Ništa, napišemo i potpišemo supruga i ja izjave kojima u potpunosti odbacujemo i negiramo sve optužbe i ukazujemo na niz netočnih i nelogičnih "činjenica" u prijavi, ali isto tako upitasmo soc. radnicu kako se mi možemo zaštiti od tog očito psihičkog bolesnika/ce koji/a nas je uzeo/la na zub (iskreno, blage veze nemam tko se i s kojim ciljem u susjedstvu mi zabavlja na taj bolestan način). No, odgovor je bio da u principu ne možemo ništa ako ne znamo tko nas je prijavio (a otkud da znam :vrti: )

 

- Danas iz sandučića vadim poštu, nešto adresirano na suprugu (koja je, btw, na moru s najmlađim sinom, njezin godišnji je sada, moj tko zna kada...), oznaka preporučeno, liči na sudski poziv, pogledam - CZSS, i ništa, makar je na njezino ime morao sam otvoriti - kad ono poziv njoj (ili opunomoćenom zastupniku) da se tad i tad javi u CZSS taj i taj, sobu tu i tu radi "obiteljsko-pravne zaštite"... Nazovem suprugu, kažem joj što je stiglo i neka nazove potpisanu soc. radnicu i vidi o čemu se radi tj. što sam opet skrivio :-?:vrti: Nazvala, dakako da je opet stigla nova anonimna prijava, točan sadržaj (još) ne znam, ali da je ozbiljno, da je sada stvar otišla i pučkom pravobranitelju (za djecu?) i na još neke adrese nadležnih institucija, da su morali pokrenuti (kakav?) postupak, da moraju razgovarati i s "djecom" itd. itd. Uglavnom, supruga je rekla da je do kraja sedmog mjeseca nema, do tad će na razgovore otići ova dva punoljetna sina, mene nitko ne spominje previše u ovoj fazi.

 

Uglavnom, ne znam što će se sad izroditi i dogoditi i iako znam (i ja, i moja obitelj) da mi/nam je savjest potpuno čista, ne mogu mirno spavati jer sam, nažalost, bio svjedokom mnogih čudnih i nepravednih situacija uzrokovanih birokratsko/administrativnom sljepoćom.

Ono što mene u ovom trenutku zanima - na koji način se /pravno/ mogu zaštititi od tog manijaka koji se voli zabavljati anonimnim prijavama (nažalost, nemam niti naznake o kome bi se moglo raditi)? Nekakvom tužbom protiv nepoznatog počinitelja ili slično? Plz, help :moli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovakvim se Protokolom kao u slučaju postupanja u slučaju nasilja u obitelji ne bismo mogli pohvaliti za ijedan drugi segment područja rada...

Kao veliku zanimljivost u tom smislu c/p-am sadržaj:

 

b) CENTRI ZA SOCIJALNU SKRB

 

Cilj protokola postupanja centara za socijalnu skrb je unaprjeđenje zaštite žrtava nasilja u obitelji, prevencija novog nasilja u obitelji te razvoj mjera zaštite prava i dobrobiti osoba izloženih nasilju u obitelji.

Kada djelatnik/ca centra za socijalnu skrb od bilo koga i na bilo koji način u svom radu (pisanim putem, telefonom, usmenom dojavom, saznanjem iz medija i tijekom nekog drugog postupka koji se vodi pred istim centrom za socijalnu skrb ili na bilo koji drugi način) stekne saznanja o nasilju u obitelji ili zaprimi obavijest o sumnji da je počinjeno nasilje u obitelji, dužan je postupiti na sljedeći način:

1. Odmah po saznanju ili zaprimanju dojave o obiteljskom nasilju žurno i bez odgode izvršiti prijavu policiji bez obzira je li to već učinilo drugo tijelo, te dostaviti sve zaprimljene obavijesti o slučaju, a o dojavi i saznanju izraditi službenu bilješku u koju će se unijeti podaci o žrtvi, počinitelju te počinjenom nasilju i žurno oformiti spis;

2. Započeti s drugim aktivnostima usmjerenim prema pomoći žrtvi u okviru nadležnosti centra za socijalnu skrb, pri čemu će se naročito:

-1. Uspostaviti što žurniji kontakt sa žrtvom;

-2. Upoznati žrtvu nasilja, odnosno njezina zakonskog zastupnika ili skrbnika o njezinim zakonskim pravima, poglavito o pravima djeteta na zaštitu od svakog oblika nasilja i zanemarivanja, ovlastima i postupanju centra za socijalnu skrb u zaštiti građana, kao i s mjerama i radnjama koje će u danjem postupanju centar za socijalnu skrb poduzeti, a koje su osobito važne za zaštitu sigurnosti žrtve odnosno sigurnosti djeteta, posebno vezano za smještaj žrtve i djeteta u sklonište ili dom za žrtve obiteljskog nasilja u suradnji s odgovarajućim nevladinim organizacijama te zajedno sa ženom žrtvom nasilja izraditi plan njene sigurnosti, posredovati i pomoći žrtvi nasilja kod ostvarivanja prava na besplatnu pravnu pomoć i zastupanje kod Hrvatske odvjetničke komore, pomoći i posredovati kod ostvarivanja prava na besplatnu zdravstvenu pomoć ili je uputiti u odgovarajuće savjetovalište. U kontaktiranju sa žrtvom nasilja u obitelji centar za socijalnu skrb je dužan postupati sa osobitim senzibilitetom za problem obiteljskog nasilja, njegove uzroke i različite pojavne oblike pri čemu će se tijekom svakog postupanja žrtvi iskazivati osobito razumijevanje spram problema obiteljskog nasilja;

-3. U slučaju pokrenutih kaznenih ili prekršajnih postupaka vezanih uz nasilje u obitelji centar će u svakom pojedinom slučaju, rukovodeći se načelom najboljeg interesa djeteta, vrlo pozorno razmotriti jesu li cjelovito zaštićena prava i interesi djeteta te, u protivnom, djetetu imenovati posebnog skrbnika za potrebe tih postupaka;

-4. Omogućiti žrtvi da neometano i bez straha iskaže sve činjenice relevantne za utvrđivanje počinjenog nasilja prema njoj i djeci, a posebno vezano uz sve činjenice koje se tiču nazočnosti djece činu nasilja ili izloženosti djece nasilju na bilo koji način (u slučaju potrebe za žurnom i cjelovitom zaštitom djece, usmjerene prema trenutnoj zaštiti žrtve nasilja s djecom, odmah temeljem usmenog rješenja poduzeti mjere za zaštitu djece). Pri tome će se naročito usmjeriti pozornost i provjeriti okolnosti vezane uz trajanje, kontinuitet i način počinjenog nasilja, eventualno ranije nasilje i raniju izloženost žrtve nasilja i djece nasilju te jesu li nadležna tijela već postupala u slučaju nasilja u obitelji te u kojem opsegu. Pri postupanju centar za socijalnu skrb će osobito voditi računa o zaštiti žrtve nasilja pred upravnim tijelom, poglavito njene sigurnosti i odvojeno saslušati žrtvu i počinitelja;

-5. Radi dodatnog utvrđivanja činjeničnog stanja djelatnici/ce centra za socijalnu skrb će izvidom i na drugi primjeren način žurno utvrditi relevantne činjenice razgovorom s djelatnicima/ama odgojno-obrazovnih ustanova, obiteljskim liječnikom/com te ostalim osobama koje bi mogle dati valjanu obavijest o svim okolnostima počinjenog nasilja;

-6. O svakoj poduzetoj radnji u slučaju nasilja u obitelji djelatnici/ce centra za socijalu skrb dužni su izraditi službenu bilješku, izvješće ili zapisnik;

3. Nakon prikupljanja svih potrebnih činjenica centar za socijalnu skrb, provodi postupak radi ostvarivanja prava žrtve nasilja i djece, propisanih Zakonom o socijalnoj skrbi i primjene mjera obiteljsko-pravne zaštite sukladno Obiteljskom zakonu, a posebno mjera radi zaštite prava i dobrobiti djeteta uvažavajući najbolji interes djeteta;

3.1. Centar za socijalnu skrb dužan je radi zaštite dobrobiti djeteta, ukoliko se radi o nasilju u obitelji koje je počinio roditelj koji ne živi s djetetom, bez odgode uputiti prijedlog sudu za donošenje odluke kojom se roditelju, koji ne živi s djetetom, zabranjuju susreti i druženja radi zaštite zdravlja i drugih važnih interesa djeteta, odnosno bez odgode predložiti sudu donošenje odluke kojom se tom članu obitelji zabranjuje neovlašteno približavanje djetetu na određenim mjestima ili na određenoj udaljenosti te uznemiravanje djeteta. O tome će centar za socijalnu skrb obavijestiti roditelja koji ne zlostavlja dijete i na primjeren i pozoran način i dijete;

4. U neodgodivim slučajevima, radi trenutne zaštite sigurnosti žrtve obiteljskog nasilja centar za socijalnu skrb donijet će usmeno rješenje o skrbi izvan vlastite obitelji i narediti izvršenje rješenja bez odgode. Pisano rješenje centar je dužan izdati u roku od osam dana od dana podnošenja zahtjeva za skrb izvan vlastite obitelji ili obavijesti o žurnom prihvatu korisnika koju centru dostavlja pravna osoba iz čl. 93. i 105. Zakona o socijalnoj skrbi. Rješenje se dostavlja na znanje i policiji.

Istovremeno, centar za socijalnu skrb predložit će sudu donošenje mjere kojom se rješava status maloljetnog djeteta i trenutna zaštita od daljnjeg zlostavljanja;

5. U slučaju da je dijete žrtva obiteljskog nasilja izravno izloženo nasilju ili je svjedočilo nasilju, centar za socijalnu skrb će bez odgode predložiti sudu donošenje odgovarajuće mjere obiteljsko pravne zaštite. Također, centar za socijalnu skrb istovremeno može donijeti odgovarajuću mjeru iz svoje nadležnosti, vodeći računa o svim okolnostima slučaja te redovito (najmanje 2 puta mjesečno) i pozorno nadzirati izvršavanje provođenja mjera i postignute rezultate pri čemu je dužan izraditi odgovarajuće izvješće ili službenu bilješku. Pri evaluaciji rezultata izrečene mjere naročito će se uzeti u obzir stajalište djeteta o prilikama u kojima živi pri čemu će se zatražiti pomoć odgovarajućih stručnih službi i ustanova. Po potrebi, ukoliko izrečena mjera ne daje rezultate, centar će predložiti sudu donošenje druge mjere, a pri izboru nove mjere naročito će voditi računa o konkretnim prilikama i potrebama;

6. Na traženje državnog odvjetništva ili policije centar za socijalnu skrb dužan je odmah dostaviti svu dokumentaciju koja je od značaja za razjašnjavanje i dokazivanje kažnjive stvari (primjerice, koja uključuje i izvješće socijalnog radnika, izvješće voditelja mjere nadzora, nalaz i mišljenje psihologa te drugu dokumentaciju o izvršenju poduzetnih mjera);

7. Djelatnik centra za socijalnu skrb dužan je odmah se odazvati na poziv policije radi trenutnog zbrinjavanja djeteta ili maloljetnika i obavijesnog razgovora kod postupanja u vezi nasilja u obitelji;

8. Pri donošenju svih odluka kojima se odlučuje o pravima i interesima djeteta centar za socijalnu skrb dužan je osobito utvrđivati postojanje obiteljskog nasilja.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Nasilje u obitelji je u apsolutnoj večini odraz postupaka osoba s Borderline poremećajem osobnosti i njihovih bliskih osoba dovedenih u stanje zvano NON (non-bordeline significant other )

 

Osoba koje su po znanstvenoj zakonitosti zlostavljači i nasilnici u obitelji ima u općoj populaciji oko 2 % ( prevalencija BPD) tj. oko 90 000 osoba u Hrvatskoj + onih koji ne zadovoljavaju kriterije za dijagnozu , ali koriste patološke odbrambene mehanizme i postupke + oni koji su zbog veze s osobom koja ima BPD, preuzeli načine i razmišljanje osobe koja ima BPD ( tzv. flies )

 

iako zakon o Zaštiti od obiteljskog nasilja pravilno definira nasilje kroz opis dijela pojavnosti i postupaka osoba s Borderline poremećajem osobnosti i njihovih bliskih osoba, i iako ispravno predviđa psiho-socijalno liječenje kao jedini moguči pristup - provedba i pristup nasilju u obitelji je tragikomična farsa - koja zaslužuje da se nađe na vrhu povijesti ljudske gluposti.....

 

da iza nje ( praktične provedbe i medijskog prikaza )ne ostaju uništene osobe, razoreni brakovi, emocionalno osakaćena djeca - dalo bi se slatko smijati histeričnim polupismenim idiotima koji propisuju protokole, nadobudnim novinarkama iz hrvatskih tabloida ( Jutarnji, Slobodna..) koje boljševički, goebbelovski ispisuju optužnice i ljigavim aparatčikima - djelatnicima timova za obitelj CZSS - koji mentalitetom krvnika sprovode ovu ludost...!!!!

 

naravno, nije sve to tako smiješno i naivno - moje i vaše velike "peneze" odlaze u privatne džepove i nelegalne institucije (poput tzv. Poliklinike - ja je iz milja zovem Politbiro.....) tzv. sigurne kuće- u biti...azile za bolesnice s Borderline poremećajem osobnosti - u kojima im se ne pruža nikakva terapija , nego štoviše podstiču i ohrabruju na patološke postupke....i.t.d.

 

Takav sistem i ovakvu Hrvatsku, kao i dio javnosti ..koji je poput stada ovaca - prihvatio mentalitet inkvizitora i s ravnodušnošđću gleda ovaj "lov na vještice" koji traje godinama, već predugo.....- jednostavno treba odjebati..!!!!

 

ne idite na Centre za socijalnu skrb, ne ponižavajte se pred zlonamjernim, besavjesnim nestručnjacima, ne bojte se nepismenih uhljebljenih državnih parazita iz Hercegovine, koji provode protokole...

 

Čuvajte zdrav razum - dobro proučite opis postupaka i ponašanja osoba s Borderline poremećajem osobnosti...- to je jedina istina u obiteljskoj problematici

 

Učinite to i ostat ćete ljudi, ne dozvolite da vam oduzmu ljudskost, uvjerenja, vrijednosti i granice...!!!!!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

newbie je napisao:

Sjedi, 5, big...

A kako da čovjek koji je pozvan, kao onaj koji je otvorio ovaj thread, se ne odazove odnosno "ne ide na czss"?

ono... ej, alo, neću?

Iako mi cijela priča nije ugodna, ja zasad ne zamjeram ništa CZSS-u niti općenito, niti nekoj konkretnoj osobi. Dosad je, bar u razgovorima, sve bilo korektno s njihove strane. Jes' da mi je tlaka (kao bolesnoj, teško pokretnoj osobi) odlaziti do njih i jes' da nisam baš najpovjerljivija osoba kad su birokracija i veliki sustavi u pitanju, no nemam razloga ne odazivati se na njihove pozive, naročito znajući da nemam što skrivati. Konkretno danas najstariji sin ide na razgovor u vezi sa zadnjom prijavom.

 

No, moje pitanje, ako na njega uopće ima odgovora, bilo je - da li se na bilo kakav način mogu zaštititi od osobe koja potpuno lažnim anonimnim prijavama (zadnja je izgleda bila pismena na više institucija)unosi nemir i neodređeni osjećaj straha u moju obitelj (rekoh već, nikad ne znaš kako će neka priča završiti bio ti nedužan k'o novorođenče ili bio ti okorjeli zločinac)- da li podnijeti nekome (policiji?) nekakvu prijavu zbog uznemiravanja ili čega već, da li podnijeti kakvu tužbu, ako da kome i zbog čega... Nisam baš materijalno najbogatiji čovjek na svijetu i zato tražim savjet ovdje, a nisam otišao kod nekog odvjetnika da ga isto priupitam (kojeg uopće?, smiju li se ovdje davati takve preporuke?), ostavio sam to za trenutak kad ću točno znati što trebam raditi...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

No, moje pitanje, ako na njega uopće ima odgovora, bilo je - da li se na bilo kakav način mogu zaštititi od osobe koja potpuno lažnim anonimnim prijavama (zadnja je izgleda bila pismena na više institucija)unosi nemir i neodređeni osjećaj straha u moju obitelj (rekoh već, nikad ne znaš kako će neka priča završiti bio ti nedužan k'o novorođenče ili bio ti okorjeli zločinac)

 

ne, iznad prava i zdravog razuma u Hrvatskoj stoji princip "šutnja nije zlato"....

 

ni prvi, ni zadnji put da obična floskula, ustvari buzzword uveden od pomahnitale interesne skupine postane princip iznad prava, ustava i razuma....

 

za razumijevanje principa i zakonitosti onoga u što ste upali pročitajte "7000 dana u Sibiru" - prekrasnu

Štajnerovu alegoriju o stanju duha i pravne regulative obiteljske problematike u hrvatskoj danas... :smijeh:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 godina kasnije...

Poštovani,

 

ja trenutno proživljavam istu tj. skoro identičnu situaciju kao i Vi prije par godina, s tom razlikom što ja dobro znam tko je lažno dojavio i što ta osoba živi u kući preko puta moje i smije mi se svaki dan u lice , a ja i moja obitelj proživljavamo pravu agoniju. Da ne govorim da smo s tom obitelji bili jako dobri i uvijek si pomagali međusobno , a osoba koja je podnijela prijavu je iskompleksirani dečko njihove kćeri koji živi kod njih u kući zadnje tri godine, maltretira psihički svu djecu u ulici i šire i nitko ništa nije poduzimao misleći da će to proći , no kad je prvi put došlo do verbalnog sukoba oko djece , on je anonimno poslao prijavu socijalnoj službi iznoseći totalne laži. a sigurni smo da je on jer nam se izravno zaprijetio da će to napraviti a snikim drugim nismo u sukobu. Mene zanima kako ste se Vi uspijeli obraniti ili bolje rečeno skinuti sve te mrlje sa svoje obitelji a da ne govorim o psihozi koju svi proživljavamo , kako da ga natjeramo da za sve te stvari odgovara pred zakonom i bude kažnjeN ???? iSKRENO SE NADAM DA STE vI SVOJE PROBLEME RJEŠILI , a ako imate kakav savijet koji bi mi pomogao molim Vas za pomoć.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija