Jump to content

Udruge


flak

Preporučene objave

Jedna me stvar zanima a to je članak 4.stavak 2. Zakona o udrugama,gdje se navodi sljedeće :

 

(2) Osobe bez poslovne sposobnosti ili s ograničenom poslovnom sposobnošću mogu biti članovi udruge, ali bez prava odlučiva­nja u tijelima udruge. Način ­njihova sudjelova­nja u radu tijela udruge uređuje se statutom udruge.

 

 

Moje pitanje glasi:Na koji način osobe koje su u mirovini ,a imaju profesionalnu ili opću nesposobnost obnašaju dužnosti predsjednika ili tajnika svojih udruga.Ili braniteljske udruge imaju neki novi zakon pa se spomenuti članak ne odnosi na iste.Ili je u nekim slučajevima statut udruge jači od zakona koji je na snazi.

Molim znalce da mi objasne.Hvala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

flak je napisao:

Jedna me stvar zanima a to je članak 4.stavak 2. Zakona o udrugama,gdje se navodi sljedeće :

 

(2) Osobe bez poslovne sposobnosti ili s ograničenom poslovnom sposobnošću mogu biti članovi udruge, ali bez prava odlučiva­nja u tijelima udruge. Način ­njihova sudjelova­nja u radu tijela udruge uređuje se statutom udruge.

 

 

Moje pitanje glasi:Na koji način osobe koje su u mirovini ,a imaju profesionalnu ili opću nesposobnost obnašaju dužnosti predsjednika ili tajnika svojih udruga.Ili braniteljske udruge imaju neki novi zakon pa se spomenuti članak ne odnosi na iste.Ili je u nekim slučajevima statut udruge jači od zakona koji je na snazi.

Molim znalce da mi objasne.Hvala.

 

Eh, profesionalna ili opća nesposobnost je nesposobnost u vezi sa radom. Dakle, ona je isključivo vezana uz radni odnos, profesionalna znači da osoba koja se nalazi u radnom odnosu ne može obavljati određene poslove, odnosno određeno zanimanje. Opća nesposobnost znači da više uopće nije sposobna za rad.

Dakle, te 2 vrste nesposobnosti proizlaze iz rada, odnosno u svezi sa radom kao temeljnim pravom svakog čovjeka i građanina (Ustav kaže da svatko ima pravo na izbor zanimanja i rad).

 

Kada se u pravu koristi termin "poslovna sposobnost", ne misli se na "sposobnost za posao", dakle taj termin nije u vezi s radnim odnosom i pravima koja proizlaze iz radnog odnosa.

 

Pod tim se pojmom misli na sposobnost poduzimanja pravnih radnji (pravnih poslova), a pravne radnje ili pravni poslovi su sklapanje ugovora o kupoprodaji, zaključivanje braka itd itd.

 

Kada se upotrebljava izraz "osobe bez poslovne sposobnosti", to su one kojima je sudskom odlukom oduzeta mogućnost poduzimanja svih pravnih poslova (primjerice, osobama koje pate od nekih poremećaja, recimo duševna nezrelost - može se oduzeti u postpunosti poslovna sposobnost, pa takve osobe dobivaju skrbnika koji će zastupati njihove interese).

 

Osobe s ograničenom poslovnom sposobnošću su one kojima je djelomice oduzeta poslovna sposobnost (primjerice, zbog rasipništva je nekom oduzeta sposobnost za sklapanje ugovora, ali ta osoba, može, recimo, sklopiti brak.).

 

Eto, to bi bilo to :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

trudimse je napisao:

Pitanje za Flokija,

postoji li ikakav drugi način, osim obnove postupka, za dobivanje višeg čina od onog koje je navedeno u Rješenju o mirovini, ako je rok za žalbu po navedenom riješenju davno prošao?

 

Žao mi je, ne mogu ti dati odgovor iz razloga jer nisam stručan u području braniteljskih prava pa te ne bih te htio odvesti u krivom smjeru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

trudimse je napisao:

Pitanje za Flokija,

postoji li ikakav drugi način, osim obnove postupka, za dobivanje višeg čina od onog koje je navedeno u Rješenju o mirovini, ako je rok za žalbu po navedenom riješenju davno prošao?

 

 

 

Kolega nazivom „trudimse“ objasni svoje pitanje vezano za čin po komu je mirovina obračunata, što kod tebe ne štima, mirovina ti je obračunata po pogrešnom činu ili?????

Maks

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pod pretpostavkom da je rješenje o činu došlo nakon vještačenja jedini je put obnova postupka kako bi se izvršio ponovni izračun mirovine. to se odnosi i na ostalu novonastalu dokumentaciju. ovo se odnosi na slučaj kad je rješenje o mirovini uručeno korisniku. u slučaju kad je rješavanje mirovinskog statusa u tijeku novonastala dokumentacija može se predavati kao prilog u područnom uredu mirovinskog.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija