Jump to content

jedan oporucni nasljednik umro, a drugi ziv


Roflmaoo

Preporučene objave

Molim pomoc:

Oporukom su odredena dva nasljednika - jedan nasljednik je umro prije ostavitelja, a drugi je ziv. Logika mi govori da svu imovinu nasljeduje ovaj zivi oporucni nasljednik ( nacelo prirastaja ) i da kod umrlog oporucnog nasljednika nema primjene pravila predstavljanja. Problem je sto ne mogu naci zakonsku odredbu na koju bi se pozvao...

Ili sam u krivu?! Da li dolaze na nasljedstvo potomci ovog umrlog nasljednika...? :misli:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mislim da nasljednici umrlog nasljednika zauzimaju njegovo mjesto. Evo, ako može poslužiti ovaj slučaj kojeg znam iz prve ruke. Umrla je tetka mog prijatelja. Nasljednici su njeni braća i sestre (nema muža, djece, roditelja), ali i moj prijatelj, njen nećak, umjesto svoje majke, preminule odavno prije ostaviteljice.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

pa to je slucaj klasicnog predstvaljanja umrlog nasljednika... a ovdje se radi o dva oporucna nasljednika od kojih je jedan umro...

to da je umro oporucni nasljednik, odreden kao jedan univerzalni nasljednik, onda dolazi do primjene pravila zakonskog nasljedivanja...

ali ovdje jednostavno ne znam sta treba kad zakon i bilo koji komentari zakona ne daju primjere za slucaj kad je oporukom odredeno vise nasljednika...po meni se ovdje treba voditi nekom "voljom oporucitelja"...

mislim da bi bilo glupo da npr. netko odredi za nasljednika "susjeda" zato sto je bio dobar prema njemu za zivota, a onda recimo taj susjed umre pa na njegovo mjesto dodu njegovi potomci s kojima oporucitelj nema veze... volja nasljednika je bila da ga nasljedi upravo taj susjed...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

U navedenom slučaju, živi oporučni nasljednik nasljeđuje svoj dio, koji mu je oporukom ostavljen.

U pogledu umrlog oporučnog nasljednika, moguće su dvije situacije - ovisno o tome kada je oporučni nasljednik umro:

- ako je oporučni nasljednik umro prije oporučitelja, tada se taj dio ne nasljeđuje po oporuci, nego ga nasljeđuju oporučiteljevi zakonski nasljednici

- ako je oporučni nasljednik umro nakon ostavitelja-oporučitelja, tada će dio koji bi oporučnom nasljedniku pripao da je živ, naslijediti nasljednici upravo tog oporučnog nasljednika

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

janice je napisao:

U navedenom slučaju, živi oporučni nasljednik nasljeđuje svoj dio, koji mu je oporukom ostavljen.

U pogledu umrlog oporučnog nasljednika, moguće su dvije situacije - ovisno o tome kada je oporučni nasljednik umro:

- ako je oporučni nasljednik umro prije oporučitelja, tada se taj dio ne nasljeđuje po oporuci, nego ga nasljeđuju oporučiteljevi zakonski nasljednici

- ako je oporučni nasljednik umro nakon ostavitelja-oporučitelja, tada će dio koji bi oporučnom nasljedniku pripao da je živ, naslijediti nasljednici upravo tog oporučnog nasljednika

Ovo je točno, osim ako su oporučni nasljednici imenovani kao sustituti, tj. ako je u oporuci određeno ili tako proizlazi iz njezinog smisla, da je volja ostaviteljice da preživjeli opotučni nasljednik zamijeni umrlog.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija