Jump to content

zdravstveno osiguranje osobe iz Bih u Hrvatskoj


blesankovicka

Preporučene objave

Imamo zaposlenika koji je doseljenik iz Bosne i koji je dobio Hrvatsku domovnicu kao i osobnu iskaznicu.Problem je u nemogucnosti prijave zdravstvenog osiguranja za navedenog gospodina jer nema potvrdu da nije bio zdravstveno osiguran u Bosni kako on tvrdi a koju izricito traze na HZZ-u.Pitanje je dali postoji drugi nacin prijave na HZZ osim da dobavi tu potvrdu iz Bih.Zahvalna unaprijed! :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Tako nešto uopće nije potrebno, i čini mi se da si nešto krivo čula :

 

za stranca uz prijavu na obvezno zdravstveno osiguranje potrebno je priložiti slijedeće:

 

 

Prijava - T-2, Prijava HZMO (kopija M-1P), ugovor o radu, odnosno pisana potvrda o sklopljenom ugovoru, radna knjižica, radna dozvola za radnika stranca

 

 

Prijavu podnosi pravna osoba za radnike sa početkom datuma zasnivanja radnog odnosa.......

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

A slusajte,ruku na srce,dosao je iz druge drzave u kojoj je bio u radnom odnosu u svoje vrieme i imao prava i obveze u toj drzavi...meni je smisleno da se trazi odjava,tj,potvrda o tom da nije osiguran preko zdravstvenog BIH jer se ne moze "na dvije stolice sjedit"jelda?Samo postavljam pitanje dali je zakonski nuzna ta potvrda jer rijesavanje toga iziskuje poprilicno vremena.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ma ti lijepo podnesi prijavu HZZO-u, priloži što imaš, nek se verificira dan podnošenja prijave, što je obveza poslodavca u roku od 15 dana od dana zasnivanja radnog odnosa, a ovi se nek izjasne što to još treba priložiti, je ta osoba stranac ili nije, treba li radna dozvola ili ne treba li uvjerenje o prebivalištu u RH ili ne .........pa nakon toga nadopuni dokumetaciju prema traženom i to je to.

 

 

Da su moguća svakojaka tumačenja, jesu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ali to je sve vec ucinjeno....poslali su mi te papire natrag i napisali na ceduljicu da im triba odjava nakon cega sam im zvala,di, sto, kud, kako....i tad su mi rekli da ako nije bio zdravstveno osiguran u BIH da treba donit potvrdu sa Zdravstvenog u BIH da nije preko drzave BIH osiguran.....stvarno kompliciraju vrhunski...uglavnom,nema veze,valjda cu uspit to rijesit bilo kako,hvala..

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

HZZ u zadnje vrijeme inzistira na tome jer je suradnja s Zavodom iz BiH sve bolja i sve više razmjenjuju podatke.

 

Postoji dosta slučajeva da su ljudi iz BiH prijavljeni kao nezaposleni u BiH i na taj način ostvaruju pravo na zdravstveno osiguranje (i oni i članovi njihovih obitelji), a rade u Hrvatskoj. Da bi se ovo spriječilo traži se potvrda da nisu prijavljeni na Socijalno (kako oni kažu) u BiH.

Znači, nitko ne komplicira, već postoji sasvim logično objašnjenje.

 

Druga je stvar da osoba s hrvatskom domovnicom nije stranac...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija