Jump to content

potrebno vrijeme


knez_24

Preporučene objave

Poštovane kolegice i kolege,

 

Casus:

 

U noći sa subote na nedjelju (10.08) nepromišljeno sam po prvi puta u životu sjeo nakon vlastite kućne zabave pripit za volan u namjeri da samo na brzinu skoknem po neku klopu u obližnju kebabđinicu u kvartu. I baš tada me također po prvi puta u vozačkoj karijeri zaustavila prometna policija jer sam na jednom dijelu prometnice ( trotračna, jednosmjerna, u tom trenutku nije bilo nikoga osim mene na njoj) nakratko "potegnuo" 37 km/h više od dopuštene(50 km/h) brzine (s tolerancijom).

Na upit policijskog službenika priznao sam da sam popio tri velike pive nakon čega je naravno uslijedio alkotest koji je na moje zaprepaštenje pokazao 1.27 promila ( 1.17 s tolerancijom).

No ipak sam priznao rezultat alkotesta, potpisao zapisnik i privremeno mi je oduzeta vozačka dozvola na 8 dana i prema naknadno dobivenim saznanjima sada me čeka novčana kazna od otprilike 5000 kn uz gubitak vozačke dozvole na 6 mjeseci.

Budući da sam apsolvent (24 godine), nezaposlen i bez prihoda nemam razumljivo trenutno toliko novaca uza se ali se zato planiram privremeno zaposliti i to nekako namaknuti za što mi je potrebno vrijeme.

 

Pitanje:

 

Postoji li ikakva mogućnost da mi nakon što uložim prigovor( samo kako bi pokrenuo redovni postupak) na prvotno rješenje koje tek očekujem, sudac ili sutkinja uzme u obzir gore navedene okolnosti vezane uz materijalnu situaciju, nekažnjavanost i uistinu iskreno kajanje zbog počinjenog i barem malo smanji kaznu uz dopuštenje obročne otplate, ili doista u sudskoj praksi prevelike tolerancije za ove prekršaje u tom smislu nema? I , koliko bi mi to ulaganje prigovora moglo dati maximalno na vremenu, jer načuh da neki predmeti mogu dobiti i oznaku "žurno". Ne pokušavam se izvući, ni slučajno, snosit ću posljedice svoje pogreške ali bitno mi je da barem "ugrabim" par mjeseci da skupim novac.

Unaprijed srdačno zahvaljujem i ispričavam se na nešto podužem postu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Niste baš precizni, kako navodite da imate 24 godine da li ste maldi vozač ili niste?

 

Tih 37 km/h da li je s ili bez tolerancije?

 

Što se tiče samog alkohola ako Vam policija bude donosila prekršajni nalog, što u Zagrebu prakticiraju i uručuju ga po isteku mjere opreza (kada nakon 8 dana dođete po vozačku) radilo bi se o slijedećem:

 

- za prekršaj iz članka 199. st. 2. Zakona o sigurnosti prometa na cestama, temeljem čl. 199. st. 9. istog zakona novčana kazna od 2.000,00 kuna,

- temeljem članka 58 Prekršajnog zaštitna mjera zabrane upravljanja motornim vozilima „B“ kategorije u trajanju od devet mjeseci,

- temeljem čl. 28. st. 3 Prekršajnog zakona na ime troškova postupka paušalni iznos od 190,00 kuna i

- po pravomoćnosti rješenja temeljem članka 287 st. 2 Zakona o sigurnosti prometa na cestama, dva negativna prekršajna boda.

 

Pozdrav.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

radi se o novon ZSPCu:

čl.57.st.4. novčana kazna od 2.000,00kn za prekoračenje 30-50kn/h u naselju

čl.199.st.9. novčana kazna od 2.000,00 do 5.000,00kn za 1,00 do 1,5 promila

Vozačku dozvolu oduzima sud na prijedlog podnositelja i u slučaju alkohola to je skoro uvijek slučaj.

Negativni bodovi se od 01.01.2008. više ne izriču.

Sud uvijek izlazi u susret i na zamolbu okrivljenika omogućava plaćanje kazne u maksimalno 6 rata.paušalni trošak ti je najčešće 100kn i stvarni trošak za alkotest je 80,00kn

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Jackal je napisao:

radi se o novon ZSPCu:

čl.57.st.4. novčana kazna od 2.000,00kn za prekoračenje 30-50kn/h u naselju

čl.199.st.9. novčana kazna od 2.000,00 do 5.000,00kn za 1,00 do 1,5 promila

Vozačku dozvolu oduzima sud na prijedlog podnositelja i u slučaju alkohola to je skoro uvijek slučaj.

Negativni bodovi se od 01.01.2008. više ne izriču.

Sud uvijek izlazi u susret i na zamolbu okrivljenika omogućava plaćanje kazne u maksimalno 6 rata.paušalni trošak ti je najčešće 100kn i stvarni trošak za alkotest je 80,00kn

 

Malo opreznije s davanjem savjeta.

 

Izvadak iz Prekršajnog zakona:

 

"Članak 287.

(1) Vozaču motornog vozila se u evidenciju upisuje jedan negativan prekršajni bod ako je pravomoćnom odlukom o prekršaju proglašen krivim za prekršaj iz članka 49. stavka 3., članka 53. stavka 5., članka 133. stavka 3., članka 134. stavka 5., članka 142. stavka 5., članka 181. stavka 7., članka 198. stavka 2., članka 199. stavka 7. ovoga Zakona.

(2)Vozaču motornog vozila se u evidenciju upisuju dva negativna prekršajna boda ako je pravomoćnom odlukom o prekršaju proglašen krivim za prekršaj iz članka 49. stavka 4., članka 53. stavka 4., članka 59. stavka 5., članka 67. stavka 5., članka 70. stavka 3., članka 72. stavka 2., članka 74. stavka 2., članka 137. stavka 2., članka 176. stavka 5. i članka 199. stavka 8. i 9. ovoga Zakona.

(3)Vozaču motornog vozila se u evidenciju upisuju tri negativna prekršajna boda ako je pravomoćnom odlukom o prekršaju proglašen krivim za prekršaj iz članka 32. stavka 4., članka 53. stavka 3., članka 54. stavka 2., članka 57. stavka 7., članka 175. stavka 3, članka 181. stavka 8., članka 199. stavka 10., članka 216. stavka 6., članka 282. stavka 9. i članka 289. stavka 4. ovoga Zakona."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moje isprike ako sam napravio propust, ali sam sad malo zbunjen. Koliko sam upoznat prekršajni zakon (NN107/07) ima 258. članaka i do sada nije bilo izmjena ili dopuna.

čl.253.st.1. Prekršajnog zakona:

"negativni kazneni bodovi propisani posebnim zakonom smatraju se danom stupanja na snagu ovog Zakona negativnim prekršajnim bodovima i pravnom posljedicom osude"

od 01.01.2008.god sudovi više ne izriču kaznene bodove već ih podnositelj (policija) kao posljedicu osude evidentira.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija