Jump to content

tražim savjet..


kristinakika

Preporučene objave

U braku sam 19 godina i trenutno pišem tužbu za razvod braka.

U braku imamo troje mldb. djece (17, 16, 11).

Živimo u kući njegove majke, potkrovni stan smo zajedno izgradili. Dali ja mogu tražiti da ostanem u njemu (potkrovnom stanu) živjeti s djecom?

 

Ja sam na bolovanju već 3 godine (multipla skleroza), a on radi u dobro stojećoj firmi.Dali mogu tražiti alimentaciju ako ostanem u toj kući ?

 

Koliko iznosi najmanji iznos alimentacije po djetetu?

 

Dali mogu sama napisati tužbu i predati ju na sud?

 

Hvala vam na pomoći!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sve Vaše troje djece su maloljetne. U brakorazvodnoj parnici koju ćete pokrenuti, Sud će donijeti Sudsko rješenje u kojem će se predvidjeti novac za uzdržavanje vaše maloljetne djece. On će na Sud donijeti (ili će sudskim putem biti traženo) godišnji prosjek primanja, te mjesečna neto primanja od njegovog poduzeće u kojem radi i na osnovu toga donijeti postotak koji mora izdvojiti za obavezno zakonsko uzdržavanje djece. S obzirom da se radi o troje djece taj postotak bi mogao biti veći. Moje mišljenje da bi trebalo pod hitno otići u Centar za socijalnu skrb vašeg mjesta prebivališta i zatražiti pravnu pomoć oko pisanja tužbe za rastavu braka, te tražiti od Centra da donese priovremeno donesu Rješenje o plačanju sredstva za uzdržavanje Vaše djece. Oni će Vam besplatno sročiti tužbu i uputiti na mirenje na koje ćete morati otići tri puta, prije brakorazvodnog postupka na sudu. Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na osnovi vašeg zdravstvenog stanja,a ukoliko nemate dovoljno prihoda za zadovoljenje osnovnih životnih potreba, moguće je u postupku razvoda braka zatražiti uzdržavanje od vašeg bračnog druga temeljem čl.217 i 218. Obiteljskog zakona

 

Članak 217.

Bračni drug koji nema dovoljno sredstava za život ili ih ne može ostvariti iz svoje imovine, a nije sposoban za rad ili se ne može zaposliti, ima pravo na uzdržavanje od svoga bračnog druga.

 

Članak 218.

(1)Bračni drug ima pravo podnijeti zahtjev za uzdržavanje do zaključenja glavne rasprave u parnici za razvod ili poništaj braka, na što ga je sud dužan upozoriti.

 

Uzdražavanje (alimentaciju) uplaćuje onaj roditelj s kojim djeca ne nastavljaju živjeti po razvodu braka,o čemu odlučuje sud i isto navodi u presudi.

Minimalni iznos uzdržavanja određuje se u postotku od prosječne mjesečne isplaćene neto plaće po zaposlenome u pravnim osobama Republike Hrvatske za proteklu godinu, i to:

– za dijete do 6 godina 17% prosječne plaće,( 822,97 kuna)

– za dijete od 7 do 12 godina 20% prosječne plaće,( 968,20 kuna)

– za dijete od 13 do 18 godina 22% prosječne plaće. (1.065,02 kuna)

 

Stan u potkrovlju koji ste zajedno izgradili predstavlja bračnu stečevinu ako je ista nastala iz rada supružnika.(nije darovana ili nasljeđena)

Bračana stečevina se dijeli u posebnom sudskom parničnom postupku (ukoliko se nije moguće sporazumjeti o podjeli).

Naravno da možete ostati živjeti u tom stanu,jer isti predstavlja i vaš udio u bračnoj stečevini, dok sporazumno ili sudskim putem ne podjelite istu,a možda i nakon podjele ukupne bračne stečevine što ovisi o konkretnom slučaju.

 

I još samo mala korekcija prethodnog posta poštovanog Fikusa.

Nije moguće tražiti da CZSS isplaćuje uzdržavanje dok o istom ne postoji pravomoćna sudska odluka,privremena mjera ili nagodba pred CZSS.(čl.352)

 

Članak 352.Obiteljskog zakona

(1) Ako roditelj koji je na temelju pravomoćne sudske odluke, privremene mjere radi uzdržavanja ili nagodbe sklopljene pred sudom ili centrom za socijalnu skrb dužan pridonositi za uzdržavanje djeteta, ne udovoljava svojoj obvezi duže od šest mjeseci neprekidno ili ako nije platio za šest mjeseci s prekidima ukupno unutar razdoblja od sedam mjeseci, centar za socijalnu skrb dužan je na prijedlog drugog roditelja ili po službenoj dužnosti, donijeti odluku o privremenom uzdržavanju i u skladu s njom isplaćivati uzdržavanje sve dok roditelj – obveznik uzdržavanja ne počne ponovno udovoljavati svojoj obvezi, u ukupnom trajanju od najdulje tri godine.

(2) Pravo na privremeno uzdržavanje priznaje se s danom podnošenja zahtjeva, odnosno od dana pokretanja postupka po službenoj dužnosti.

(3) Privremeno uzdržavanje određuje se u iznosu od 50% iznosa za uzdržavanje određenog prema članku 232. stavku 4. ovoga Zakona.

(4) Žalba protiv odluke o privremenom uzdržavanju ne odgađa njezinu ovrhu.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

canis je napisao:

 

 

I još samo mala korekcija prethodnog posta poštovanog Fikusa.

Nije moguće tražiti da CZSS isplaćuje uzdržavanje dok o istom ne postoji pravomoćna sudska odluka,privremena mjera ili nagodba pred CZSS.(čl.352)

 

Članak 352.Obiteljskog zakona

(1) Ako roditelj koji je na temelju pravomoćne sudske odluke, privremene mjere radi uzdržavanja ili nagodbe sklopljene pred sudom ili centrom za socijalnu skrb dužan pridonositi za uzdržavanje djeteta, ne udovoljava svojoj obvezi duže od šest mjeseci neprekidno ili ako nije platio za šest mjeseci s prekidima ukupno unutar razdoblja od sedam mjeseci, centar za socijalnu skrb dužan je na prijedlog drugog roditelja ili po službenoj dužnosti, donijeti odluku o privremenom uzdržavanju i u skladu s njom isplaćivati uzdržavanje sve dok roditelj – obveznik uzdržavanja ne počne ponovno udovoljavati svojoj obvezi, u ukupnom trajanju od najdulje tri godine.

(2) Pravo na privremeno uzdržavanje priznaje se s danom podnošenja zahtjeva, odnosno od dana pokretanja postupka po službenoj dužnosti.

(3) Privremeno uzdržavanje određuje se u iznosu od 50% iznosa za uzdržavanje određenog prema članku 232. stavku 4. ovoga Zakona.

(4) Žalba protiv odluke o privremenom uzdržavanju ne odgađa njezinu ovrhu.

 

Tu se apsolutno slažem. Pravomoćno Rješenje Suda je okvir oko kojega može i mora djelovati CZSS, ali ipak će Sud blagonaklono gledati, ako je bivši suprug uredno isplačivao novac za uzdržavanje djeteta sukladno privremenom Rješenju Centra ili dogovorom među supružnicima u procesu rastave braka, do trenutka izricanja presude. Pa to je i na kraju i moralna obaveza oca koji ima troje djece. Svakako meni ne bi bilo svejedno kao ocu, da moje dijete u bilo čemu oskudjeva, bez obzira na odnos prema bivšoj i atmosferi među nama kao bivšim supružnicima. Moje mišljenje da se emocije trebaju stišati i dati sve od sebe da nađete kompromise među vama i da počnete surađivati oko djece i njihovog odrastanja, bez obzira na Sud, Centar ili sl. Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

molila bih vas da mi objasnite i pomognete u vezi moje situacije.živjela sam u vanbračnoj zajednici 8 godibna.kupili smo stan prije 2 godine ,nego što će mi muž umrijeti,a prije toga smo živjeli u izbjegličkom stanu.ja sam digla kredit i učestvovala u kupovini stana materjalno sve,dok mi je muž bio na bolovanju i imao minimalna primanja.Iz prvog braka ima sina kojeg je vidio samo jedanput u životu,kad se rodio i žena ga napušta i odlazi u švedsku sa njim.Ja imam kupoprodajni ugovor 1/2 jer me muž molio da i njega stavim u ugovor da ne bi ostao na ulici,st im da mi je ostavio za života darovni ugovor,da taj njegov dio pripadne meni nakon njegove smrti i da nema pravo ni dijete na nasljeđe,sad je tom dijetetu 13 g.ali mu je mama podnijela tužbu na sud da dobije nužni dio.ja živim u sarajevu,teška je situacija,a oni gore obezbjeđeni,bilo je dokazivanja na sudu,i sutra je završna rasprava.kakve su mi šanse da dobijem parnicu.Unaprijed hvala:amela.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija