Jump to content

good night and good luck


frodo81

Preporučene objave

Dragi forumaši,

 

evo javljam se kao još jedna od sretno položenih...

Nadam se da na ovaj način bar donekle vraćam dug Legalisu, koji mi je bio veeelika pomoć tijekom priprema za ispit, jer nije bilo dana a da ne bih pogledala ovu stranicu bar koju minutu.

Ono što nakon ovog iskustva mogu prenijeti kolegama koje taj veliki ispit tek čeka jest da uspjeh sigurno neće izostati ukoliko su vrijedno radil (pa makar položili i tek iz drugog puta, kao što je to bilo kod mene) i da se cijela tortura isplati! Osjećaj kada primate uvjerenje u svoje ruke je nešto što ne možete opisati ljudima koji ovaj ispit nisu prošli..

 

Polagala sam zadnji dan lipanjskog roka, sa komisijom Lovrić-Vlahinja-Novosel-Jug-Palarić..

Komisiju sam saznala dobrih 15-20 dana prije ispita, što je bilo super, jer sam tako mogla proučiti njihova pitanja i odraditi završni sprint..(komisije se često objavljuju ili kratko pred početak roka ili kada već počne, što je definitivno jedan od najjačih razloga za prijavu ispita za kraj roka)

Naravno, kao i ostalima, dolazile su mi misli o odustajanju i odgađanju skoro svaki dan (u sve kraćim intervalima kako se ispit bližio), napadi panike i plača, iako inače nikad tako ne reagiram...najgore mi je bilo kad bi mi npr. usred ručka, kave ili kratkog odmora palo na pamet neko glupo pitanje iz gpp-a ili ustavnog, a odgovora nigdje u glavi, pa ga počnem tražiti po literaturi kao luđakinja...za poluditi..

Na dane ispita sam naravno bila jaaako nervozna, kao i svi ostali..još jednom bih ponovila savjet, koji su svi sigurno čuli, kao i ja prije ispita, ali ga se glupo nisam držala - ne trošite previše energije na presude!! Ja sam kao glupača bila oba dana do 3 u ministarstvu, a za ništa...

Sve je to nekako i prošlo - a onda - dan D...

Komisija je bila manje-više za poželiti...

Lovrić, o kojoj je već dosta rečeno na ovom forumu; još jednom bih ponovila da sam zaista imala jako lijepo iskustvo s njom; ispitivala me mirno, tako da skoro ni ne primjetiš koliko gradiva pređeš sa njenim pitanjima i kojim podpitanjem. Bila sam oduševljena sobom, pogotovo što sam usprkos velikom trudu utrošenom na gp i trgovačkom, bila pomalo nesigurna, najviše zbog obima gradiva, ali na ispitu sam uspjevala davati sasvim dobre odgovore, i čak i u punim rečenicama..

Nakon toga Vlahinja..super čovjek, koji pita malo više upravno od radnog i uvijek samo po pitanjima koja su sva već objavljena...

A onda..Novosel..usprkos njegovom pojašnjenju da on ne viče na kandidate, nego jednostavno tako govori, taj dio ispita nikako nije išao kako treba..iako sam se ubila od učenja kaznenog...prvo je i meni i kolegici iskritizirao presudu, pa ispitivao malo nju, malo mene...najgore od svega je bilo što njegova pitanja uopće nisu bila teška, ali za mene u tom trenutku nerješiva...vidjelo se i da me pita malo više pitanja nego kolegicu (kao da mi daje priliku da se izvučem); a vjerovatno i jest bilo tako, jer je ona bila iz DO, a ja odvj. vježbenik, ali nije išlo..brzala sam i tu i tamo vjerojatno rekla i koju strašnu glupost; većinu toga se čak niti ne sjećam..grozan je osjećaj kada vam se čini da potpuno gubite tlo pod nogama i vidite da je ispitivač već dobro iziritiran, što vam samo uništi i ono malo koncentracije i samopouzdanja što je ostalo...otišao je ljut, a ja sam se svejedno nadala da je možda ipak bilo dovoljno za prolaz...najviše zbog toga što sam imala prilike kao slušač vidjeti kako ljudi prolaze iako su znali možda i manje od mene tada..

Nakon njega je došao red na Juga, koji nam je dao 5-10 minuta pauze nakon kaznenog...i taj dio ispita je bio manje-više ok, standarna pitanja, a napravila sam možda samo koju greškicu na glupim pitanjima, tipa nisam se mogla brzo sjetiti mjesne nadležnosti kod tužbe protiv RH i roka za protuovrhu, što su stvarno osnovne stvari, ali ostalo nije bilo problem, iako mi se nije bilo lako koncentrirati na njega nakon debakla na kaznenom..

Palarić - isto ok čovjek, standardna pitanja sa Legalisa, nema brige, ali svejedno dobro naučite; ljudi znaju pasti i organizaciju i ustavno..

Komisija se ubrzo povukla i pozvala prvo mene i kolegicu (ja pala kpp,ona kpp i gpp)...do tog trenutka je u meni još bila nada da sam možda ipak prošla sve..

Prvih sat-dva nakon pada sam hodala okolo još prilično po defaultu, čak uredno i javila svima kako je prošlo..problem je nastao kad sam skužila da sam stvarno pala; užasan osjećaj i razočarenje samom sobom..trebalo mi je neko vrijeme da dođem sebi..i snage za ponovno prolaženje gradiva

 

Izašla sam ponovo prije sedam dana i položila kod Baranović-Klarić, koja me oduševila svojim kolegijalnim pristupom (iako je na VSRH, na poziciji koja je dostižna samo rijetkima), razgovorom sa kandidatima i razumijevanjem situacije u kojoj su svi kandidati, nebitno koji put polažu. Pitala je uobičajena pitanja, ništa posebno izvan toga, iako je rekla da joj smetaju kolege koje uče samo po pitanjima i da će mijenjati "svoja" pitanja..nekim svojim odgovorima nisam bila potpuno zadovoljna, ali bilo je dovoljno, hvala Bogu...

I konačno, osjećaj kada vas postroje sa kolegama pred komisiju, čestitaju vam i uruče uvjerenje...predobar...

 

To bi bio manje-više moj doživljaj ovog ispita; nadam se da pomaže pomalo...i daje nadu ljudima koji padnu dio ili sve..ništa nije nemoguće i nerješivo!

 

Uputila bih vas i na ovaj link, na koji sam spremila pitanja moje komisije, Lovrić, Novosel, Jug, Vlahinja, Palarić, i Baranović-Klarić (samo kpp), koja sam najvećim dijelom i odgovorila, što mi je pomoglo kod ponavljanja zadnjih dana pred ispit

http://rapidshare.com/files/150261360/pitanja_i_odgovori_pravosudni.rar

 

Sva pitanja sam skinula sa Legalisa, koja su dosada objavili vrijedni kolege slušači...

 

sretno svima, ne odustajte, veliki pozdrav, a ja sad idem dalje :-D:kavica::cuga::skakuce::jupii::cager::hrk:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Prije svega iskrene čestitke kolegici na položenom pravosudnum ispitu!

Nedavno sam bio i nisam položio. Naime odgovarao sam građansko i gpp.Nervozni (naj)stariji ispitivač je još tokom ispita počeo galamiti i prijetiti se da on neče nastaviti s ispitivanjem obiteljskog jer kod kolege prije nisam briljirao! Vidio sam i sam kuda to sve vodi jer je bilo očito da mu se žuri i ne da se previše zamarati s kadidatima. Naime više puta sam slušao ispit i večina ispitivača hoče i pomažu kandidatu ali taj dan je bila očita deviza "hajdemo što prije završiti ispit jer je vikend". Govorim to sve iz razloga što se po meni ne primjenjuju isti kriteriji za sve kandidate, jer od kolega vidim da imaju popravak istovremeno iz kpp i gpp a mene su rušili cijeli ispit nakon dva ispitavača!?! Kao računa mi se to 4 predmeta a molim Vas lijepo koliko je onda zbroj kpp i gpp, kao kod kolegice u ovoj temi?!? Zašto mi nije bilo omogučeno da odgovaram ispit do kraja pa OK ako su me imali namjeru rušiti ova 2 predmeta mogli su me slati na popravak nakon dva mjeseca. Mislim da sam oštećen i da ovo nikako nije u redu, znam da sam bio spreman i vidim da sam propustio priliku da položim ispit jer nije bilo nimalo razumjevanja od strane pojedinih ispitivača!!! Kriteriji uopće nisu jednaki za sve!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

vezano za prvo pitanje, Juga (koji i po vlastitim riječima, rijetko ruši) mogu vam reći da je kolegica bila na granici za pad..što možda ima veze i sa nervozom i padom koncentracije nakon Novosela..inače, kad su nas pozvali rečeno joj je da je imala ogromnu sreću, jer je bila na granici i sa trgovačkim i ustavnim...

Žao mi je kolege u drugom postu, ali mu mogu samo reći da je to situacija kao i na ispitima kroz koje smo prolazili i tijekom faxa - uvijek ti je potrebno i malo sreće..nije ni meni bilo lako kad sam vidjela da iako bolja (sad ne znam koliko je to objektivno) padam jedan, a kolegica zamalo nije pala sve, a pada dva...da ne govorim o kolegama na ispitima koje sam slušala..

Sjeti se da su i ispitivači ljudi, koji možda tu i tamo pogriješe. Nemoj se previše zamarati sa pričom što bi bilo kad bi bilo, jer ti to neće donijeti ništa, samo ćeš sam sebe povući dolje i otežati si ponovan izlazak. Možda je i bolje da te izvuku odmah, jer se tako ne moraš boriti do kraja ispita, da bi na kraju čuo da si ipak pao..

Na mom popravnom roku je odgovarao kolega koji je prošli put pao sve (isto su ga izvukli ranije), pa je ovaj put prošao bez problema. Skidam mu kapu, jer je sigurno na njemu bio još veći pritisak nego prvi put..i meni je bilo užas prolaziti ponovo i kpp, a mogu zamisliti kako je opet prolaziti sve. Uzmi si vremena da to preradiš, pa navali i dokaži sebi i svima ostalima da to možeš! Sretno! :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija