Jump to content

Kupovina nekretnine od stranca - kako obaviti


KronicnaStranka

Preporučene objave

Osoba bi kupila nekretninu u Hrvatskoj od stranog državljanina uredno upisanoga u zemljišne knjige kao vlasnika.

 

Ugovor bi bio sastavljen u stranoj zemlji na stranom jeziku.

 

Zanima me da li je za upis u z.k. i druge potrebe dovoljno da takav ugovor bude ovjeren od javnog bilježnika u toj zemlji ili je potrebna još kakva ovjera (apostil ili nešto drugo)?

 

Da li se takav ugovor, budući da je na stranom jeziku i sa stranim državljanom, može ovjeriti u tamošnjem hrvatskom konzulatu? Ako može, da li takva ovjera ima prednosti ili nedostataka u odnosu na ovjeru kod javnog bilježnika?

 

Podrazumijeva se da bi ugovor za upis u z.k. i ostalo u Hrvatskoj bio preveden po ovlaštenom sudskom tumaču.

 

Usput, koji propisi reguliraju ove postupke?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

KronicnaStranka je napisao:

/Da li se takav ugovor, budući da je na stranom jeziku i sa stranim državljanom, može ovjeriti u tamošnjem hrvatskom konzulatu? Ako može, da li takva ovjera ima prednosti ili nedostataka u odnosu na ovjeru kod javnog bilježnika?/

 

Da bi se ugovor mogao ovjeravati u tamnosnjem hrvatskom konzulatu ta bi osoba morala imati hrvatsko drzavljanstvo. Cak da ga i ima, a nema uredne vazece hrvatske isprave - kao osobnu ili putovnicu, konzulat ga nece ovjeravati. Osoba ce morati ovjeravati ugovor kod biljeznika, ako - osim tog stranog - nema i hrvatsko drzavljanstvo.

 

Ugovor treba sadrzavati sve potrebne podatke o transakciji, i naravno prijevod sudskog tumaca ovlastenog u Hrvatskoj a ne u toj stranoj zemlji, da biste ga onda upisali u zk.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zahvaljujem na odgovoru. No, još uvijek mi nije sasvim jasno da li je dovoljna ovjera samo tamošnjeg, stranog javnog bilježnika? Ta strana osoba prodavtelj nema hrvatsko državljanstvo.

 

Podrazumijeva se da prijevod mora obaviti sudaki tumač ovlašten u Hrvatskoj, a u ugovoru bi odmah bila unesena tabularna izjava radi pojednostavljenja postupka upisa u z.k.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Da, to je bas stvar za ovjeru kod javnog biljeznika u stranoj zemlji. Niti ni nema "nesto vise" ili "sluzbenije" sto bi se moglo napraviti.

Ne znam o kojoj je zemlji rijec, no u vecini zemalja uredjenih pravnih sustava javni biljeznik ne radi samo ovjeru vjerodostojnosti potpisa vec ce procitati i sadrzaj ugovora i provjeriti da ima uredan zakonski oblik.

Vi cete, naravno, brinuti da on ima sve ono sto Vama treba u RH za upis u z.k. (npr. tabularna izjava, itd...).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Osim ovjere, postoji apostil ili nadovjera, recimo traži se kod mijenjanja vlasništva dionica.

 

O nadovjeri ima nešto na stranicama MVP, ali sasvim općenito pa mi iz toga nije jasno treba li to za konkretni slučaj.

 

http://eu.mvp.hr/?mh=28&mv=273

 

A uvijek pretpostavljam da možda postoji i nešto što ne znam, pa zato pitam.

 

U svakom slučaju hvala na odgovorima.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Najcesce se u upravnim postupcima traze apostille - iz moje prakse (u brojnim transakcijama nekretnina nikad ni u kojem slucaju nije trazena apostilla, bar do sad).

 

No, oprez je majka mudrosti - nazovite, posaljite mail na nas konzulat u zemlji prodavatelja, oni ce vam najbolje odgovoriti. I istovremeno provjeriti kod nas... jer uvijek postoje neke iznimke glede medjudrzavnih ugovora iz kojih onda posljedicno proizlaze ove obveze o nadovjeri.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija