Jump to content

Tiranin


Bura

Preporučene objave

Veče !

Molio bi Vas za pomoć , a radi se o poslodavcu koji u zaštitarskoj tvrtki ima zaposleno 50 zaštitara i čuvara . Radi se o tome što radnici nemaju nikakva radna prava . Navest ću Vam samo jedan primjer a mislim da je to i najgori dio za nas koji radimo u toj tvrtki, a radi se o tome da od 31 dana koliko ima mjesec mi nemamo niti jedan slobodan dan , a kad treba tražiti godišnji odmor onda treba moliti na koljenima ! Bez slobodnog dana radimo već nekoliko godina ! Vlasnik tvrtke gradi nekretnine u vrijednost 4 miliona eura ...

Da li isti može kazneno odgovarati ? Hvala unaprijed !

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Naravno da može kazneno odgovarati,ne možete raditi 7 dana u tjednu.Po Zakonu o radu,tjedni odmor traje najmanje 24 sata neprekidno,a ako je prijeko potrebno da se radi nedjeljom npr., radniku se mora za svaki radni tjedan osigurati jedan dan odmora.Za rad nedjeljom imate pravo na povećanu plaću (obično za 35%).

 

Također i godišnji odmor,na koji imate pravo nakon 6 mjeseci neprekidnog rada, ne morate "moliti na koljenima", nego zamolite inspekciju rada da izvrši uvid u vaše Ugovore o radu pa vidite shodno tome,da li treba mjenjati ugovor,mjenjati poslodavca ili uzeti odvjetnika.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Osim inspekcije , a mislim na državni inspektorat , da li bi tu mogla imati i posla policija tj. da li je to i njihova domena posla , oni ih ipak kontroliraju te imaju uvid u radne naloge , koji su dovoljan dokaz da jedan zaštitar radi svih 31 dana ... Isto tako me je strah da li da to prijavim u mjestu gdje živim zbog moguće sprege između poslodavca , naspram inspektorata ili policije u tom području gdje postoji ispostava inspektorata ili policije ! Mislio sam prijavu napraviti direktno u vrh navedenih služba ali i anonimno jer moji radni kolege nisu baš spremni voditi bitku , već šute i trpe za male plaće do 2500 do 3000 kuna za rad , npr. 31 radna smjena , zamislite si da morate raditi godinu dana nočne smjene bez slobodnog dana , HVAlA

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možete anonimo prijaviti sve općinskom državnom odvjetništvu, pa policiji i inspekciji rada.

 

Općinsko državno odvjetništvo će po službenoj dužnosti postupati, a inspekcija rada po njihovom nalogu i vjerujte ik da neće tek tako olako shvatiti kada im se obrati državno odvjetništvo.

 

Evo članka 114. Kaznenog zakona:

 

Povreda prava na rad i drugih prava iz rada

 

 

Tko uskrati ili ograniči građaninu pravo na rad, slobodu rada, slobodni izbor zvanja ili zaposlenja, dostupnost radnog mjesta i dužnosti svakome pod jednakim uvjetima, pravo na zaradu, zakonom određeno radno vrijeme i odmor, prava iz zdravstvenog ili mirovinsko-invalidskog osiguranja, prava na posebnu zaštitu određenih skupina radnika, prava iz nezaposlenosti, prava u svezi s porodom, materinstvom i njegom djece ili druga prava iz rada što su utvrđena zakonom, sudskom odlukom ili kolektivnim ugovorom,

 

kaznit će se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do tri godine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija