Jump to content

Naknadni upis vlasništva temeljem ugovora o nasljeđivanju- KAKO?


Bumbarko

Preporučene objave

Baka mi je umrla prije 10-ak godina. Nasljednici su joj bili djeca tj. sin(moj otac) i dvije kćeri u jednakim dijelovima jer oporuke nije bilo. Djed je umro prije nje.

 

Od nekretnina je imala kuću u kojoj je živjela i komad polj. zemlje u jednom slavonskom selu.

 

Sad problem je nastao kada sam ja postigao dogovor sa svojim ocem i tetkama da od njih kupim tu zemlju. Naime, u rješenju o nasljeđivanju iza bake na kraju piše da se ono šalje (dostavlja) na Sud XX radi prijenosa vlasništva kuće, ali i na Sud YY radi prijenosa vlasništva zemlje. Provjerom u digitalnoj gruntovnici utvrdio sam da je zemlja još uvijek na baki tj. da je rješenje zalutalo i nikad nije provedeno u Sudu YY. :zao:

 

Kako sada uknjižiti te prve nasljednike, a onda kupoprodajom mene? Ne plaćaju mi se nikave takse, biljezi itd. za nešto što je odavno trebalo biti obavljeno besplatno i automatizmom.

 

Također, problem je što imam samo jedan original tog rješenja o nasljeđivanju, tatin primjerak. Tetke su svoje pogubile pri selidbi, barem tako tvrde.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Rješenje o nasljeđivanju možete "umnožiti" tako da kod javnog bilježnika napravite ovjerene preslike, što se, naravno, plaća.

 

Preporučujem Vam da to napravite, jer je to ipak previše važan dokument s obzirom na to o kakvoj vrijednosti se u njemu odlučuje.

 

Možete tražiti i kopiju iz spisa iz sudske arhive, to se isto plaća, čeka se (ovisno o sudu), a desi se - ako je predmet stariji - da se i ne nađe.

 

Ako Vam se ne plaća za prijedlog za uknjižbu prema rješenju o nasljeđivanju, provjerite u gruntovnici jesu li rješenje dobili i gdje je zapelo. No, ako je to bilo prije 10-ak godina, bojim se da i oni neće znati o tome.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

KronicnaStranka je napisao:

Rješenje o nasljeđivanju možete "umnožiti" tako da kod javnog bilježnika napravite ovjerene preslike, što se, naravno, plaća.

Znate li možda kolika je cijena za ovjeru jedne kopije? Pitam da se znam pripremiti.

 

Preporučujem Vam da to napravite, jer je to ipak previše važan dokument s obzirom na to o kakvoj vrijednosti se u njemu odlučuje.

Slažem se.

 

Možete tražiti i kopiju iz spisa iz sudske arhive, to se isto plaća, čeka se (ovisno o sudu), a desi se - ako je predmet stariji - da se i ne nađe.

Mislite da pitam na onom sudu na kojemu se vodila ostavinska? Mislim da će mi biti zgodnije i brže da ovjerim kopiju kod JB-a.

 

Ako Vam se ne plaća za prijedlog za uknjižbu prema rješenju o nasljeđivanju, provjerite u gruntovnici jesu li rješenje dobili i gdje je zapelo. No, ako je to bilo prije 10-ak godina, bojim se da i oni neće znati o tome.

Ja ću probati i otići provjeriti. Ionako do tog drugog suda moram potegnuti 100km autom. Još i da moram nekom odvjetniku platiti da mi sastavi prijedlog i platiti onih 250kn pri podnošenju u gruntovnicu je stvarno previše. Tim više što nije moja greška.

 

Hvala vam na pomoći.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Iz tarife JB:

 

(1) Javni bilježnik ima pravo na nagradu u visini od 3 boda za ovjeru prijepisa ili preslika svake stranice jedne isprave, ako isprava ima do pet stranica.

 

http://www.hjk.hr/Default.aspx?tabid=67

 

Bod je 10 kuna. To bi za 3 stranice bilo 90 kuna, ali meni se nekako čini da sam zadnji put kad sam to radio platio više. Možda još PDV ili nešto drugo.

 

Sudu koji je trebao provesti uknjižbu možete se obratiti i pismeno, pa tek ako Vam ne odgovore, onda put pod noge.

 

A ako sami date prijedlog, isto ga možete podnijeti poštom, pa malčice uštedjeti na vožnji.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija