Jump to content

Pomoć oko ispravka tužbe za alimentaciju


cvjetnitrg

Preporučene objave

Poštovani!

Molim Vas da mi netko pomogne u vezi ispravka tužbe za alimentaciju.Naime,radi se o tome da sam predala sve papire potrebne zajedno sa tužbom i sada sam dobila riješenje gdje me traže ispravak i dopunu u smislu odredbe čl.106 Zakona o parničkom postupku ( Narodne novine broj 53/91, 91/92, 11/99, 88/01 i 117/03 i dalje u tekstu ZPP da ispravim tužbu na način da dostavim sudu uvjerenje o prebivalištu i rodni list dijeteta.Dali su mi rok od 15 dana.Ja sada ne kužim što sve oni traže od mene i što trebam sve predati da bi bilo u redu.

Molim Vas ako mi možete pomoći dok mi ne istekne zakonski rok da to sredim.

Isto tako molim ako se zna neki pravnik ili pravnica koji zastupaju samohrane roditelje sa malim primanjima da me uputite.

Puno hvala svima unaprijed!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sud od vas traži da nadopunite tužbu koju ste podnijeli na način da u traženom roku dostavite uvjerenje o prebivalištu za dijete ( izvaditi kod nadležene policijske uprave),te rodni list za dijete (koji ćete zatražiti u matičnom uredu).

 

Napišite podnesak na broj sudskog predmeta i dostavite ono što se od vas traži kao bi sud tužbu prihvatio i postupak započeo.

 

Član 106. Zakona o parničnom postupku

 

Tužba, odgovor na tužbu, pravni lijekovi i druge izjave, prijedlozi i saopćenja koji se daju izvan rasprave podnose se pismeno (podnesci).

Podnesci moraju biti razumljivi i moraju sadržati sve ono što je potrebno da bi se u vezi s njima moglo postupiti. Oni osobito treba da sadrže: oznaku suda, ime, zanimanje i prebivalište odnosno .boravište stranaka, njihovih zakonskih zastupnika i punomoćnika, ako ih imaju, predmet spora, sadržaj izjave i potpis podnosioca.

Stranka, odnosno njezin zastupnik potpisuju podnesak na njegovu kraju

Ako izjava sadrži kakav zahtjev, stranka treba da u podnesku navede činjenice na kojima temelji zahtjev i dokaze kad je to potrebno.

Izjava koja se daje podneskom može se, umjesto podneskom, dati usmeno na zapisnik kod parničnog suda

 

 

cvjetnitrg je napisao:

Isto tako molim ako se zna neki pravnik ili pravnica koji zastupaju samohrane roditelje sa malim primanjima da me uputite.

Puno hvala svima unaprijed!

 

Nadam se da će vam netko na forumu pomoći oko ovog djela pitanja,a vi ste se mogli obratiti odvjetničkoj komori kako bi vam ista dodjelila odvjetnika koji bi vas besplatno zastupao u postupku,ako ispunjavate uvjete koje komora traži o čemu se možete informirati ovdje:

http://www.hok-cba.hr/Default.aspx?sec=169

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Zakon ne propisuje vremenski rok u kojem bi rodni list koji posjedujete ''zastario''.Rodni list je potvrda o osobnom stanju građana i sadrži važeće podatke upisane u maticu rođenih.

Nitko se dva puta ne može roditi :-) Prema tome rodni list koji posjedujete možete poslati na sud.

Što se tiče uvjerenja o prebivališu koji možete zatražiti kod policijske uprave smatram da bi bilo dobro da isti izvadite ,jer za to ne treba čekati,dobije se odmah kad se i zatraži...

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

canis je napisao:

Zakon ne propisuje vremenski rok u kojem bi rodni list koji posjedujete ''zastario''.Rodni list je potvrda o osobnom stanju građana i sadrži važeće podatke upisane u maticu rođenih.

Nitko se dva puta ne može roditi :-)

 

Nije to baš sto posto tako :-D Dijete (odnosno osoba na koju glasi rodni list) može naknadno promijeniti ime, prezime.. ako nije bilo priznato očinstvo u trenutku upisivanja podataka u maticu rođenih, ono se kasnije može priznati... pa se ta činjenica unosi u rodni list.. pa se i na taj način djeci kojoj se prizna očinstvo može promijeniti prezime... to su sve činjenice koje se unose u rubriku "Naknadne primjedbe i upisi" unutar rodnog lista..

 

Zbog toga se u praksi inzistira na tom "roku važenja" rodnog lista od 6 mj - jer je moguće da se podaci promijene. :namiguje:

 

Kako si, Canisu, prijatelju, što ima? :namiguje:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Mudro zboriš Floki,u pravu si :klanja:

 

Onda treba pribaviti i novi rodni list,ako ovoj nije stariji od 6 mjeseci (iako se stvarno u zakonu ne navodi rok ). Ponekad izgleda da se tu radi samo o formi, ali može iskrsnuti ozbiljni problem pošto se radi o tužbi za promjenu (povećanje)uzdržavanja

 

 

 

@Floki,pa di si ti? :-o Čekamo te da se vratiš,nedostaješ u svakom pogledu :-)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

sve treba biti friško ( ne starije od 6 mjeseci ), kod matičara ćete morati platiti 20,00 Kn biljega i još 4,00 Kn

tamo u uredu, a kod vađenja potvrde o prebivalištu naglasite da vam treba za rješavaje alimentacije i neće vam naplatiti taksu. Samo kod mene je pola PU moralo čuti zašto trebam dotični dokument jer je gospođa iza stakla malo nagluha pa me 3 put pitala zašto to trebam.Ako nemate odvjetnika, moj savjet je da ga u početku i ne tražite, dopunite tu tužbu kako vas traže i neće biti problema. Ja sam čak nekoliko puta u sudskoj pisarnici išla pogledati u kojoj je fazi postupak i rado su mi svaki put pomogli savjetom. Čak i sudac koji vodi taj spor, kojeg sam uspjela nekoliko puta uloviti na hodniku između dvije parnice, mi je izašao u susret s nekim uputama. Ipak se tu radi o uzdržavanju djeteta.

 

Puno sreće i živaca u svemu!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

iako je sin prešao živjeti kod men uz pristanak majke, ista i dalje dobiva alimentaciju za oboje djece.

sredstva koja pripadaju sinu iz alimentacije ne šalje za njegovo uzdržavanje.

što poduzeti i dali ima pravo uzurpirati sredstva za uzdržavanje sina, jer po obiteljskom zakonu slijedi da svaki roditelj uzdržava dijete koje sa njim što bi značilo da nema pravo na alimentaciju kao i na ovakovo ponašanje.Sin je upisan u školu koju nadalje pohađa kod oca.

zahtjev za sud za preinaku skrbi djeteta poslan i čeka se proces Što do tada poduzeti po pitanju alimentacije.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ljudi hvala vam puno na tolikoj angažiranosti i pomoći!!!!!!

Super ste i od velike mi pomoće,meni maloj,koja se sama bori za svoju djecu i to samo zato jer im želim pravedan i normalan život.

Iako me usmjeravate i vodite i sve mi ide od ruke,ostalo je još samo jedno:kako napisati tu dopunu tužbe ili podnesak.

Naime,pitala sam više ljudi i dobila sve različite odgovore.A ja samo želim da se to pokrene i krene na sudu,a ne da moram ponovno sve iz početka.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Podnesite sudu podnesak u čijem ćete privitku dostaviti tražene dokumente.

Podnesak treba sadržavati ime- prezime tužitelja ( i zakonskog zastupnika) i adresu.

Podnesak je potrebno nasloviti na općinski sud pred kojim se postupak vodi,uz obavezno navođenje broja sudskog predmeta pod kojim se postupak vodi.

U sadržaju podneska pozovite se na traženje suda i naznačite da dokumente dostavljete u roku koji je sud naveo.

Traženo možete poslati preporučeno poštom na adresu suda ili dostaviti izravno na protokol suda (pisarnica).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

Puno hvala.....sve je uspijelo i dobro završilo,tako da je određeno ročište....

Sada opet imam problemčić ali manji...trebala bi se obratiti odvjetničkoj komori za punomoćnika za zastupanje bez nagrade,ali ne znam kako da napišem molbu i koje stavke se moram pridržavati pod br.1 ili br.2???jer pod br.2 navode besplatnu pravnu pomoć i sada ne znam što da pišem i koje dokumente da šaljem a da me ne odbiju.

Unaprijed hvala!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Molbu odvjetničkoj komori pišete kao i svaku drugu molbu,navedete ime i prezime djeteta i vas kao njegovog zakonskog zastupnika,naslovite na odvjetničku komoru i u molbi kratko napište da tražite od komore da imenuje punomoćnika bez prava na naknadu za sudski postupak radi povećanja iznosa uzdržavanja.Navedite ime djeteta za kojeg tužbom tražite povećanje uzdržavanja,a također naznačite da se postupak vodi pod određenim poslovnim brojem kod suda (broj predmeta),u privitku dostavite fotokopiju tužbe kao i podneska kojim ste istu nadopunili na traženje suda,dostavite fotokopiju poziva za zakazano ročište,fotokopiju rodnog lista djeteta i vaše domovnice...

 

Mišljenja sam da je dovoljno dostaviti sve što je navedeno pod točkom 2.,ali bih vas ipak zbog sigurnosti uputio da još jednom provjerite telefonskom pozivom kod odvjetničke komore da li je potrebno dostaviti još neke dokumente a koji su navedeni u točki 1.

 

Na istoj staranici možete vidjeti da se molba i pripadajući dokumenti dostavljaju poštom ili direktno na porti komore (srijada od 10-14 sati).

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija