Jump to content

neplaćeni doprinosi


rina385

Preporučene objave

treba mi savjet u svezi neplaćenog mirovinskog i socijalnog.

Od 2000 do 2007 sam imala obrt koji je svake godine sve lošije poslovao, stoga sam ga 2007 zatvorila. Naravno ostao mi je dug za mirovinsko i socijalno osig. od nekih 90000kn.trenutno sam izvan države ali cim se vratim zelim nesto napraviti po tom pitanju. Kako sam nezaposlena i ovo ljeto sam radila sezonski 6 mjeseci, nemam novce da vratim taj dug ,sve sto imam je auto staro 5 god.i zanima me da li se moze dogovoriti za odgodu plačanja? Kakav je postupak i gdje se trebam obratiti? Molim vas da mi netko da upute sto da napravim jer nemam mir i strah me da jos vise ne zaglibim.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možete zatražiti odgodu ovrhe, ali tek kad kao takva bude (ako bude pokrenuta), jer zahtjev za odgodom plaćanja kao takav ne postoji. Odgoda ovrhe se traži na način da na rješenje o ovrsi uložite žalbu u kojoj postavljate i zahtjev za odgodom ovrhe. Zahtjev/žalba se podnosi Područnom uredu Porezne uprave direktno, ili putem nadležne Ispostave.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sto se tice duga obrta, ovrha mi je vec stigla, ali ja nisam nista ucinila po tom pitanju i sad se zelim uhvatiti u koštac s tim jer se bojim.

Imam jos jedno pitanje, ako imam dug tj.neplaćene doprinose od zatvorenog obrta, da li popunjavam poreznu prijavu jer sam radila 6 mj. sezonski?

Nova sam u svemu tome i stvarno nemam pojma sta raditi.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

rina385 je napisao:

Sto se tice duga obrta, ovrha mi je vec stigla, ali ja nisam nista ucinila po tom pitanju i sad se zelim uhvatiti u koštac s tim jer se bojim.

Imam jos jedno pitanje, ako imam dug tj.neplaćene doprinose od zatvorenog obrta, da li popunjavam poreznu prijavu jer sam radila 6 mj. sezonski?

Nova sam u svemu tome i stvarno nemam pojma sta raditi.

 

j.... mu miša, nova si, a ima 10 godina da si obrtnik :)

 

Postavljaš pitanja nejasno. Kako si mogla raditi, ako si zatvorila obrt? Zatvoriti obrt ne znači zaključati vrata, nego poći na ured za gospodarstvo i odjaviti obrt, isto učiniti i na mirovinskom i zdravstvenom.

 

Ako ti je obrt bio otvoren ijednog dana u 2008. moraš podnijeti prijavu, inače ne.

 

Ako ti je prošlo 30 dana od primitka ovrhe, kasno je za žalbu. Prvi korak ti je utvrditi jeli obrt stvarno zatvoren.

 

Drugo, ako se sad odjednom bojiš (a obveze na doprinosima nisu nastale preko noći), smisli kako ćeš platiti.

 

Malo ti zbroji te svoje papire i dugove..ako utvrdiš da od Porezne dulje od 5 godina u kontinuitetu nisi primila nijednu opomenu ili ovrhu, daj zahtjev za zastaru, pa će ti se nešto otpisati.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Obrt je zatvoren 2007, dobila sam račun od porezne za platiti doprinose. Znam da ih moram platiti i da se dug nije nakupio preko noci.Mene samo zanima postupak, od cega da krenem. Neke novce cu skupiti do sezone. I radila sam za drugu firmu 6 mjeseci, pretpostavljam da moram predati poreznu prijavu za tih 6 mjeseci rada.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

rina385 je napisao:

Obrt je zatvoren 2007, dobila sam račun od porezne za platiti doprinose. Znam da ih moram platiti i da se dug nije nakupio preko noci.Mene samo zanima postupak, od cega da krenem. Neke novce cu skupiti do sezone. I radila sam za drugu firmu 6 mjeseci, pretpostavljam da moram predati poreznu prijavu za tih 6 mjeseci rada.

 

1) Ako je obrt zatvoren 2007. ne moraš podnositi prijavu, jer će se do veljače 2009. podnositi prijava za 2008. Ako 2008. godine nisi bila obrtnik, po toj osnovi ne moraš podnositi prijavu. Ako si radila kod nekog drugog 6 mjeseci, onda ne moraš podnositi prijavu, ali ti je to u interesu - dobit ćeš povrat poreza - koji će se preknjižiti na tvoj dug. Ali to je kap u moru.

 

2) Trebaš krenuti od toga da izračunaš da li je što od tih dugova u zastari. Ako jest, podnesi zahtjev za otpis onog dijela duga koji je u zastari. Ako nije u zastari moraš platiti ili čekati da ti plijene imovinu i/ili plaću. A ako nemaš imovinu i/ili plaću, ne može ti se ništa naplatiti i dug će, kad-tad pasti u zastaru.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija