Jump to content

trgovačko pravo


anonimno

Preporučene objave

Narode vježbenici, kolege, a ovdje nas zaista ima dosta svi ujedinjeni istom panikom, stresom i ko zna čime još.... pomozite. Kakav je režim ispitivanja trgovačkog prava ????vidim da se po pitanjima pita dosta općenito I TO d.O.o., organi, prokrua, stečaj, razlozi za stečaj. ...tu i tamo malo mjenice i čeka.Treba li trgovačko raditi detaljno ili samo općenito? Posebno me zanima mjenica, ček ........ Pomozite,,,,,,

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

čuj, popis literature nema veze sa ispitivanjem. koliko sam ja shvatila, početak zakon treba znati sve, za sva društva treba znati osnove, tko odgovara, tko zastupa i vodi. e sad, d.d. i d.O.o. ovisi o ispitivaču. neki pitaju osnove, a neki su ludi totalno pa pitaju smanjenje i povećanje TK, ne znam što reći na to. morat ćeš sam procjeniti. mjenica i ček stvarno osnove

mene muči da li je GIU društvo kapitala ili osoba. zakon u zadnjim izmjenama kaže društvo kapitala, a ima sve (odn većinu) karakteristike društva osoba.

da li netko shvaća zašto. Gorenc u komentaru

ZTD-a kaže da je to društvo osoba, ali nema osvrta na zakonski tekst. greška ili?

 

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Sigurno društvo kapitala, ako tako kaže zakon mora biti tako. Ali nemojmo se time zamarati pa neće nas valjda tražiti da radimo doktorske studije od toga. Ja planiram na ispit u 12 mjesecu, tražila sam što kasnije u mjesecu, po mogućnosti zadnji dan, a naučila sam tek građansko. Ako uđem u pretjerane detalje neću stići ni do veljače sljedeće godine. Pozdrav

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

Kolege, ispravak netočnog. Nedavno sam položila pravosudni i upravo mi je pitanje bilo da nabrojim društva kapitala i društva osoba. Dakle, giu je definitivno društvo osoba. Istina, na početku ztd-a piše da je društvo kapitala, ali to je greška. U poglavlju o giu vidjeti će te da giu nikako ne može biti društvo kapitala.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

hvala na pojašnjenju! naime, znam sigurno da kad sam polagala taj predmet na faksu učili smo da je GIU društvo osoba. E, onda se mijenjao ZTD i svrstao ga u društvo kapitala (iako je zadržao sve osobine društva osoba). I još se sjećam kako nas je profesor upozoravao na to da giu više nije društvo osoba već kapitala. He, i sad se ispostavi da je to greška u samom zakonu i da je to sigurno društvo osoba. i sad ti bubetaj po zakonu!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija