Jump to content

Sudski geometar


zvezdica27

Preporučene objave

Molim vas za savjet. Pišem vam iz Slovenije. Kupujemo parcelu od nekog vlasnika koji još nije upisan u zemljišku knjigu. Svi lastniki koji su upisani u knjigu su se strinjali da je parcela več bila prodana tome vlasniku. Oko toga nema problema. Problem ima još oko dvije osebe koji zahtevaju put ali več smo se dogovorili sa njima. Odvetnica več je pokrenila postupak (predložila papire sudu u Crikvenici), ali sada čekamo sudskog geometara, da dođe na parcelu i odmjeri granice. Ali odluku suda čekamo jednu godinu i ništa ne znamo kada če doči taj geometar. Kako da pokrenimo sud da da odluku ali koliko se čeka odluka suda da šalje geometara na parcelu? Ako bi bilo obični geometar taj bi več izmjerio granice ali mora biti taj kad ga šalje sud. Možete mi reči kako to ide u vašoj državi, jer ovo se ništa ne pokrene na bolje. Samo čakamo i čekamo, i bojimo se da neče ništa biti iz toga. Nismo još platili jer ovaj vlasnik je dobar i zmjenili smo se da platimo tada kad čemo biti upisani in šaljeni u Zagreb na čekanje. (Slovenci čekamo u upis..). Zanima me još koliko se plati odvjetniku za razčiščavaje parcele kad ima 13 vlasnika?

 

Molim vas za pomoč u vezi toga i oproštam se zbog napake u mom pisanju.

 

Ljep pozdrav!

 

Sabina Hren

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možda je problem u tome što sud nema novaca da plati ovlaštenog geodeta. To je česti problem sa sudskim vještacima u Hrvatskoj.

Predajte požurnicu na sudu i pitajte je li u tome problem. Ponudite da Vi direktno angažirate ovlaštenog geodeta (na kraju ionako platite taj trošak).

 

Tih trinaest suvlasnika samo treba potpisati kupoprodajni ugovor svaki za svoj suvlasnički udio. Problem je ako netko od njih više nije živ, ili je nedostupan.

Cijena odvjetničke usluge ovisi koliko je slučaj kompliciran.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Možda je problem u tome što sud nema novaca da plati ovlaštenog geodeta. To je česti problem sa sudskim vještacima u Hrvatskoj.

Predajte požurnicu na sudu i pitajte je li u tome problem. Ponudite da Vi direktno angažirate ovlaštenog geodeta (na kraju ionako platite taj trošak).

 

Tih trinaest suvlasnika samo treba potpisati kupoprodajni ugovor svaki za svoj suvlasnički udio. Problem je ako netko od njih više nije živ, ili je nedostupan.

Cijena odvjetničke usluge ovisi koliko je slučaj kompliciran.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Hvala vam na brzi odgovor, a imam još jedno pitanje. Ako svi vlasnici podpisu kupoprodajnu pogodbu onda ne treba mi sada geometar? Ali je onda dosta da šaljemo papire u Zagreb na čekanje za upis u knjigu? Geometara pa bi onda slali neki drugi put kad budemo rješavali drugu parcelu. Sada je taj parcela 300 m2 i druga pokraj ima 450 m2. Za ovu kad ima 450m2 več smo se dogovorili sa vlasnikom (ima jih več). Pa onda bi bilo bolje da bi geometar došao kad bude svi papiri rješeni?

 

Molim vas za pomoč, oko toga i ispričavam se jer neke rječi mi nisu poznate u hrvatskom jeziku,zato su možda napisane u slovenačkom jeziku.

 

Ljep pozdrav!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako su svi suvlasnici potpisali ugovor ,može se uknjižiti prijenos vlasništva.

Pretpostavljam da od druge parcele treba izdvojiti dio za prilazni put susjedima.

Teško je sa sigurnošću odgovoriti obzirom da možda ima nekih dodatnih problema za koje ne znam.

 

Inače 1. 03.2009. prestaje ograničenje stjecanja vlasništva nad nekretninama za građane EU.

Ne znam hoće li ovaj granični spor možda uticati na to.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ako su svi suvlasnici potpisali ugovor ,može se uknjižiti prijenos vlasništva.

Pretpostavljam da od druge parcele treba izdvojiti dio za prilazni put susjedima.

Teško je sa sigurnošću odgovoriti obzirom da možda ima nekih dodatnih problema za koje ne znam.

 

Inače 1. 03.2009. prestaje ograničenje stjecanja vlasništva nad nekretninama za građane EU.

Ne znam hoće li ovaj granični spor možda uticati na to.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Druga parcela ima 18 vlasnika. Mi smo se več dogovorili za prodaju ali vlasniki su odustali jer troškovi su previsoki za razčiščavanje. Misliju da če država sama razčistiti parcelu ali mislim da se to neče dogoditi. Kad bude sređena prva parcela onda se bomo još jednom pogovorili sa vlasnikom. Jer mi bi kupili svu parcelu i onda ne treba jim put. Ako neče biti ništa iz toga..još imamo 100 m2 kad jih je taj vlasnik prve parcele kupio od nekog vlasnika na drugoj parceli. Tako da možemo samo kupoprodajni ugovor da jedan od vlasnika prodaje nama, i to je to..A onda jih još 350m2. Ali parcela je uzka i duga..tako da ne možeš ništa graditi ili staviti..mislim da neče biti problema u vezi tom parcelom, bojimo se samo da če koji od vlasnikov umrjeti prije rješivanja. U srjedu pitat čemo svoju odvetnicu, a onda samo dobijemo podpis od dvije osobe za prvu parcelu i platimo.I prva bi morala biti sređena. Drugu pa kad bude bude..samo da imamo prvu,na kojoj je stavljena drvena kuča i mi smo malo sređivali dvije godine ovu kučicu i parcelu. Tako da bit če ljepo kad bude sve rješeno.

 

Ljep pozdrav! I hvala vam za pomoč u vezi sa tim rješivanjem parcele.

 

Sabina Hren

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

skrećem pažmju da vi ovdje spajate dva različita problema.

 

1.kupoprodaja i upis vlasništva - za to vam ne treba geodeta. dovoljno je da kupoprodajne ugovore potpišu svi suvlasnici, naravno kod javnog bilježnika (ili u nekim malim mjestima u državnom uredu). ako netko od suvlasnika nije živ, uvujek se može utvrditi njegov naslijednik, i tražiti potpis njegovih naslijednika, a ako većina suvlasnika nije živa, može se na sudu pokrenuti djelomični zk ispravni postupak, ili pokrenuti tužbu za sređivanje vlsničkih odnosa - ovisi o praksi na tom sudu.

 

2. obilježavanje međa - za to vam treba geodeta. ako ste u sporu sa susjedima zbog međa, onda utvrđivanje međa ide sudskim putem. ako niste u sporu sa susjedima, međe vam može obilježiti ovlašteni inž. geodezije, sve bez suda.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija