Jump to content

zakon o porezu na dohodak


anika7

Preporučene objave

Molila bih nekoga da mi pomogne.

Moj muz je pomorac.Sad,prije nego je krenuo na brod otisao je u L.Kapetaniju te su mu tamo rekli kako on ne treba podnositi ikakve prijave jer radi na brodu koji je pod Svicarskom zastavom.Mene sad zanima u cemu je stvar? Isla sam na poreznu medjutim ni tamo mi nisu nista objasnili.

Ja se sad brinem,sto ako je on ipak duza predati poreznu prijavu? Sto ce biti poslje ako mi na naplatu stigne pitaj Boga koliko poreza? I u krajnju ruku,dal' je zbilja moguce da odgovor u Kapetaniji i u Poreznoj nitko ne zna???

 

Unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Za svrhu utvrđivanja pomorskog dodatka za brodove u međunarodnoj plovidbi i dohotka od nesamostalnog rada ostvarenog na osnovi rada na brodu u međunarodnoj plovidbi vaš je muž obavezan predati godišnju poreznu prijavu (obrazac DOH)i uz nju priložiti Evidenciju o primitcima od nesamostalnog rada (obrazac EPOM).

 

Također je Pravilnikom o izmjenama Pravilnika o porezu na dohodak propisana obveza upisa u Registar poreznih obveznika (RPO)za dohodak od nesamostalnog rada koji ostvaruju članovi posade broda u međunarodnoj plovidbi (svejedno da li u vlasništvu domaćeg ili stranog brodara).

 

Recite mužu da traži od brodara Potvrdu o isplaćenim primitcima od nesamostalnog rada člana posade broda u međunarodnoj plovidbi.Tu potvrdu poslodavac je dužan dostaviti vašem suprugu i Poreznoj upravi najkasnije do 31.01.2009.(za prethodnu godinu).

 

Otiđite u Poreznu upravu i recite im neka pročitaju novodoneseni članak 81.a Pravilnika o porezu na dohodak.

 

Po tome članku, ako je član posade broda plovio u međunarodnoj plovidbi 183 dana ili više, njegovi primitci ne podliježu godišnjem obračunavanju poreza na dohodak.

 

Ako je plovio manje od 183 dana, primitci podliježu godišnjem obračunu poreza na dohodak.

 

Porezni status utvrđuje se podacima iz obrasca DPOM (Potvrda o danima u međunarodnoj plovidbi) a nju vam mora dostaviti lučka kapetanija (također i poreznoj)najkasnije do 31.01.ove godine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 tjedna kasnije...

Par pitanja..

Radim za stranu naftnu kompaniju u Indiji na platformi.

Provodim u prosjeku oko 195 dana van Hrvatske.

Ne posjedujem pomorsku knjizicu i nisam prijavljen u nijednoj kapetaniji.

Zanime me moj status tj. da li se tretiram kao pomorac ili nesto drugo?

Da li moram podnositi poreznu prijavu i platiti porez na dohodak?

Ako netko ima kakve informacije bio bih zahvalan na odgovoru :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Vi se ne tretirate kao pomorac ali ste obvezni podnijeti godišnju poreznu prijavu.U njoj prijavljujete sav dohodak ostvaren u inozemstvu i također onaj ostvaren u tuzemstvu (RH).

Po obradi godišnje porezne prijave,tj.po dohotku umanjenom za osobne odbitke utvrdit će se porezna osnovica i porez koji se na istu plaća.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Poštovani,

 

našao sam forum koji odgovara mojem pitanju, rad za stranu kompaniju u Hrvatskoj. nalazim se u identičnoj situaciji kao što je opisano u forumu (mam ponudu da radim za stranu kompaniju ali u Hrvatskoj kao suradnik sa jednom Hrvatskom kompanijom. Drugim rijecima, radio bi u Hrvatskoj, placu bi dobivao od strane kompanije na racun koji ja kazem, osiguranje i ostalo bi imao od strane kompanije kao i sve ostale troskove. Zanima me dali postoji kakva zakonska prepreka za to posto imam stalno mjesto boravka u Hrvatskoj kao i kako bi se to tretiralo sa porezne strane?[/b]), državljanin sam rep. Hrvatske, a pošto na zadanu temu nije ponuđen odgovor, molim Vas za isti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 mjesec kasnije...

mumbai je napisao:

Par pitanja..

Radim za stranu naftnu kompaniju u Indiji na platformi.

Provodim u prosjeku oko 195 dana van Hrvatske.

Ne posjedujem pomorsku knjizicu i nisam prijavljen u nijednoj kapetaniji.

Zanime me moj status tj. da li se tretiram kao pomorac ili nesto drugo?

Da li moram podnositi poreznu prijavu i platiti porez na dohodak?

Ako netko ima kakve informacije bio bih zahvalan na odgovoru :palac:

 

Ne volim proturječiti iskusnijima, ali, iz navedenog se vidi da ste u Hrvatskoj proveli manje od 183 dana u zadnje dvije godine, što bi značilo da se tretirate kao nerezident u porezne svrhe te imate obvezu prijaviti i platiti porez samo na dohodak ostvaren u tuzemstvu tj. u Hrvatskoj.

 

Kako iz Vašeg teksta isčitavam da ne ostvarujete nikakav dohodak u Hrvatskoj, nemate obvezu niti prijavljivati niti plačati porez na dohodak u Hrvatskoj.

 

Također nemate obvezu podnošenja godišnje prijave poreza na dohodak.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Imam par pitanja o porezu na dohodak, ako tko može pomoći, unaprijed se zahvaljujem. Dakle radi se o obrtu kao poreznom obvezniku.

Ako sam dobro razumio, porez na dohodak je razlika između primitaka i izdataka, to jest češće spominjano prihoda i rashoda.

Isto tako sam pročitao da se plaća na kraju godine. Moje pitanje je:

 

- Ukoliko imam obvezu plaćanja poreza na dohodak u iznosu od 40.000kn, znači li to da na mom žiro računu obrta na kraju godine mora biti ta količina novca dostupna

- Obračunava li se porez na dohodak u obrtu isključivo godišnje ili postoji i drugi način obračunavanja?

- Jeli u poreznu osnovicu ulazi i osobni odbitak, ili se on odbija prije računanja poreza?

- Nakon prijave poreza poreznoj, koliki je rok za uplatu istog?

 

 

Unaprijed se zahvaljujem na informacijama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 1 godina kasnije...

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici

    No members to show



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija