Jump to content

ovrha na plaći


djaba_raspašoj

Preporučene objave

pozdrav svima, zanimaju me moguća rješenja pitanja zapošljavanja osobe koja ima porezni dug:

- (radi se o bivšem obrtniku kojem je obrt propao a ostali neplaćeni porez i doprinosi)...taj iznos država naplaćuje ovrhom koja se doduše nema od čega naplatiti jer osoba nema pokretne ili nepokretne imovine - sada joj se nudi prilika da se zaposli ali ne zna koji će se iznos skidati na ime ovrhe s plaće. koliko sam ja shvatio ovršni zakon, trebalo bi joj se skidati 1/4 plaće (budući da se radi o minimalcu), a ne 1/3...pretpostavio sam da je zakon predvidio da se na minimalcu ne mogu uopće vršiti ovrha, međutim po OZ to vrijedi smao za socijalne naknade, studentska primanja, vojničke plaće itd...

ndalaje, ima li smisla čekati zastaru naplate tih potraživanja budući da je, koliko sam shvatio, rok prekinut ovršnim postupkom koji je pokrenut...

 

hvala na eventualnim odgovorima :palac:

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ukoliko se radi o poreznom dugu, tada se ovrha vrši temeljem Općeg poreznog zakona, a ne temeljem Ovršnog zakona.

Starim OPZ-om je do 31.12.2008. bilo propisano da se ovršuje do iznosa osobnog odbitka, a novim OPZ-om od 01.01.2009.g propisano je da se nemoze ovršiti:

"Članak 142.

 

U postupku ovrhe ne mogu se plijeniti sljedeće ovršenikove tražbine:

1. po osnovi plaće i s plaćom izjednačenih primanja do iznosa minimalne plaće u Republici Hrvatskoj utvrđene prema propisu o minimalnoj plaći,

2. novčani primici koji su izuzeti od oporezivanja prema posebnim propisima."

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija