Jump to content

rastava i djete iz prvog braka?


najzus

Preporučene objave

Poštovani,

 

razvodim se od žene. Ona ima malu iz prvog braka. Kakva je procedura?

 

Trebam prvo na sudu zatražiti sporazumnu rastavu? koji su troškovi takove sporazumne(koliko sam uspio vidjeti samo 200+200kn +pdv)?mora li se angažirati odvjetnik?

 

Ima li netko pojma točan sljed što i kako trebam napraviti....biti će sporazumna jer je to nažalost jedina stvar oko koje smo se moja bivša i ja složili.

 

btw znam da ima mnogo upita na tu temu ali niti jedan nema točan postupak i troškove.

 

thx

 

 

najzus

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Postupak je relativno jednostavan kada imate sporazum,odnosno kada razvod tražite sporazumnim zahtjevom,a nemate zajedničku malodobnu ili posvojenu djecu..

 

Dakle,potrebno je napisati zahtjev za sporazumni razvod i isti treba biti potpisan od oboje supružnika.Takvom zahtjevu se prilaže vjenčani list kao dokaz postojanja braka.

 

Sud će zakazati ročište i ako na istom oboje supružnika potvrdi da ostaje pri podnesenom zahtjevu sud će brak razvesti bez veće rasprave.

Nećete trebati obaviti posredovanje prije razvoda braka pri CZSS,odnosno sud vas na prvom ročištu neće uputiti na isto, jer razvod zahtjevate sporazumnim zahtjevom i nemate zajedničku malodobnu ili posvojenu djecu.

Ako sve bude ovako,brak će se razvesti na prvom ročištu.

 

Troškovi razvoda su otprilike ovi koje navodite u svom postu i djele se na podjednako između obje stranke u postupku.

Moguće je tražiti u zahtjevu za sporazumni razvod braka da vas sud oslobodi plaćanja sudskih pristojbi. Navedite da ste slabog imovnog stanja (priložite svatko svoju potvrdu o visini dohotka - izvadite u poreznoj upravi ) i navedite da bi vam plaćanje sudskih pristojbi ugrozilo vlastito uzdržavanje.Sud će odlučiti o opravdanosti vašeg zahtjeva.

 

Ako podnosite zahtjev za sporazumni razvod onda vam odvjetnik nije potreban,jer imate sporazum,odnosno obostrano izraženu volju da se brak okonča.Pitanja vezana uz djecu u vašem slučaju ne postoje,a ona su najčešće predmet rasprava i uzrok dugotrajnosti postupka u brakorazvodnim parnicama.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Članak 294.a Obz-a

 

Sud može, kad donosi odluku kojom se utvrđuje da brak ne postoji ili se poništava ili razvodi, uzimajući u obzir dobrobit djeteta, odlučiti o susretima i druženju djeteta odnosno posvojenika s maćehom ili očuhom, ako su u trenutku prestanka bračne zajednice živjeli zajedno i brinuli se o djetetu.

 

( iz tako postavljenog pitanja bi se dalo zakljuciti da gospodinu nije stalo do "male" , ali eto, da bude upucen)

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 2 mjeseci kasnije...

iako je to česti slučaj...ja ipak marim za dijete jer smo se prilično dobro sprijateljili....tokom ovih 9g...a i njezin biološki ne mari niti 1% za nju

 

 

još se nisam razveo...ali hvala na odgovorima....mislim da ću to konačno pokrenuti...

 

još jedno pitanjce

 

 

trebaju li se ugovori o podjeli imovine napraviti poslije razvoda ili mogu i prije

 

i da li je dovoljno ovjeriti ih kod bilježnika?

 

zahvaljujem na odgovorima još jednom

 

najzus

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija