Jump to content

Ovrha plaće


anonimno

Preporučene objave

Molim hitan odgovor na slijedeće pitanje:

Ima sam dug prema poreznoj upravi jer nisam na vrijeme platio porez na promet nektretnina, te su mi oni ovrhom sjeli na plaću, međutim u školi gdje radim odbijaju mi više od 1/3 osobnog dohotka, negdje oko pola plaće pa me zanima da li je to po Zakonu moguće i što ja trebam poduzeti ukoliko je to protuzakonito, kome se žaliti i koje su sankcije ukoliko je protuzakonito.

 

Unaprijed hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Po Ovršnom zakonu ne smiju ti skinuti više od 1/3 plaće osim za obvezu zakonskog uzdržavanja (u tom slučaju ti smiju skinuti 1/2 plaće).Obrati se u službu za obračun plaća svoga poslodavca pa s njima porazgovaraj. U praksi se takve situacije često događaju jer na obračunu plaće ne rade pravnici, a pravnik (ukoliko) ga imate o tome ne vodi računa. Ne bi vjerovao, ali u nekim ustnovama se događa da ljudima skidaju 100 % plaće jer su prezaduženi (nekoliko kredita, sindikalni krediti..). Radnik se ne buni jer su to ionako njegovi dugovi,a od čega živi toje pitanje vrlo zanimljivo!

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Ovdje se radi o kršenju Zakona o radu, jer se prema čl. 88 spomenutog zakona najviše 1/2 plaće ili naknade plaće može prisilno ustegnuti radi ispunjenja obveze zakonskog uzdržavanja, a za ostale obveze može se prisilno ustegnuti najviše 1/3 plaće ili naknade plaće radnika.

Ukoliko vas ignoriraju obratite se inspekciji rada.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Moilm još jedno objašnjenje na ovu temu, s obizirom da ja radim u prosvjeti odnosno u osnovnoj školi, kada sam se obrati inspekciji rada u svezi mog slučaja dobio sam odgovor od njih da ono nisu nadležni za moj slučaj te su me uputili na prosvjetnu inspektoricu te Vas molim za odgovor tko je onda u stvri nadležna za moj i slučja i na kraju kome se obratiti.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija