Jump to content

Pravo služnosti


prostor

Preporučene objave

Kupio sam građevinsku parcelu od 1400m2. U kupoprodajnom ugovoru stoji da prodavac ima pravo služnosti prolaza preko moje parcele u širini 5m sto iznosi 300m2. To pravo služnosi uneseno je u gruntovnicu kao teret na moju parcelu.

Radi bolje informacije navodim cijeli član iz kupoprodajnog ugovora:

Član 3. Ugovrene stranke su suglasne da ovim ugovorom osnivaju pravo služnosti puta preko čest.zem.3111/1 za korist čest.zem. 3111/2. Služnost se sastoji od prolaznog puta u širini od 5m uz čitavu dužinu južne strane međe. Ugovorne stanke su suglasne da navedena služnost prestaje kada se od čest. zem. 3111/1 formira i odcijepi put.

 

Npominjem da ovaj put ne postoji a moguće ga je formirati za potrebe moje parcele i za potrebe prolaza ka parceli 3111/2.

 

U katastru se vodi cijela parcela od 1400m2 kao moja i tu nema naznaka od pravu služnosti nit cijepanja parcele. Interesuje me sledece:

-Dali se prilikom izrade projektne dokumentacije mora formirati put širine 5m?

-Dali se cijela parcela od 1400m2 racuna kao građevinska ili

se od nje mora put sirine 5m (ca300m2)ocijepiti

 

Hvala

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

  • 4 tjedna kasnije...

Poštovani !

 

Iz citiranog člana Ugovora proizlazi da ste pristali na služnost puta susjedne parcele . Inače građevinska parcela mora imati prilaz . Povoljno je za Vas da će ta služnost postojati do izgradnje drugog prilaza .

 

Ta služnost ne znači da će se od Vaše parcele oduzeti 300 m , ali spomenuta parcela će moći se služiti kako je dogovoreno . U budućnosti kada se ostvare uvjeti za prilaz parceli sa druge javne površine tada iako je ugovorena služnost tada Vi niste dužni više trpjeti prolaz preko Vaše parcele i ta služnost prestaje .

 

Pozdrav Ude .

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija