Jump to content

Podjela imovine


bratic

Preporučene objave

trebam pomoć, naravno! Naime, kada mi je umro otac, bila je ostavinska rasprava, i ja i brat samo se odrekli svog djela stana u korist mame. Ona se upisala kao vlasnik. Sada je došlo do problema, ona i brat žive u tom stanu, a ja sam otišla živjeti kod dečka. Međutim, jučer sam naišla na promjenjenu bravu na vratima bez ikakve najave i nitko se ne javlja na telefon. Zanima me imam li ja pravo na nužni dio? I kojim seredstvima se mogu boriti protiv toga?

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Na ostavinskoj raspravi mogli ste prihvatiti svoj zakonski dio po ocu.

Budući da ste dali drugačiju nasljedničku izjavu, te svoj dio dali mami, bespovratno se izgubili pravo na nasljedstvo iza oca.

Institut nužnog dijela se ovdje ne može primijeniti jer vas otac nije "oštetio" oporukom ili darovanjem u nečiju drugu korist.

Mama je sada vlasnica i ona može sa svojim vlasništvom što je volja.

Jednog dana iza mamine smrti vi i brat ćete dijeliti svu maminu imovinu.

Tada ćete imati pravo na 1/2 dijela stana, naravno pod uvjetom da ga mama nije prenijela ili dodijelila nekom drugom.

Ako ga dade nekom po ugovoru o dosmrtnom ili doživotnom uzdržavanju, tada taj stan ne ulazi u ostavinu, te ste ga "izgubili".

Ako mama stan daruje npr. bratu, tada vi na ostavini mame imate pravo tražiti nužni dio, ili da se stan bratu uračuna u nasljedni dio,, tako da vi defacto ćete dobti nešto više iz druge mamine imovine.

Link to comment
Dijeli na drugim stranicama

Uključi se u diskusiju

Možete objaviti sada i registrirati se kasnije. Ako imaš korisnički račun, prijavi se ovdje kako bi objavljivao s tim računom.

Posjetitelj
Odgovori na ovu temu...

×   Zalijepili ste sadržaj sa formatiranjem..   Ukloni formatiranje

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Vaš je prethodni sadržaj vraćen..   Očisti

×   Ne možete direktno lijepiti slike. Prenesite ili unesite slike iz URL.

  • Temu je nedavno pogledalo   0 korisnika

    • No registered users viewing this page.
  • Korisnici koji su trenuto na stranici



×
×
  • Napravi novi...

Važna informacija